Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu

Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu Zdroj: archiv firem

Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu
Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu
Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu
Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu
Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu
7
Fotogalerie

Designérka Kateřina Černá tvoří udržitelnou módu ze lnu!

Kateřina Černá vystudovala textilní design v Ústí nad Labem a poté žila v Londýně, kde načerpala mnoho nových znalostí i zkušeností. Díky tomu si mohla splnit svůj sen a založit vlastní značku K.BANA. Všechno její oblečení je ze lnu, který v létě chladí a v zimě hřeje, odvádí vlhkost a je českým produktem!

Oblečení ze lnu je poměrně ojedinělé. Proto jste se rozhodla z něj tvořit, nebo za tím stojí i něco jiného?

Na začátku, když jsem přemýšlela nad založením vlastní značky, pro mě bylo důležité, aby byla 100% českým produktem. Hledala jsem tedy materiál, který by měl tradici a kořeny v České republice, který bude přírodní, ekologický a plně recyklovatelný. Len právě všechny mé požadavky splňoval. A taky jsem se tenkrát nechala inspirovat zahraničím, kde se lněné oblečení těší velké oblibě a jeho kvality jsou velmi ceněné. Jen my jsme na něj trošku pozapomněli. Moc mě baví právě svojí prací k jeho návratu, a tedy i návratu k našim kořenům a tradici přispět. Navíc v moderním pojetí.

To znamená, že se dá ze lnu vytvořit i nadčasové, elegantní a ženské oblečení?

Samozřejmě, právě o to se snažím.

Pro koho je vaše oblečení určeno?

Pro ženy i muže, kteří se chtějí cítit výjimečně, zároveň příjemně a pohodlně po celý den. Celý den tak můžete být prakticky, ale taky stylově a originálně oblečeni, můžete vrstvit a hrát si s doplňky. A hlavně jej využijete jak doma, tak na cvičení pomalé jógy nebo klidně i do práce.

Co konkrétně ve vašich kolekcích najdeme?

Ráda šiju pohodlné kalhoty, košile, halenky, šaty, vesty, kabáty a také župánky a noční košile. Vždy s nějakým zajímavým detailem, který doplní jinak jednoduchou linii. Také jogíni u nás naleznou lněné pohodlné kousky na cvičení, jógamatky a meditační polštářky.

Když se řekne len, vybavím si bílou barvu.

Ano, bílá je základem mých kolekcí, protože je inspirovaná kundalini jógou, která se cvičí právě v bílé barvě. Využívám ale taky tmavě modrou a už podruhé v kolekci najdete také originální vzory tisků, které vznikají ve spolupráci s textilní designérkou Evou Chmelovou a její značkou DEZÉN.

Lněné oblečení je skvělé na léto, protože chladí. Je vhodné i na zimu?

Ano, len se u nás pokládá hlavně za letní záležitost a příliš se neví, že je vhodný i na zimu. Je to nejen historicky doložené, ale i na vlastní kůži vyzkoušené. Len má termoregulační vlastnost, udržuje přirozeně vaši tělesnou teplotu, ať je horko nebo zima. Už naše babičky to věděly a plně len využívaly i v zimních měsících jako ochranu proti zimě, přeci jen dříve žádné termo prádlo neexistovalo, pouze len a konopí. Ráda bych ukázala, že len je právě celoroční záležitost a materiály, jako jsou polyester nebo dokonce i bavlna, vám teplo nezaručí. V polyesteru se zpotíte a bude vám zima a s bavlnou je to podobné – nemají totiž tak vysokou kvalitu savosti, jako má právě len. A to nemluvím o tom, jaký je jejich výrobní proces a dopad na životní prostředí.

Má len i nějaké nevýhody? Třeba, že se mačká více než jiné materiály?

Osobně žádné nevýhody nevidím. Ano, lněné oblečení se mačká, ale hezky! Patří to k němu, je vlastně takovým svědkem toho, že se hýbete, že žijete! U zákazníků se někdy setkávám s tím, že nemají rádi jeho hrubost nebo se bojí průhlednosti bílé barvy. Můžu jen poradit, že len je s každým vypráním více a více jemnější a bělejší. Na průhlednost nemám žádný fígl, s bílou barvou je to podle mého názoru u všech materiálů stejné – buď si ji oblíbíte i s její průhledností, nebo ne.

Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu
Kateřina Černá tvoří pod značkou K.BANA udržitelnou módu ze lnu | Zdroj: archiv firem

Čím je kromě materiálu vaše tvorba specifická?

Tvořím oblečení, které nepodléhá módním trendům a má svůj osobitý nadčasový styl. Jednotlivé modely (nezáleží v jakém roce nebo z jaké kolekce jste obleční koupili) se mohou kombinovat, propojovat, můžete si s nimi hrát. Vše se k sobě hodí jak střihově, tak barevně a dokonce i naše autorské tisky na sebe navazují a jsou taky kombinovatelné. Důležitá je pro mne vysoká kvalita toho, z čeho a jak vyrábím, řadím se do proudu Slow fashion neboli udržitelné módy, která je proto o něco dražší než konvenční, ve které se šetří ve všech krocích procesu výroby.

Plánujete v příštím roce něco nového? Něco, co jsme u vás doposud nenašli?

Ano, napadá mě neustále něco nového, vzory, střihy... chci i nadále rozvíjet myšlenky a vize, na kterých jsem značku postavila, a také pokračovat ve spolupráci s dalšími designéry, ale nerada bych předbíhala. Nechte se překvapit.