Jak se zbavit sebeobviňování a začít se mít rád? Zkuste tipy Marie Kondo!

Marie Kondo umí nejen skvěle složit tričko a uklidit byt. Marie vám může změnit celý život. Protože stejnou úlevu, jakou vám přinese uklizený byt, vám přinese i úklid duševní. Rozlučte se s negativními myšlenkami a dejte prostor těm pozitivním! A pojďme na to podle Marie! 

Jak vypadá vaše mysl? Je už od rána přeplněna myšlenkami typu, co musíte udělat, i když se vám do toho nechce, povinnostmi vůči šéfovi, rodině, doprovázenými výčitkami za ten dvojitý chléb s nutellou k snídani? Stejně tak to možná bývalo s vaší skříní, která přetékala věcmi, do kterých zhubnete, nebo těmi, co nemůžete vyhodit. Jediné řešení byla čistka. A když to šlo ve skříni, půjde to v dalších oblastech vašeho života. Začněme myšlenkami. Kterých se rozhodně zbavte?

Vztek a naštvání

Přítel pronesl nejapnou poznámku na vaši postavu. Máma vás napomenula, že když budete takhle vařit, nikdy si nikoho nenajdete. Začínáte zuřit, ale jako hodná holka, vše dusíte v sobě. A ač už uběhlo i pár týdnů, stále si hněv nesete v sobě. „Hněv, který nosíte v sobě, je jistě oprávněný, ale táhne vás dolů, říká Lisa Marie Bobby, PhD, poradkyně a koučka a doplňuje: „Pokaždé, když si na nelibou situaci vzpomenete, hněv se vám i s negativními emocemi vrátí a vy si v těle nastartujete stresovou reakci.“

Jak uklidit v hlavě?

Vyjádření vašich zraněných pocitů vám může pomoci uvolnit zášť a jít dál. Ale to vy víte, jenže se možná vyhýbáte konfrontaci, protože tušíte, že omluva, kterou si zasloužíte, je v nedohlednu. Pak je tu další možnost: „Napište o situaci dopis a pak ho vyhoďte,“ navrhuje Marie Bobby. „Emocionálně nabitou část mozku, která potřebuje uzavření, ve skutečnosti nezajímá, zda druhá osoba poslouchá, nebo ne,“ vysvětluje, „takže i vypsání vašich pocitů pomůže."