Kuchyň, jídelna a obývák. Dohromady nebo zvlášť?
Vaření, stolování a relaxace. Je lepší pro každý účel najít vlastní místnost, nebo mohou docela dobře fungovat společně? Známe všechna pro a proti.
Multifunkční prostor, který spojuje kuchyni s obývákem, byl v posledních letech velmi trendy. Jeho obyvatelé však na něm postupně nacházejí mouchy a my vám poradíme které, abyste se jim při stavbě či rekonstrukci mohli vyhnout.
Pokračování 2 / 9
Nerušený odpočinek
Pro oddělení argumentují zejména nežádoucí zvuky přístrojů – myčka, digestoř – a také neodbytnými pachy, jež vás mohou rušit při relaxaci, kterou by vám měl obývací pokoj dopřát.
Zároveň jde o reprezentativní prostor pro přijímání návštěv a ty vám nemusí vidět rovnou pod pokličku, natož obdivovat hory špinavého nádobí. A ostré světlo, které potřebujete na vaření, také nedodá hlavní obytné místnosti tu správnou odpočinkovou atmosféru. V Číně prý módu propojování kuchyně s obývákem vyřešili šalamounsky.
Jak nám prozradil architekt Jakub Fišer z Aulík Fišer architekti, bohatí Číňané si sice umisťují v nových bytech kuchyň do obytného prostoru, ale vzhledem k tomu, že „čínská tradiční kuchyně je přece jen, co se týká pachů, poněkud náročná, v bytech pak existují ještě další oddělené kuchyně, kde se opravdu vaří,“ vysvětluje.
V českých podmínkách jde jistě o zbytečný luxus, a proto doporučuje, aby linka byla trochu stranou či schovaná za dveřmi, aby vzniklo alespoň částečné oddělení mezi kuchyní a obývací zónou.
Pokračování 3 / 9
Rodina pospolu
Každý člověk i každá rodina mají svoje specifické potřeby. Přesto lze říct, že v některých ohledech současný trend spojování obytných prostor do jedné velké hlavní, tak jako tomu bývalo v minulosti, může mít pro rodinu jistá pozitiva. Třeba tu, že společenským centrem takové místnosti přestává být televize (respektive prostor před ní), ale tuto roli přebírá jídelní stůl.
Žena navíc není odsouzena být při přípravě oběda zavřená v nějaké malé neútulné kuchyňce, často i s dítětem, které nemůže nechat bez dozoru.
V propojené místnosti pak není problém pokrm připravovat za pochodu a zároveň se věnovat dítěti. Podobně je to s návštěvami, které mohou být zároveň s vámi jako s kuchařkou a přitom se pohodlně rozvalovat v křesle. Rozmyslete si však tento model dobře, neboť výše zmíněná negativa mohou obtěžovat některé členy rodiny.
To může částečně řešit dispoziční uspořádání, které navrhuje Albert Pražák z ateliéru labor13. „Pro naplnění osobních potřeb jednotlivých členů rodiny slouží např. televizní pokoj, pracovna, domácí fitness nebo jakýkoli jiný prostor ušitý na míru uživateli.“
Pokračování 4 / 9
Řešení chytré horákyně
Pokud nemůžete v bytě dělat velké dispoziční změny a přesto chcete místo na vaření oddělit od reprezentativnějších prostor obýváku, pořiďte si posuvnou příčku, která se v případě potřeby (třeba před návštěvou či když se vaří nějaké zvlášť aromatické jídlo) zavře. Zápach a hluk oddělí skleněná stěna, která zachová optické propojení místnosti.
Posuvné dveře, buď ty na stěnu, či skryté do pouzdra, se hodí i v případě, kdy máte kuchyň od obýváku oddělenou, neboť místnosti v případě potřeby (např. při servírování) umožní propojit alespoň částečně.
Jednou z možností je též uzavřít za posuvné dveře pouze kuchyňskou linku, která pak působí jako velká vestavná skříň a nikdo nevidí, že na pracovní ploše zbylo neumyté nádobí apod.
Pokračování 5 / 9
Srdce místnosti
Středobodem místnosti, jež plní též funkci jídelny, je jídelní stůl – ať už ji máte spojenou s kuchyní, či obývacím pokojem. Zapomeňte na hltání večeře s hlavou skloněnou a koleny u brady na gauči u konferenčního stolku. I takové zobání pro návštěvy je v mnoha ohledech příjemnější, když se k němu sesednete u stolu jídelního, než pokud byste se váleli na pohovce.
A pokud nemusíte šetřit s prostorem, doporučujeme dokonce jídelní stoly dva – jeden pro návštěvy a slavnostní příležitosti v obytné části, druhý na „obyčejné“ jídlo v části kuchyňské, zvlášť pokud je schovaná za přepážkou či ve vedlejší místnosti.
Pokračování 6 / 9
Vyhrajte nad zápachem
Kvalitní digestoř je základním vybavením multifunkční místnosti. A to i přesto, že taková místnost má obvykle dostatek oken, tudíž je zajištěno přirozené odvětrávání. Navíc i v kuchyni spojené pouze s jídelnou je příjemné, když vás při vychutnávání si oběda neotravuje zápach přepáleného tuku.
Výkon digestoře vybírejte podle velikosti místnosti. Obecně platí, že vhodnější jsou digestoře odtahové než cirkulační, u nichž pach zůstává zachycen v uhlíkovém filtru.
V hlavní obytné místnosti je důležitá i jejich nízká hlučnost a v neposlední řadě design, který by měl být buď nenápadný, nebo naopak výrazný, neboť i „obyčejný“ odsavač par se může stát ozdobou interiéru.
Pokračování 7 / 9
Praktický ostrůvek či bar
Jestli jste se přece jen rozhodli pro společný prostor, měli byste místnost oddělit alespoň funkčně. V tom vám nejlépe pomůže kuchyňský ostrůvek či barový pult. Ale vyplatí se též v samostatné kuchyni, kde může sloužit k tomu, když si chcete popovídat s návštěvou při vaření, nebo jako snídaňový stůl, u nějž je vše po ruce.
„Pokud máte obývací část i kuchyni v jednom velkém otevřeném prostoru, můžete jej nenásilně a elegantně rozčlenit pomocí kuchyňského pultu. Vzdušnost a otevřenost zůstane zachována, ale zároveň dojde k jasnému vymezení jednotlivých částí,“ říká Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a. s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek a dekorativních panelů.
„Ještě zajímavějšího efektu lze dosáhnout rozčleněním prostoru pomocí výškového rozdílu, kdy kuchyňskou část přizvednete půl metru nad úroveň obývací části.“
Pokračování 8 / 9
Hra vzorů, barev a materiálů
V místnosti, která spojuje více funkcí, je možné pomocí barev a materiálů prostor rozdělit nebo naopak spojit. Stěny v různé barvě mohou vizuálně oddělit jednotlivé funkční zóny. Jen nezapomínejte na jejich moc.
Do jídelní části bude např. vhodná oranžová barva, která podporuje chuť k jídlu, v obývacím pokoji, kde chcete relaxovat, naopak nemalujte výraznou rudou – tedy aktivní až agresivní barvou.
Často se v multifunkční místnosti zapomíná na propojení materiálů a dekorů. Pokud budeme plánovat kuchyňskou linku například v kombinaci ořechového dřeva s bílou barvou, pak by bylo vhodné tento dekor dál využít například pro výrobu TV sestavy nebo knihovny, jídelního stolu a podobně.
Zajímavé možnosti vám nabízí grafosklo, tedy designové sklo s vnitřním grafickým motivem. To může být se stejným designem použito jako skleněná přepážka mezi kuchyní a jídelnou i jako dekorativní stěna či dveře.
Pokračování 9 / 9
Jak chytře oddělit obývák od prostoru kuchyně?
Spojovat funkčně provozní a společenský prostor nebývá příliš praktické, i když dnes má většina novostaveb kuchyň s obývacím pokojem propojenou. Přesto můžete pomocí vhodně umístěné sádrokartonové příčky či jen šikovně „schované“ kuchyňské linky oba provozy oddělit, tak aby vás při relaxaci na pohovce nerušil nepořádek z kuchyně.
V místnosti klasického obdélníkového půdorysu skryjete linku za polopříčku. Místnost naopak vizuálně i funkčně propojí umístění jídelního stolu.
Jednodušší práci budete mít, pokud máte místnost do tvaru L či U, kde kuchyň a obývací část umístíte na opačné konce „elka/účka“. V tomto případě pak jídelní stůl směrujte spíš ke kuchyňské části, už kvůli jednodušší obslužnosti.
Článek připravil časopis Bydlení Stavby Reality.