Jak si poradit s úzkostí bez léků? Zapojte do boje dech, bylinky a jídlo

Jste nervózní, ustaraní, vyděšení nebo naštvaní? Trápí vás peníze, zdraví, práce, rodina či láska? Vaše srdce bije rychle, dýchání je mělké a rychlé a vy potřebujete jediné – uvolnit se a zhluboka se nadechnout. Ať už trpíte plnohodnotnou úzkostnou poruchou nebo právě jen šílíte a potřebujete uklidnit, nesahejte hned po lécích. Zkuste nejdřív následující tipy.

Existuje mnoho bezpečných (ne)léků na úzkost, od technik mysli a těla po potravinové doplňky a uklidňující čaje. Některé mají nástup účinku rychlý, jiné úzkost zmírňují postupně.

Vím, jak se cítím

Máte úzkostné myšlenky? Gratulujeme. "Jste si vědomi svého emočního stavu a toto vědomí je prvním krokem ke snížení úzkosti," říká klinická psycholožka z New Yorku Teresa M. Edenfield. „To, že si uvědomujete své pocity a vnímáte reakce těla, je velké plus pro boj s úzkostí. Všímavost je důležitou dovedností, kterou bychom měli trénovat. Ta je totiž nezbytná v procesu intervence a i léčení.“

L-theanin – neboli zelený čaj

Říká se, že japonští buddhističtí mniši dokážou meditovat celé hodiny, jak pohotově, tak uvolněně. "Jedním z důvodů může být aminokyselina v jejich zeleném čaji zvaná L-theanin," říká Mark Blumenthal z Americké botanické rady. Výzkumy ukazují, že L-theanin pomáhá omezit rostoucí srdeční frekvenci a krevní tlak, a několik malých studií u lidí zjistilo, že snižuje úzkost.

Čtyři silné bylinky

Heřmánek

Šálek heřmánkového čaje vám pomůže s uklidňováním. Některé sloučeniny v heřmánku se vážou ke stejným mozkovým receptorům jako Diazepam, lék používající se na zklidnění a léčbu úzkosti.

Kozlík lékařský

Některé bylinné doplňky snižují úzkost, aniž by vás učinily ospalými (například L-theanin), zatímco jiné jsou sedativa. Kozlík lékařský patří do druhé kategorie. Je to spací pomůcka pro nespavost, jelikož obsahuje sedativní sloučeniny. Avšak voní nepříjemně, takže většina lidí ho bere ve formě kapslí nebo jako tinkturu spíše než čaj. Pokud to chcete vyzkoušet, vezměte si ho večer, nikoliv před odchodem do práce.

Citronový balzám meduňka

Pojmenovaný po řeckém slově „včelí med“, meduňka, byl používán už od středověku ke snížení stresu a úzkosti a při pomoci se spánkem. Když se o vás bude pokoušet úzkost, uvařte si meduňkový čaj.

Levandule

Opojná (ale bezpečná) vůně levandule má „emoční“ protizánětlivost. Z jedné studie vyšlo, že stomatologičtí pacienti byli méně nervózní, pokud byla čekárna provoněna levandulovým olejem.