Zas jen ve své společnosti

Zas jen ve své společnosti Zdroj: iStock.com

Chybí vám lidé a začínáte se cítit osamělí? Jak zvládat sociální izolaci

Vězíte už čtyři týdny sami doma na home officu, kulturní život máte nulový a nejdelší hovor je s prodavačkou v drogerii. Chybí vám lidé a společenský život. Tak moc, že už vás přepadá pocit osamělosti. Jak proti němu bojovat? A jak být alespoň trochu ve víru společnosti?

Lidské bytosti jsou ze své podstaty sociální stvoření a už od dávnověku cestovaly, lovily a prospívaly v sociálních skupinách, což je posilovalo. Lidé, kteří byli odděleni od svého kmene, často utrpěli vážné následky, neboť sociální skupiny nám poskytují důležitou součást naší identity a kromě toho nás učí soubor dovedností, které nám pomáhají žít naše životy. A když tyto kontakty přestáváme mít, má to vliv na naše duševní i fyzické zdraví. Aby se zabránilo rychlému šíření Covid-19, jsou lidé vedeni do sociální izolace. Omezit osobní kontakty, ideálně moc nevycházet ven, neúčastnit se žádných sociálních aktivit. Člověk, který byl velice společensky aktivní a byl zvyklý na časté kontakty, může být po pár týdnech minimálního lidského kontaktu zcela v depresi. Stejně tak jako senior, jenž každé úterý docházel do šachového kroužku nebo očekával příchod rodiny. Sociální aktivita, která mu vlévala krev do žil, není. Vliv sociální izolace tedy nepůsobí jen na extroverty. Po nějaké době ho můžeme pociťovat všichni.

Mozek na nucené dovolené

Studie uveřejněné na serveru The Scientists říkají, že absence lidského kontaktu je spojena s poklesem kognitivních funkcí, což jsou paměť, koncentrace, řečové schopnosti, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací. Možná už jste to na sobě také zaznamenali. Formulace myšlenek je pomalejší, a když máte mluvit, těžko hledáte slova. Máte problém se soustředit a tak trochu vám přijde, že hloupnete. Studie Harvardské univerzity poukazují na důležitost pravidelného zapojování do smysluplné sociální interakce za účelem udržení zdraví mozku v každém věku. „Sociálně aktivní jedinci zaznamenali nižší úroveň ztráty paměti. Ti s nejvyšší společenskou aktivitou hlásili poloviční ztrátu paměti ve srovnání s těmi nejméně sociálními,“ uvádí doktorka Lisa Berkman z Harvardské univerzity. Jak je vidět a výzkumy potvrzují, sociální kontakty jsou pro člověka nesmírně důležité. A v situacích, kdy nám nejsou fyzicky umožněné, je potřeba si je vytvářet alespoň virtuálně. A mnohem více se zaměřit na své psychické zdraví, abychom nepropadli depresi a pocitu osamělosti. Stres a pocit nejistoty, ať už v oblasti plánování aktivit či ekonomické situace, pocitu štěstí nepřispívají.

Jak být doma, ale i ve společnosti

Pokud fyzické společenské akce nebo aktivity nejsou možné, existuje mnoho dalších způsobů a virtuálních aktivit, díky nimž se můžete cítit propojeni, méně osamělí a zlepšit kognitivní zdraví. Jonathan Kanter, ředitel Centra pro vědu sociálních vazeb na Washingtonské univerzitě, podporuje videochaty a pravidelné volání s rodinou a přáteli. Národní institut zdraví určil, že pouhých 10 minut denní sociální interakce zvyšuje výkon kognitivních funkcí a posiluje duševní zdraví. Je však důležité si uvědomit, že to, že je člověk obklopen lidmi, ještě neznamená, že se bude cítit méně osamělý. Aby docházelo ke zlepšení, musí být jednotlivci zapojeni do společenských aktivit a účastnit se jich i mimo rodinu. Pouhý život s členy rodiny neposkytuje správný typ sociální interakce a nezlepšuje naše kognitivní schopnosti. Proto je dobré trávit on-line čas i s přáteli, kolegy z práce, lektory různých webinářů. A pokud můžete chodit fyzicky do práce, rozhodně se nevyhýbat konverzaci. Co vše ještě můžeme dělat, abychom snížili negativní pocity ze sociální izolace?

Jezte, vařte, cvičte… on-line

Právě teď se nacházíme v mimořádné situaci, proto můžeme využít technologii jako alternativu k uskutečnění smysluplných spojení. Dohodněte si večeři se svými přáteli nebo společně vařte zdravá jídla prostřednictvím videokonference. Připojte se k on-line lekci jógy nebo na kurz malování. „Je důležité přeformulovat myšlení člověka. Místo toho, abyste stav, který je, viděli jako sociální izolaci nebo se cítili osaměle, považujte to za příležitost k poznávání sebe a času zažít nové věci, na které jste dříve neměli čas nebo jste je považovali za samozřejmost,“ radí klinická psycholožka Mylea Charvat.

Dělejte co nejvíce věcí, které vás činí šťastnými

Když se cítíte trochu osaměle, je velmi snadné upadnout do celodenního povalování a posedávání, doprovázených vzdycháním a lamentováním. Vypněte smutné písničky, které vám běží celý den na YouTube, a raději se vrhněte do aktivit, které děláte rádi sólově. Sledujte filmy, které vás baví, zacvičte si, lakujte si nehty, zkoušejte nové účesy, vytvářejte nové outfity ze svého šatníku a plánujte si, kam v nich vyrazíte. Když budete dělat věci, které vás baví, budete se cítit naplněni.

Pokud můžete, buďte s rodinou

Využijte čas kulturního a společenského temna, abyste s rodinou strávili co nejvíce kvalitního času. Navrhněte výlety, společné vaření, hraní her, přestavění nábytku či kompletaci rodinného alba. Využijte tento společný čas k mluvení o tom, co děláte, jak se cítíte, a poslouchejte i druhé. Máte šanci vysvětlit si dávná nedorozumění nebo si promluvit o budoucnosti.

Snažte se vidět tváří v tvář

Jestliže používáte ke komunikaci technologie, snažte se nejen si volat, ale i se vidět. Doktorka zabývající se oblastí ošetřovatelství a zároveň zdravotní sestra na WVU Medicine v Morgantownu Laurie Theeke doporučuje použití FaceTime nebo Skype, nikoli jen volání. „Když budete moci vidět tvář svého přítele, můžete se cítit propojenější. Pokud máte počítač nebo tablet, můžete se připojit k on-line skupinám lidí, kteří sdílejí stejné zájmy, připojit se k videokonferencím. Všude tam můžete vidět lidské tváře s jejich pocity. Zvažte také možnost naplánovat si pravidelná on-line setkání, kdy se budete spojovat s přáteli a rodinou a vytvoříte si tím rutinu. A budete se mít na co těšit.“

Jděte ven

Sociální izolace a dodržování dvoumetrové vzdálenosti neznamenají, že musíte zůstat uvnitř. Projděte se, posaďte se na balkon či terasu a zamávejte sousedům. Sedněte si v parku a pozorujte lidi. Choďte i na drobné nákupy a zdravte lidi. Čas strávený venku můžete věnovat sportu nebo úklidu zahrady.

Vytvořte si plán

Využijte tento čas k organizaci příštího roku a k přípravě plánů. Ať už se jedná o vaši příští dovolenou, možné stěhování, nebo dokonce jen o způsoby, jak na sobě příští rok zapracovat. Teď je skvělá doba na přemýšlení o budoucnosti. „Když se cítíte osaměle, je opravdu snadné ulpět na myšlence, jak nesmyslná je teď vaše přítomnost, ale přemýšlení o tom, co vás čeká, vám může dát naději na vymanění se z vaší osamělosti. Navíc některé z těchto plánů budou téměř určitě zahrnovat v určitém okamžiku setkání s lidmi a to je určitě něco pozitivního, na co se zaměřit,“ říká klinická psycholožka Mylea Charvat. Takže se nebojte plánovat oslavu narozenin, společná setkání s přáteli, sepište si seznam míst, kam byste rádi vyrazili, jak budete moct. Domlouvejte si konkrétní termíny. Co horšího se může stát, než že se jen posunou.

Pamatujte, že osamělost netrvá věčně

Pocit osamělosti může být velmi pohlcující a může vám připadat, že bude trvat věčně. Nemusí, stačí být proaktivní. Může skončit, když tomu pomůžete. Takže jděte ven a udělejte některé z těchto výše zmiňovaných doporučení, setkávejte se on-line s novými lidmi a buďte propojeni. Nebojte, brzy zas budeme moci zaplnit své diáře sociálními aktivitami.

Doporučujeme

Načíst další články