Sedm druhů odpočinku: Relax potřebuje nejen vaše tělo a mysl. Jak ještě nabírat energii?

Probouzíte se unavení? Může za tím být špatný spánek, někdy je to ale náznakem většího problému. Zkuste se nejdřív zamyslet nad tím, jestli umíte vypnout. Máme pro vás tipy, jak mnohem efektivněji nakládat s energií.

Někdy se probudíte po osmi hodinách spánku, ale stále se cítíte vyčerpaní nebo podráždění. Jistě, dobrý spánek je zcela klíčový pro naši psychickou i fyzickou regeneraci, ale není to všechno. Jestli se chcete dostat do svého vlastního režimu „plného výkonu“, potřebujete si umět dopřávat i další druhy odpočinku. Podle Saundry Dalton-Smith, lékařky a autorky knihy Sacred Rest, může každý z nás zjistit, co mu přesně chybí, aby se dokázal znovu nabít dostatečnou energií. Přinášíme vám návod, jak na to!

1 Fyzický odpočinek

Pokud sice každé ráno vyskočíte z postele bez problémů, ale odpoledne jste zcela bez energie, pak máte pravděpodobně problém se špatným rozložením fyzické energie, kterou během dne vydáváte. Jak na to: Doktorka Dalton-Smith ve své knize doporučuje takzvaný aktivní fyzický odpočinek, který spočívá v uvolnění svalů a napětí v těle. Zkuste na nějakou dobu vyměnit kruhový trénink za jógu. Proč? Protože přesně to vám poskytne úlevu od hektického a vyčerpávajícího tempa moderního života – fyzicky i psychicky.

2 Duševní odpočinek

Cítíte, že máte někdy doslova přehřátý mozek? Pak jste pravděpodobně dlouhodobě pod stresem a potřebujete duševní zotavení. Proč? Lidé, kteří jsou vystresovaní, totiž ztrácejí schopnost rozlišovat mezi prioritami a to dokáže docela nečekaně a dramaticky zamíchat s životem. Jak na to: Udělejte občas něco spontánního, nelogického, bezúčelového. Například si sedněte do parku a poslouchejte, jak zpívají ptáci, nebo se zajeďte podívat k řece a půjčte si šlapadlo. Pokud to zrovna z nějakého důvodu není možné, využijte svou představivost. Zavřete oči a představte si sebe na nějakém oblíbeném klidném místě, kde je vám dobře.

3 Emoční odpočinek

Jestli máte rádi společnost, je vám dobře mezi lidmi a máte hodně přátel, pak se vám může stát, že vás někdo z nich bude citově ovládat nebo vydírat. Často aniž byste si to uvědomovali. Jak na to: Zkuste se o svých emocích naučit bavit s někým hodně blízkým nebo zkrátka choďte za terapeutem. Tím, že se naučíte mluvit o svých pocitech, se je dříve či později naučíte také vědomě rozklíčovat a zmizí vaše emoční přetížení.

4 Smyslový odpočinek

Každá minuta rozrušení je následována minutou vyčerpání. Když trávíte celý den díváním se do obrazovky vašeho monitoru, žijete v rušném velkoměstě a jste vystavováni konstantnímu hluku, potřebujete nechat odpočinout vaše smysly. Jak na to: Dávkujte si ticho a tmu, to vyrovnává přetížení vašich smyslů. Zkuste vypnout rádio v autě při cestě domů. Vyhněte se tomu, abyste měli permanentně puštěnou televizi jako kulisu. A do ložnice si pořiďte žaluzie, přes které neprojde světlo z ulice.

5 Duchovní odpočinek

Cítíte se vnitřně prázdní? Pak možná budete potřebovat duchovní odpočinek. Nikoli ve smyslu náboženské víry, ale spíše v podobě vnímání svého vlastního já a svých pocitů a myšlenek. Jak na to: Svůj duchovní odpočinek budujeme tím, že si uvědomujeme, co všechno již ve svém životě máme, co jsme daný den zvládli a co nám udělalo radost. Tím, že si pojmenujeme tyto okamžiky, budujeme si v sobě pocity spokojenosti a radosti.

6 Kreativní odpočinek

Jste hrozně unavení, ale sotva si lehnete do postele, v hlavě se vám roztočí kolotoč myšlenek a nápadů? Nemůžete se toho pustit a hlava nedokáže vypnout? Jak na to: Začněte chodit na procházky do lesa. Je to místo, kde si o svých myšlenkách v klidu popřemýšlíte, ale zároveň vás od nich odtrhne soustředění se na zpěv ptáků, šum stromů a pravidelná chůze. Zkuste se také zamyslet nad tím, co vám dělalo radost v dětství, a začněte se tomu věnovat. Malování? Hra na kytaru? Kreativní činnost dokáže skvěle vypnout hlavu!

7 Sociální odpočinek

Cítíte se v práci spíše vyčerpaní, než aby vás podněcovala a bavila? Pak za to možná může vysoká koncentrace lidí kolem vás nebo také nějací energetičtí upíři, kteří rádi z ostatních okolo vysávají energii. Jak na to: Nemusíte to řešit tím, že za takovými lidmi půjdete a řeknete jim do očí, že vás štvou a vysávají z vás energii, tím toho stejně moc nezmůžete. Ale spíše si přenastavte hranice své činnosti a minimalizujte s nimi kontakt.

Více informací o zdravém životním stylu najdete v Dietě, která je v prodeji od 24. 8. Koupíte ji na novinových stáncích nebo si ji můžete objednat na www.ikiosek.cz – v největší on-line trafice s dopravou zdarma!