Falešná Pařížanka - Kniha nejen o zdržitelné módě

Falešná Pařížanka - Kniha nejen o zdržitelné módě Zdroj: 2media.cz

Kamila Boudová: Rozhodla jsem se určit vlastní pravidla toho, co je 'cool'!

Pracovala pro největší nadnárodní textilní společnosti. Teď její šatník čítá kolem pětatřiceti kousků oblečení a další si kupovat nechce. Protože je nepotřebuje a protože nechce podporovat nadprodukci, plýtvání a zamořování planety odpadky. O udržitelné módě přednáší po celém světě. Kamila Boudová.

Sama o sobě říká, že je módní revolucionářka a my dodáváme, že poměrně respektovaná. Možná ji někdo stále považuje za idealistku a přírodní podivínku. Na druhou stranu – čím dál tím více zákazníků i módních tvůrců cítí potřebu chovat se odpovědně nejen při třídění odpadků, kupování kosmetiky nebo jídla, ale také u sebe v šatníku a Slow fashion si získává mnoho stoupenců. A další může přesvědčit právě třeba Kamila Boudová.

Nejen o své cestě k udržitelné módě, ale také o pocitech dívky, která se vydala do Paříže, Londýna i Číny dobýt módní svět, je vaše nová kniha Falešná Pařížanka. Proč falešná?

Stát se falešnou Pařížankou pro mne asi vlastně byla jediná strategie, jak přežít. Abyste mezi opravdové Pařížanky zapadla, a to já ze začátku strašně chtěla, musíte mít zaprvé peníze, a ty já neměla, a zadruhé žít jejich život. Být strašně upracovaná, tvářit se znuděně, chodit v tom správném oblečení, najít si místo v korporaci a mít jistý příjem.

A já se strašně snažila, ale po roce a půl jsem zjistila, že jsem bez peněz, že jsem v takovém psychickém diskomfortu, že se nemohu ani volně nadechnout, a že žít můj sen je pro mě osobně peklo na zemi. Rozhodla jsem se určit vlastní pravidla toho, co je ‘cool’. A tak, ač na první pohled vypadám elegantně a neokázale jako všechny správně Pařížanky, mé hodnoty a životní styl vybočují z místních norem.

S čím jste do Paříže jela?

S tím, že ze mě bude jednou strašně velká návrhářka, samozřejmě. Ale postupně se mi začaly otevírat oči. Viděla jsem, že obří firma klidně okopíruje střih z toho nejlacinějšího trika z ulice. Že ve Francii jsou návrháři ta velká jména jako Karl Lagerfeld. V jiných firmách pracují takzvaní stylisté – ti jen upraví střih a pak se řeší, jak to vyrobit co nejlevněji a nejrychleji. To všechno na úkor kvality oblečení a toho, že při výrobě trpí lidé i příroda. Ale trvalo mi dlouho, než jsem se odhodlala říct si, že součástí tohoto módního byznysu a velkých značek být nechci.

Měla jste někdy chvíli, kdy jste to chtěla v zahraničí zabalit a jet domů?

Jednou už v Londýně. Byla jsem obětí sexuálního harašení ze strany mého vedoucího a neměla jsem si v malé rodinné firmě komu stěžovat. Ostatní management byla jeho žena a nejlepší kamarád. Ale nakonec jsem nabrala sebevědomí, řekla jsem mu zpříma do očí, že mi není příjemné, jak a co mi říká, a začala jsem chodit do práce skladem a vyhýbat se jeho kanceláři. Z Paříže jsem se domů dokonce opravdu na devět měsíců vrátila v okamžiku hluboké osobní krize. Dnes jsem tu spokojená, ale mé srdce ví, že doma je v Česku.

Kdy jste se tedy rozhodla, že vaším tématem bude udržitelná móda, a co byly první kroky, které jste udělala?

Láska k planetě a pocit zodpovědnosti za štěstí všech lidí na světě byly jistě důvody, proč jsem odešla z práce. V tu dobu mé další kroky vedly do školy, kde jsem studovala MBA módního obchodu, takže tam. Na začátku studií. Všechny případové studie jsem točila kolem udržitelnosti. Využila jsem každou příležitost, začala jsem psát pro americký online magazín o udržitelné módě a i má závěrečná práce byla o tom, jak rozvinout udržitelnou módu na francouzském trhu. Když jsem se ze studií vrátila do Evropy a do Čech, uspořádala jsem první malou konferenci na toto téma na (tehdy ještě) Prague Fashion Weekendu.

Kamila Boudová na Prague Fashion weekendu
Kamila Boudová na Prague Fashion weekendu | Zdroj: 2media.cz

Jak vypadá váš pracovní den?

Na začátek je asi nutno poznamenat, že slovní spojení pracovní den u mě neexistuje. Mezi všedním dnem a víkendem je jen ten rozdíl, že o víkendu je partner víc doma, takže mohu pracovat přes den a nemusím brzy vstávat, abych si urvala pár hodin pro sebe v kanceláři. Aktuálně hledám rytmus, který by mi vyhovoval. Vstávám mezi pátou a sedmou ráno a pracuji do devíti, kdy odchází partner do práce. Většinou trávím celý den s dcerou. Po telefonu řeším nějaké rozhovory nebo konzultace s kolegy z našeho SLOU týmu. S Paulinkou jdeme do parku, do lesa, kompostovat bio odpad nebo na návštěvu k těm několika málo maminkám, které znám a které stejně jako já nejsou přes den v práci. To je tu vzácnost. Jednou do týdne potom jedu na půl dne učit do centra města.

Jak se stalo, že jste začala psát?

Já píšu strašně ráda! Dobrovolně jsem psala do toho amerického online magazínu, v Česku potom pro Fashion Map a články mi vyšly i v mnoha dalších médiích. Prostě mě to strašně baví.

Když jsem potom byla těhotná, tak jsem měla ambici vydělávat peníze a přitom mít možnost být s miminkem. Ve Francii je mateřská dovolená jen tři měsíce a dát dítě do jeslí a najít si práci v korporaci pro mě nebyla myslitelná možnost. Seděla jsem u kamarádky na čaji a říkám: "Peťu, já bych chtěla psát sloupek. Bude se to jmenovat Falešná Pařížanka. A budu za to placená." Musím říct, že jsem si vůbec neuvědomila, že jsem mluvila se zakladatelkou Pravého Domácího Časopisu, ačkoliv jsem samozřejmě věděla, že ho vydává.

A tak se můj sloupek objevil tam a na jeho základě jsem dostala návrh, abych vydala svoji knížku – sbírku sloupků. V té době jsem ovšem měla ty sloupky čtyři. Ale něco jsem si tehdy psala i do šuplíku, tak jsem to poslala vydavatelce a po jejich komentářích jsem celou knihu kompletně přepsala, sama ilustrovala a dnes je venku.

Falešná Pařížanka - Kniha nejen o zdržitelné módě
Falešná Pařížanka - Kniha nejen o zdržitelné módě | Zdroj: 2media.cz

Jak si vystačíte s 35 kousky oblečení?

Skvěle! A když mi nedávno chyběly třeba šaty na svatbu, mé kamarádky se o mě rády postarají.

A vaše oblíbená otázka – Co chcete být za pět let?

Ach, to je teď ke konci roku velmi aktuální. Řeším další ambice, sny a vize. Chci být úspěšnou autorkou, čili má kniha bude přeložená do angličtiny a třeba i do francouzštiny a nezůstane u jedné. Druhou, která se bude jmenovat Falešná Pařížanka, Opravdová Matka aneb s dětmi život nekončí, mám už rozepsanou a věřím, že brzy začneme řešit její realizaci.

Chtěla bych také sama nahrát audioknihu Falešná Pařížanka. Je to taková výzva naučit se lépe mluvit a hrát, protože… za pět let bych si ke svému výčtu učitelka, podnikatelka, maminka, sloupkařka, spisovatelka chtěla přidat ještě influencer, zahradnice a herečka.