Knihovna, má láska

Elektronické knihy se vám pohodlně vejdou do tašky a nezabírají místo v obýváku. Kdo ale propadl vášni pro knihy a kochá se pohledem na jejich pestrobarevné hřbety vyrovnané v domácí knihovně, starou lásku za kouzlo moderní techniky nevymění. 

Pokud se poohlížíte po nové knihovně, máme pro vás několik zajímavých tipů na designové lahůdky i praktické kusy, ve kterých si budou vaše oblíbené knížky a časopisy připadat jako doma.

Náruživým čtenářům se nabízí řada možností, jak knihy ubytovat a neudělat si z domova skladiště, za které by se nemusel stydět dobře zásobený antikvariát. Na trhu jsou k dostání praktické knihovny, designové solitéry i kousky, které nejsou vidět.

Jednotlivé typy se na první pohled liší nejen velikostí, ale také vzhledem a použitými materiály. Vedle oblíbeného dřeva jsou stále populárnější kousky vyrobené z plastu, skla, papíru, plechu, MDF desek i high-tech materiálů.

Některé moderní knihovny jsou dokonce navrženy tak, aby nebyl vidět podpůrný systém a police. Výsledkem je zdání, že se knihyvznášejí volně v prostoru.

Optický klam není jedinou výhodou neviditelných knihoven. Představují také možnost, jak se elegantně zbavit hromady vyřazených knih a zároveň vytvořit originální dekoraci do interiéru. Z delších kusů, které sahají od podlahy ke stropu, je možné navíc vytvořit například efektní sloupky či různé skulptury.

Ať už vás osloví jakýkoli design, důležité je, aby knihovna umožnila knihy nejen přehledně uskladnit, ale zároveň je také chránila před poškozením.

Rozhodujícím faktorem při výběru knihovny je množství knih, které potřebujete uložit. Někdo si vystačí s jedním dvěma solitéry, jiný potřebuje knihovnu mamutích rozměrů.

Pro ty, kteří mají doma hromadu knih, je nejlepším řešením výroba knihovny na míru, protože umožňuje využít prostor beze zbytku.

Hezky po ruce

Pro děti bývá manipulace s knížkami v klasických knihovničkách obtížná, protože knížky se na dlouhých policích kácí a těžko vytahují.

Vhodným řešením může být přepažení polic tak, že vzniknou menší úložné díly. Zároveň mohou být tyto díly barevně i rozměrově odlišeny, což usnadní dětem orientaci v uložených knížkách. Knihovny pro malé děti je důležité zajistit upevněním ke stěně.

Užitečné tipy

1. Bojíte se, že se budou dlouhé police časem prohýbat pod tíhou knih? Řešením jsou kratší police ve standardní tloušťce nebo zesílené police, které snesou i větší délku.

2. Knihovna na míru by měla respektovat různé rozměry knih. Police by tedy měly být výškově nastavitelné.

3. Pokud nechcete řešit problémy s usazujícím se prachem, můžete velkou část nebo i celou knihovnu zasklít.

Škatulata, hejbejte se

Umístění knihovny už dávno nepodléhá pravidlům. Můžete ji mít, kdekoli chcete. Knihy mohou lemovat dlouhé chodby, vyplňovat jinak nevyužitelné niky, kouty nebo zútulnit pracovnu či studovnu.

Klasickou objemnou knihovnu můžete doplnit několika stylovými solitérními knihovnami. Interiér oživí zajímavým designem nebo v případě potřeby elegantně předělí místnost.

Praktickým řešením jsou hlavně v moderních obývacích pokojích, které se odlehčují a zjednodušují. Najdou se mezi nimi subtilní kousky ze skla, plastu nebo překližky se zajímavými organickými tvary, které zjemní a odlehčí interiér a prostoru tak dodají originalitu. Zabydlet se v nich mohou třeba aktuálně čtené knihy nebo vybrané tituly.