Design obyčejných věcí. Znáte 10 nej?

Vybrali jsme deset každodenně používaných věcí. Na počátku někdo stvořil jejich formu tak dokonale, že není zapotřebí ji už nikdy měnit. 

Žijeme v době, kdy se lidé bojí krásy, protože krása je nestálá; nemůžete se na ni spolehnout. Ve chvíli, kdy vidíte něco krásného, podruhé už to tak krásné nebude, protože to bude vypadat jinak. Na kráse nemůžete lpět. Krása je pomíjivá, a když pomine, uvědomíte si, že i vy jste pomíjiví a jednou zemřete. Proto lidé pláčou nad krásným výhledem, krásnou malbou nebo novorozeným dítětem,“ řekla v rozhovoru pro magazín Interview newyorská malířka Pat Steirová.

Zatímco výtvarné umění vnímáme jako něco nevšedního, produktový design nás obklopuje každý den.

„Design je výsledkem toho, co chcete od samotného produktu. Dnešní doba funguje naopak, všechno je předimenzované a uvnitř není nic. Například auta. Modeluje je jenom vítr v aerodynamických tunelech a ve výsledku všechna vypadají stejně. Vznikají předimenzované vehikly, do kterých se stejně pořád vejde jen pět lidí,“ říká Jakub Berdych, designér a zakladatel studia Qubus.

Předmět v opravdu kvalitním provedení by měl splňovat tři základní atributy: funkčnost, jednoduchost a čistotu formy.

„Jednoduchá forma s funkcí je pojmenovaná třeba v produktech značky Apple. Liší se jen ve velikosti a vnitřní síle. Apple je možná jedna z posledních firem, které kladou důraz na čistou estetiku. Jinak se vše víceméně podřizuje mainstreamovému vkusu,“ dodává Jakub Berdych.

Deset věcí na následujících stránkách nese stopy dokonalé formy a za každou z nich stojí jeden konkrétní tvůrce, v jedné roli designér i vynálezce. Někdy je znám, někdy ani to ne. Mezitím jejich dílo zlidovělo, protože je jasné, že nic lepšího už nikdo nevymyslí.