Dopřejte si sexuální restart!

Spíme spolu málo? Nebo je to dost? Musí sexu s přibývajícími léty vztahu ubývat? Můžeme si za to sami? To je jen zlomek toho, co se nám honí hlavou, když se přestaneme jeden druhého dotýkat. Když ztrácíme tolik důležitou blízkost. Máme ještě šanci sex do manželství vrátit? 

Pokud chcete mít jistotu, že sex v manželství nebude problém, vyberte si muže se základním vzděláním, motorkáře, který bude trvat na tom, že ženská patří do kuchyně a chlap do hospody.

V manželstvích, v nichž se partneři nesnaží o rovnoprávné dělení povinností a svých rolí, se problémy s nedostatkem sexu prakticky nevyskytují. Ovšem vzhledem k tomu, že jste začala číst tento článek, manžel nejspíš není zahradník, který vás večer nenechá ani si v klidu vyčistit zuby. A nejste v tom sama. Například v Británii se frekvence sexu mezi lety 2000 a 2010 snížila o dvacet procent. Američani zase zjistili, že nejméně 15 % párů loni nemělo sex vůbec.

Gary Lineker, někdejší fotbalová hvězda, později anglický televizní komentátor, loni šokoval své příznivce rozvodem svého druhého, ukázkového manželství. Oznámil, že nechce další děti (dvě už má z prvního manželství), zatímco partnerka chce další (má jedno z předcházejícího vztahu).

Lineker vždycky přesahoval i ty nejinteligentnější fotbalové hráče. Ale teprve po přečtení několika průzkumů zkoumajících nedostatek sexu v moderním manželství a článků na stejné téma od Caitlin Flanaganové mi konečně došlo, jak je Gary chytrý.

Flanaganová je americkými publicistkami popisována jako antifeministka, ale píše tak přesvědčivě a zajímavě, že ji do své redakce přijal legendární New Yorker. Ale zpět k bystrému Linekerovi.

Řada mužů se v pozdějším věku ochotně stává otci, zvláště mezi celebritami, které mají k ruce armádu posluhovačů. Proto se jeho důvod nemít další děti nezdál přesvědčivý.

Konec milenců?

Lineker ale na vlastní kůži zažil to, o čem Flanaganová píše: jakmile se páru jedenadvacátého století narodí dítě, přestanou být milenci a mentálně se (aspoň ti ze střední třídy) posunou do role „tvořitelů“ vysněných jedinců. VŠECHNO se začne neúprosně točit kolem tvora, který je sice malý, ale má obrovskou moc změnit všechno, včetně milostného života rodičů.

Lineker se podruhé oženil s modelkou, která už dítě měla. Proč by se měl v pětapadesáti, poté co okusil ráj dlouhodobého vzájemně uspokojivého milostného vztahu, vrátit k bezesným nocím? Proč nastupovat na start dalšího nekonečného závodního okruhu: Dýchá, nedýchá? Chodí, nechodí? Tahle, nebo tamta škola?

Moderní rodičovství je jako drak, který požírá všechny ostatní vztahy a světy, a spolehlivě válcuje milostný život rodičů. Na ten pak nezbývá ani energie, ani nálada.