6 oáz ticha uprostřed moderních velkoměst

O tom, jak důležité pro nás může v některých okamžicích ticho, víme asi každý. Ale kde ho ve velkoměstě najít? Objevili jsme pro vás oázy ticha uprostřed velkoměst.

Faktem je, že hluk je cosi nejen nepříjemného, ale také nezdravého, jak dokazuje rostoucí počet lékařských výzkumů. Nejenže kvůli němu méně kvalitně spíme, ale stojí také za srdečními infarkty, poruchami učení nebo šelesty v uších. V životním prostředí Evropanů tak hluk stojí mezi rizikovými faktory hned na druhém místě za znečištěným ovzduším.

Důvodů, proč se před příliš silným hlukem chránit nebo mu alespoň pravidelně unikat, je tedy dost a dost. Ticho podle lékařů souvisí s dobře fungujícím imunitním systémem, nižším krevním tlakem, poklesem hladiny stresových hormonů i celkovým dobrým zdravím mozku. Najít v rušných městech, kde se nejčastěji pohybujeme, alespoň malou oázu klidu, se sice zdá být čím dál obtížnější, ale není to ani zdaleka nemožné. Tichá útočiště nabízejí knihovny, galerie, parky nebo různé zastrčené kouty. Pokud dáváte přednost technice, můžete zvolit některou z nepřeberného množství aplikací s uklidňujícími zvuky – například zpěvem ptáků, šuměním moře či deště, nebo monotónním zvukem vlaku pomalu drkotajícího po kolejích.

A teď nabízíme pár tipů, kde můžete nabrat energii a zklidnit se.