...

... Zdroj: iStock.com

Minimalistický šatník? Není to tak těžké. 6 jednoduchých tipů, jak s ním začít

Sázka na kvalitní materiál a dobrý střih, odvaha vyhazovat a smíření se sebou samým. To jsou tři kroky, které vedou k šatníku, kde visí jen to, co doopravdy unosíme. Mít takový šatník je přitom jednodušší, než se zdá.

Svítilo slunce, jaro dýchalo na záda a já na Facebooku sdílela fotku mých jarních a letních bot, které si to jako stonožka štrádovaly směrem k otevřenému balkónu. Počet párů dnes už nedopočítám, ale bylo jich hodně: Voňavé, gumové střevíčky, které byly tehdy in, ačkoliv se v nich příšerně potily nohy. Pestrobarevné baleríny s tak nekvalitní podrážkou, že to s nimi moje klenba vydržela jen pár měsíců. Sandály, jejichž materiál je mi dodnes záhadou. Jisté ale je, že kůži neviděly ani z rychlíku.

Ta fotka je několik let stará. Dnes už bych ji nepořídila, protože počet sezónních párů se mi smrskl zhruba na polovinu. Nijak mě to ale netrápí. Boty, které mám teď, jsou na rozdíl od těch z Facebooku kvalitní (proto už nemám potřebu brouzdat po e-shopech) a jsou výhradně černé, tmavomodré a starorůžové (proto je můžu kombinovat s veškerým mým oblečením od jara do podzimu).

Všechno má svůj čas

K poznání, že v šatníku je prima přechovávat jenom to, co člověk doopravdy unosí a co mu doopravdy sluší, jsem musela dorůst. Osvojit si – tak jako při přechodu na zdravý životní styl – nové návyky. Přiznat, že slogan “nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci” není provokací milionářů. Smířit se s tím, že nikdy nebudu éterická víla s šaty na špagetových ramínkách a že sezona blejzrů s vycpávkami se mých širokých ramen netýká. Uvědomit si, že nadšení z módního experimentu mi málokdy vydrží déle než od pokladny k východovým dveřím obchodu. Že stát na poště kvůli odeslání zásilky s nepadnoucími šaty vybranými on-line během prokrastinace mě vyloženě rozčiluje.

Když jsem po mnoha letech sledování slev i nabídky těch nejméně kvalitních módních řetězců zjistila, že nejlépe se cítím v tmavých topech a úzkých sukních a že střih a materiály, které mi vyhovují, nabízejí v obchodě, kde si nemůžu dovolit utrácet každých čtrnáct dní, ulevilo se mi.

Prodala nebo rozdala jsem všechno, co mi nesedělo, a začala polehoučku s doplňováním trvanlivějšího zboží. Místo osmi černých svetříků, které po pátém vyprání ztratily tvar i barvu, mám už rok čtyři kvalitní. Džíny jsem si koupila dokonce dvoje stejné – jiné přes rok nenosím, perfektně mi padnou a za celou tu dobu mě ani nenapadlo zkoušet si někde nějaké další. Loňská letní sukně je zářivě červená a kombinovat s ní můžu v podstatě všechno, co mám ve skříni: od tmavomodrého tílka po černou džínovou bundu. O botách ani nemluvím.

Jaro je ideální doba, kdy do šatníku pustit vítr. Tady je pár tipů, jak na to.

Nebojte se vyhazovat

Ve skříni mějte jen to, co vám barevně, velikostí, střihem i materiálem sedne, v čem se cítíte dobře a k čemu se vracíte opakovaně. Módní úlety nabídněte hned teď na vinted.cz, kamarádce anebo je odneste do kontejneru Červeného kříže. Ne, nečekejte, jestli se vám vkus nebo číslo konfekce nezmění do další sezony. Žijeme přeci teď, ne až příští rok.

Slaďte se

Projděte si kousek po kousku a zkuste k němu najít alespoň dva další, se kterými by se dal kombinovat. Jestli se ukáže, že “vlky samotáře” si ve skříni držíte jen proto, že kdysi stáli hodně peněz, bez milosti je vyřaďte. Čas běží rychle a už druhý den s velkou pravděpodobností nebudete vědět, že jste danou věc ve skříni měli.

...
... | Zdroj: archív autorky

Kvalita nad kvantitu

Tři vyřazené žmolkovaté svetry nahraďte jedním nebo dvěma kvalitními. Vyšší jednorázový výdaj za oblečení z dobrého materiálu a bez vytahaných nitek vyváží zjištění, že k horšímu se už vracet nechcete. Což může (alespoň na nějakou dobu) vyřešit i touhu projít každý second hand, na který narazíte.

Mějte svůj rozum

Není nutné následovat zaručené fashion rady typu “každá žena má doma mít bílou košili a tmavé sako”. Proč si kupovat bílou košili, když ji neunosíte anebo se v ní necítíte dobře? Jestli vám takový kus zbyl z doby, kdy jste se zmíněnými radami nechali vést, pryč s ním.

...
... | Zdroj: archív autorky

Nenakupuje impulzivně

Kdo to s minimalizováním šatníku myslí vážně, nenakupuje impulzivně. Místo brouzdání po kamenných obchodech nebo e-shopu jděte raději běhat nebo si otevřete knížku.

Měsíc bez nákupů

Když mezi kamarády vyhlásíte, že si měsíc žádné oblečení nekoupíte, bude se vám tento typ půstu snášet lépe. Máte-li na něco zálusk, napište si to na papír. Měsíc je dobrá testovací doba, ukáže se během dní, jestli danou věc opravdu chcete nebo potřebujete.