Co konkrétního můžete pro menší produkci odpadů ve vaší domácnosti udělat?
Plánujte a říkejte ne!
Každý nákup, od potravin po domácí spotřebiče nebo oblečení, si naplánujte. Zkuste si rozmyslet, co budete příští týden vařit a jíst a pro jaké jídlo do obchodu vlastně jdete. Tak snáze odoláte akcím (3 sýry za cenu jednoho) a následnému řešení věčného dilematu (no tak jsem to nestihla sníst a prošlo to, tak co mám asi dělat?).
Stejně tak si pište seznam oblečení, které byste si chtěla pořídit. Máte pocit, že potřebujete šaty. Jaké by měly být – krátké, dlouhé, květinové? Které budete ochotna vytáhnout i za několik let, protože nejsou jen sezónním výkřikem? Jaký zvolíte materiál? A nemáte už ve skříni nějaké podobné, které nenosíte?
Pokud budete mít jasnou představu, co chcete koupit, snáze odoláte různým slevovým akcím a nabídkám. Více o udržitelném šatníku čtěte zde:
Lahve na vodu, kávu a krabičky na jídlo
Osvícených podniků, kde vám oběd dají do vlastní krabičky a kávu do hrnečku, stále přibývá a troufám si tvrdit, že za chvíli to bude standard. Pořiďte si stylový hrnek, lahev na vodu, krabičku na jídlo.
Tip:

KeepCup cestovní hrnek, který si zamilujete, 629 Kč, koupíte na www.zoot.cz
Plátěná taška a sáčky
Plátěné tašky jsou hitem již několik let. Aby vás nákup nezastihl nepřipravenou, dejte si je (nebo tedy staré igelitky, dobře) všude, kam vás napadne: do každé své kabelky i batůžku, do auta i do auta rodičů. Tak budete připraveni na to, že i náhodný nákup – například právě pro rodiče – vás nezaskočí.
A co se týče ovoce, zeleniny a pečiva, pro začátek zkuste používat klasický mikroteňák opakovaně – vydrží překvapivě dlouho. Pořád je lepší brát si nový při každém řekněme desátém nákupu než pokaždé. Časem si zkuste pořídit sáčky látkové.
Eliminujte věci na jedno použití
V oblasti hygieny a péče o tělo se dá odpad výrazně redukovat tím, že člověk přestane používat věci na jedno použití. Jednorázové pleťové masky, odličovací ubrousky, vatové tyčinky. Skvělou novinkou posledních let je bambusový kartáček na zuby, který je stylový, efektivní a v přírodě plně rozložitelný.
Tip:

Menstruace bez odpadu
Zkusily jste si někdy představit, kolik menstruačních vložek nebo tamponů za život vyhodíte? U průměrné ženy je to asi 10 000 takových kousků za život. A přitom existují alternativy, které jednorázové hygienické prostředky nahradí více než důstojně. Vedle pratelných látkových vložek a kalhotek je to především menstruační kalíšek. Více si o něm můžete zjistit v našem rozhovoru:
Redukujte krémy, mléka, séra, primery...
Schválně, kolik kosmetických přípravků máte doma? A kolik jich máte pro ostatní členy rodiny? Nestačil by třeba jeden tělový krém pro všechny? Opravdu potřebujeme tolik druhů šampónu a tolik rtěnek? Zkuste si upřímně říct, kolik toho na sebe chcete nanášet a jestli by nestálo za to se něčeho zbavit. A také zkusit nakupovat v prodejnách, které podporují koncept zero waist – například bezobalu nebo Lush, se kterým teď mimochodem můžete zkusit akci s názvem Nahatá výzva.

Sdílejte, půjčujte, recyklujte
Tohle uměly naše babičky. Pamatujete – nikdy nekupovaly hadry, ale vždycky používaly staré tričko, které už nešlo zašít. Šaty i sukně se přešívaly, posílaly dál. Nutno ovšem říci, že materiály to na rozdíl od těch dnešních z rychlé konfekce zvládaly. Ale zkuste se zamyslet: Opravdu cestujte tak často, že potřebujete celou sadu kufrů? Musíte mít lyže nebo dokonalé večerní šaty, které použijete při nejlepším jednou za rok? Nestačilo by si je půjčit od ochotné kamarádky? Systém sdílení začíná fungovat čím dál tím více. Zkuste si koupit jednu úžasnou kabelku s kamarádkou dohromady. Zkuste poslat oblečení, které už nenosíte – a tím nemyslíme jen kontejnery pro charitu.
Určitě to nepůjde hned a všechno. Ale je jasné, že i malý krok vám přinese radost a do budoucna užitek.