...

... Zdroj: archiv autorky, LUSH Summit

...
...
...
...
5
Fotogalerie

Pravou kožešinu označují výrobci často jako umělou. Proč lžou a jak poznat pravdu?

Skvělá zpráva! Ode dneška je v Česku nezákonné provozovat kožešinové farmy.  To ovšem neznamená, že by ochránci práv zvířat nebo zákazníci měli vyhráno. Pravá kožešina je totiž v některých případech levnější, než syntetická. A někteří obchodníci mají řešení: jednoduše lžou na visačkách!

Společnost je k týrání zvířat stále méně tolerantní, což se projevuje nejen v průzkumech, ale především v tom, co zákazník kupuje. Pravé kožešiny si nekupuje podle agentury Focus plných 85 procent obyvatel Evropské unie. A tímto směrem se navíc obracejí i země, které byly dřív poptávkou po pravých kožešinách proslulé. Třeba Čína. I díky tomu se světoví módní giganti jako například Gucci, Michael Kors nebo Versace veřejně přihlásili k tomu, že kožešiny používat nebudou. A reagují také státy úpravou své legislativy.

Česká republika se dneškem přidala k zemím, které zákonem zakázaly provozovat kožešinové farmy. To ovšem neznamená, že kožichy v obchodech nenajdete. Regule EU zakazují import kožešin ze psů, koček a tuleňů, výrobků z lišek, norků, mývalů nebo králíků se to ale netýká. Druhou variantou je možnost vyrábět a prodávat kožešiny syntetické. A tady je právě ten háček.

Syntetická kožešina totiž vyjde výrobce mnohdy dráž, než pravá. A jak zjistily kontroly, výrobce to řeší jednoduše: použije pravou a na složení výrobku kožešinu neoznačí správně. Nebo informaci rovnou neuvede. Moc dobře ví, že by si to zákazník nekoupil.

Obchodníci se lží

Na problém upozornila českou obchodní inspekci organizace Svoboda zvířat. ČOI následně zjistila, že z dvanácti kontrolních vzorků byly správně označeny jen dva. Na čtyřech zkoumaných výrobcích nebyla pravá kožešina označena vůbec, další produkty pak neodpovídaly značení dle nařízení Evropského parlamentu a rady EU. Zkoumány byly především bundy a čepice, které obsahují kožešinové lemy a bambule.

Špatně nebo vůbec značené kožešinové výrobky přitom nejsou jen problémem České republiky. Mezinárodní spolupráce organizací sdružených v Alianci za módu bez kožešin (FFA) prozkoumala více než 600 textilií v 10 zemích Evropy a zjistila, že v 68 procentech případů chybí požadované označení. Jednoznačně tak dochází ke klamání spotřebitelů, kteří mají právo na to, aby věděli, co si za své peníze kupují.

Je pravá kožešina skutečně levnější?

Se skutečností, že výrobci pravou kožešinu označují jako umělou, se samozřejmě nutně musí vynořit jednoduchá otázka: „Proč?“. Pravá kožešina byla přece vždy považována za znak luxusu, jak se tedy obchodníkům může vyplatit ji lživě prodávat jako syntetickou? Odpověď samozřejmě není jednoduchá a skládá se z mnoha aspektů.

Předně, na výrobu norkového kožichu je potřeba stáhnout z kůže velké množství zvířátek. Kromě toho je norek šelma, takže náklady na jeho chov jsou vyšší a má také poměrně vysoký dopad na životní prostředí. Když se ale bavíme o lemu kapuce, nebo bambulkách na čepicích, které jsou většinou vyrobeny z králíka, jsou čísla úplně jiná. V takovémto případě je chov výrazně levnější a také dopad na životní prostředí je pravděpodobně menší, než výroba stejného množství polyesteru. Přestože na krutosti se nic nemění.

Pokud se na problém navíc podíváme z hlediska marketingu, má syntetická kožešina vyšší hodnotu, protože si ji zákazník spíše koupí. Země Evropské unie navíc mají velmi striktní pravidla týkající se dovozu a značení výrobků z pravých kožešin a i to může společnostem jejich prodej značně prodražit.

...
... | Zdroj: archiv autorky, LUSH Summit

Jak poznat pravou kožešinu od syntetické?

Visačkami se tedy řídit nemůžeme. Pokud tedy nechceme rezignovat na to, že se občas do nějakého kožíšku zachumláme, jak se vyhnout nákupu pravých kožešin? Jisté vodítko poskytla britská organizace Humane Society International na loňském summitu organizovaném kosmetickou firmou LUSH.

Nenakupujte online

Právě tam lžou totiž výrobci o materiálu nejčastěji a podle fotografie na internetu nepoznáte nic.

Zkontrolujte podklad

Když máte kožešinu v ruce, prsty odhrnete chlupy od sebe, abyste se podívali, jak jsou chlupy jsou uchycené. V případě polyesteru uchycení uvidíte, pokud jde o pravou kožešinu, není podkladem nic jiného, než kůže zvířete.

Konce chloupků

Barvení umělé i pravé kožešiny je velmi běžné, stejně jako zastřihávání chlupů. Takže i kožešina hýřící barvami jednorožce může být klidně z králíka. Pokud ale pravá kožešina nebyla zastřihnutá, jsou konce chloupků špičaté. Umělé kožešiny mají zpravidla stejnou tloušťku po celé délce vlasu a ve špičkách se různě ohýbají.

Poslední možnost

Poslední možností, jak rozeznat pravou kožešinu od syntetické je část zapálit, což je varianta, ke které se asi nebude chtít uchýlit téměř nikdo, a tímto způsobem můžete testovat jen věci, které už jste si zakoupili. Pinzetou oddělte pár chlupů z původního výrobku a opatrně je zapalte. Zatímco umělá kožešina je cítit po spáleném plastu, pravá je cítit podobně jak spálené lidské vlasy.

I když vám tyto metody mohou značně napovědět, stoprocentní nejsou. „Je důležité si uvědomit, že skutečná zvířecí srst a umělá kožešina jsou si stále více podobné ve svém vzhledu, omakem i cenou. A tudíž tyto vlastnosti, podle nichž by se mohl spotřebitel orientovat při odlišování pravé a umělé kožešiny, již v současnosti neslouží jako spolehlivý rozlišovací faktor,“ uvádí organizace Svoboda zvířat ve své kampani Proti srsti. Nejjistější tak opět je dávat své peníze jen těm značkám, kterým opravdu věříte.

...
... | Zdroj: archiv autorky, LUSH Summit