MUDr. Hana Fifková

MUDr. Hana Fifková Zdroj: archiv

.
.
.
4
Fotogalerie

Hana Fifková: o čem se v českých ložnicích nemluví

Prolomila mnohá tabu. Veřejnosti přiblížila masturbaci, deviace a transsexualitu. Léta měla sexuologickou poradnu v médiích. Stala se nejznámější Češkou v oboru, kterému vládnou muži. Zakázané oblasti podle Hany Fifkové stále existují. Kupodivu i v běžných dlouhodobých vztazích.

Co máte nejraději na své profesi?

Příběhy, protože každý je jiný. Důvěru, kterou mi moji klienti projevují. A samozřejmě – společně dosažený úspěch v podobě vyřešeného problému.

Co nejčastěji řeší lidé, kteří k vám přicházejí do ordinace pro radu?

Více než polovina mých klientů za mnou chodí s problémem transsexuality a absolvují komplexní proces přeměny pohlaví. U ryze sexuálních potíží pak převládají u mužů poruchy erekce, u žen potíže s dosahováním orgasmu a chybějící chutí na sex.

Existují vůbec ještě sexuální tabu?

Určitě ano. Mnoho lidí neumí ve vztahu o sexu mluvit a domlouvat se v případě problémů. Jinak obecně si myslím, že například v médiích je stále ještě velké tabu sex starých lidí nebo sex lidí jakkoli handicapovaných. Také se málo mluví o tom, že mnoho lidí spolu spokojeně žije v dlouhodobém vztahu i poté, co jejich společný sexuální život skončil.

Co rozhodlo o tom, že jste sexuoložkou?

Víceméně náhoda. Pracovala jsem jako mladá lékařka na psychiatrii v Bohnicích a na tamějším sexuologickém oddělení se uvolnilo místo, tak jsem si řekla-proč ne? A nikdy jsem toho rozhodnutí nelitovala.

Jak se odreagováváte od tolika sexu? Není toho někdy moc?

Nenosit si práci domů se naučíte v jakékoli profesi. Ale protože celé dny trávím tak, že si povídám s klienty a klientkami a vzhledem k tomu, že jsem velký introvert, mám v soukromí poměrně velkou potřebu samoty a ticha.

Co jste v životě začala dělat jinak, a vyplatilo se?

Přestala jsem ve vztazích vést boje a začala se domlouvat. Ne vždycky se mi to daří, ale podaří-li se mi to, tak se to vyplatí všem. Před třemi měsíci jsem přestala kouřit a skočila jsem ze dne na den z 30ti cigaret na nulu. Vyplácí se to už teď.

Máte za sebou mnoho zkušeností. Jaká je vaše životní nebo kariérní rada?

Když se člověk dlouho o něco snaží, zlepšení musí přijít. Nikdy neházej flintu do žita.

Co vás v práci posunulo dál?

Štěstí na kolegy a přátelé, od kterých jsem se mohla učit. Počínaje primářem Brichcínem na sexuologii v Bohnicích přes dobrého přítele sexuologa Petra Weisse až po vynikajícího rodinného terapeuta Zdeňka Riegra. Hodně důležití pro mne byli i moji lektoři v psychoterapeutickém výcviku Pavla Hellerová a Vlado Labáth.

Co děláte, když jste v krizi, prožíváte neúspěch, co vás nakopne?

Potřebuji svoje pocity s někým sdílet a hodně mi taky pomáhá sport. V současné době především běh, jízda na kole a plavání. Taky jsem neutuchající optimista a pevně věřím, že všechno dobře dopadne. Tento druh víry je pro terapeuta ostatně nezbytný i v jeho práci.

Na co jste ve svém životě hrdá?

Na svou dceru.

Máte týden volna. Jak by vypadal?

Polovina lenošení a čtení a spousta dobré hudby, polovina cestování a aktivní sport.

Co vás naučili muži?

Pokud se ptáte na mé muže, tak každý něco jiného. Měla-li bych uvést něco obecného, tak respektu k odlišnosti ;-)

Jste úspěšná žena. Jak to máte s partnerem? Nežárlí na vás?

V současné době žiji sama a užívám si svobodu. Ale měla jsem v životě štěstí na partnery, kteří mne respektovali. Táta mé dcery, se kterým jsem prožila dvacet let, byl vždycky parťák, který mne na mé profesní cestě podporoval a uměl se postarat o všechno, bylo-li třeba.

Nejzajímavější člověk, kterého jste v životě potkala?

To nevím. Mám pocit, že potkávám spoustu zajímavých lidí celý život. Nejzajímavější jsou většinou ti, kteří na to na první pohled nevypadají a u kterých se vyplatí si počkat.

Mini dotazník aneb moje slabosti

Město: Paříž, New York, Praha, Jilemnice

Filmy: Leaving Las Vegas, všechno od Von Triera, všechno s Jackem Nicholsonem a mnoho dalších

Hudba: Hlavně rock a jazz, Beatles, Thirty Seconds To Mars, Zaz, Jarek Nohavica a mnoho dalších

Restaurace: Parlament, Everest, Pasta Fresca, ale najím se všude, protože ráda jím

Knihy: To vůbec nemohu obsáhnout, čtu moc ráda, v posledních letech nejvíc Podvolení od Houellbecqa.

Sport: Běh, cyklistika, plavání, volejbal, lyžování

Módní značka: Nepotrpím si na ně, ale pokud bych měla něco jmenovat, pak Bushman nebo Betty Barclay.

Můj malý hřích: Jsem hříšný člověk celý život, ale ptáte-li se na malé hříchy, pak čokoláda nebo zmrzlina ve tři v noci.

Narodila se v roce 1961 v Jilemnici. Oba rodiče jsou lékaři, otec chirurg, matka dětská lékařka. Mladší sestra je ředitelkou školy v Loukově. Odmala závodně běhala na lyžích, chodila do sportovní třídy. Vystudovala v Praze medicínu a pak psychiatrii. Absolvovala psychoterapeutický výcvik a sexuologickou atestaci. Zabývá se především psychoterapií sexuálních dysfunkcí a deviací, transsexualitou. Je autorkou knihy Erotické představy žen a monografie Transsexualita.

MUDr. Hana Fifková

Podívejte se na další ženy, které hýbou světem.