5 znamení, že jste v dobrém vztahu

Každý touží po spokojeném a funkčním vztahu. I vy. A tak ho analyzujete a hledáte důkazy o tom, zda je tenhle vztah tím navěky. Že spolu budete až do stáří, zaručit na 100 % nejde, ale existují jasné signály, že jste na hodně dobré cestě. Co je tím dobrým znamením?

Mít vedle sebe partnera, který nám bude rozumět. Cítit se v jeho přítomnosti uvolněně a na nic si nehrát. Vědět, že je tím pevným bodem, který nám dodává jistotu. Chceme vztah bez hádek, se spoustou porozumění a radosti. Zní to jako klišé, ale ať se zeptáte ve svém okolí kohokoli, co od vztahu očekává a jak si představuje ten kvalitní, většina se shodne právě na tomto. Neexistuje absolutní dokonalost, každý vztah může mít nějaké mouchy, ale ty se nevyskytují v zásadních oblastech. Že partner nedokáže na správné místo hodit špinavé prádlo, nebude tak velký problém, jako když vás nedokáže podržet ve chvílích krize. Vztahoví psychologové ve svých praxích rozpoznají kvalitní vztah, který jen prochází náročnějším obdobím a stojí za to ho udržet. Co podle nich ukazuje na dobrý vztah? Jejich klinické zkušenosti naznačují, že jádrem dobrého vztahu je těchto pět oblastí. Jak se partneři ve zdravém vztahu chovají?

Komunikace tváří v tvář

Nejen komunikovat prostřednictvím textových zpráv. Gerry Heisler, Ph.D. je klinický psycholog s 38letou praxí, publikující pro server PsychologieToday, který se zabývá otázkami vztahů a prováděl v této oblasti řadu výzkumů. Jeden právě na téma komunikace, kdy zjišťoval, kolik minut denně spolu partneři komunikují opravdu tváří v tvář. „Průměrný pár spolu hovoří s plnou pozorností jen 28 minut týdně. To je jen čtyři minuty denně!“ Klišé, že komunikace je klíčová, se jím stalo z nějakého důvodu. Dobrá komunikace je jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého vztahu. „Při navazování nového vztahu je důležité umět mluvit o tom, co oba chcete a co očekáváte. Někdy to znamená být upřímný a vést nepříjemné rozhovory, ale pokud jste ve zdravém vztahu, váš partner bude vnímavý a naslouchá a vy byste měli udělat totéž. Komunikace je důležitá, a proto byste oba měli být spokojeni s tím, jak často spolu komunikujete. Nalezení rovnováhy komunikace, která vám oběma vyhovuje, je nesmírně důležité,“ říká odborník.