.

. Zdroj: Archiv Mojí psychologie

Adéla Elbel o nevěře: Co je horšího, než když ten druhý kňourá a doprošuje se?

Adéla Elbel je žena, která nás baví jak svým humorem, tak tím, jak vidí svět. A proto jsme ji požádali (časopis Moje psychologie – poznámka redakce), aby nám každý měsíc napsala o tom, jak žije, co dělá, nad čím přemýšlí. Tentokrát jsme ji poprosili, aby se zamyslela nad tím, proč jsme si nevěrní. A je nevěra něco, čeho se máme bát, nebo je to příjemné zpestření našeho života?

– Mluvila jsi teď někdy s Hankou?

– Ne, už dlouho ne, proč?

– No, víš, jak jsem ti říkala minule, že se s Tondou rozešli? Tak už jsou zase spolu. Hanka mu přišla na další nevěru, tentokrát už od něj dokonce i odešla, no a po týdnu se k němu zase vrátila.

– Ty jo, po kolikáté už? Copak jí nedochází, že tohle bude dělat pořád?

– Já nevím, no. Ona si na něj teď dokonce najala soukromé detektivy, aby si ho pohlídala. Doufá, že to pomůže.

– V čem doufá, že to pomůže? Že bude mít důkazy v lepším rozlišení a nepoleze mu už do mobilu sama? Tohle vážně nechápu. A taky nechápu, že se Hanka nezvedne a neukončí to. Jasně že se nemusí každá nevěra hned řešit rozchodem, ale Tonda je prostě chronickej babař, a jestli s tím něco neudělá on, tak ona tuplem ne.

Tip na video: Je flirtování na Facebooku nevěra? Tady je odpověď!

Video placeholde

– Jak on? Jakože by si šel nechat udělat vasektomii? To je asi jediný, co by mu pomohlo, vždyť on je fakt dřevorubec. Sklátí každý dřevo, který potká. A Hanka zatím doma brečí do polštáře a už mu nevěří ani ahoj. Je mi z toho zle. On si jí vůbec neváží.

– Co Hanky, tenhle typ chronickýho nevěrníka si hlavně neváží sám sebe. Dělá to, protože je nesebevědomej, a tím, že skosí každou, kterou potká, si „naboostuje“ ego. Jenže tohle je děsně krátkozraký. Tohle sebevědomí mu vydrží jen chvíli a pak si ho zase musí někde zvýšit. Tonda není pro Hanku partner. Tonda totiž není partner ani sám pro sebe. Už stokrát jsem jí říkala, ať si váží sebe aspoň ona a odejde, ale prostě se bojí být sama, tak raději trpí vedle sebe slabocha. Ona Hanka si sebe taky neváží a ve výsledku vždycky chce najít potvrzení jeho nevěry. Vlastně jí v něčem ta jistota jeho záletů vyhovuje. Potvrdí jí to názor, že muži jsou takoví, takže jí to schválí i to, že s tím nemůže sama nic dělat. Ono je to jednodušší než být načas bez partnera, naučit se mít se ráda a někomu začít časem věřit.

– Prej ji podváděli všichni chlapi, co měla. Myslí si, že věrnej muž neexistuje.

– No vidíš. Tak jsem měla pravdu. A přitom je to taková blbost. Znáš to – to, že jsi něco ještě neviděla, neznamená, že to není. (Některým se jistě vybaví Bohušova hláška z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág.) Jasně že věrnej chlap existuje, stejně jako existuje věrná žena.

Adéla Elbel
Adéla Elbel | Zdroj: Archiv Mojí psychologie

– Tak, já se taky bojím. Jsme spolu s Honzou krátce, takže je to dobrý, ale má kolem sebe v práci samý ženský. Co až ho omrzím? Co když se opije a zapomene se na vánočním večírku? Často na to myslím a občas se děsím, že si najde někoho jinýho.

– Evo, tak přesně to je cesta do pekel. Strach. Strach je ta nejhorší ingredience do vztahu. To máš hned blbý vibrace, který ten chlap pak cítí. A neboj, není to žádná rada z bláznivýho ezo kurzu. Je to normální fyziologická věc. Víš, že když se člověk bojí, je ve stresu, vyplavují se mu hormony, víc se potí, má vyšší tepovku, je v křeči a prostě reaguje jinak. Neustále obrací téma k nevěře. A vlastně toho partnera na nevěru nasměruje. Je to vlastně taková neustálá nenápadná agrese vůči tomu druhému. „S kým jsi byl na obědě? Jste šli s kolegy na kafe? Kdo tam byl? Máš někoho?“ Dáváš vlastně banálním událostem větší, a hlavně jiný význam. Muž se pak brání nenápadnému tlaku: „Proč bych měl? Proč bych měl?“ No a když už musí uskakovat, uhýbat a hlídat se, co řekne posté, najednou si už nemusí říct: „Proč bych měl?“ Může si místo toho říct: „A proč bych neměl? Stejně mi nevěří. Já už mám dost toho věčného obviňování.“ Vlastně mu to fakt nasadíš do hlavy. Nutíš ho se pořád hlídat, cenzurovat to, co říká, a to vede ke lži. Je to ale hlavně důkaz toho, že nejsi sebevědomá. Kluci chtějí holku, která si věří. Takovou jen tak snadno nepodvedou. Ona si řídí svůj život, užívá si ho v klidu, žije v přítomnosti a to muže fascinuje. Takovou ženu pak muž obletuje, protože ona mu neotravuje vzduch a dopřeje mu dobývat ji.

– Takže se ho nemám ptát, jestli někoho nemá a miluje mě?

– Jasně že ne. Copak existuje něco horšího, než když ten druhej kňourá a doprošuje se? Buď svá, dělej, co tě baví, užívej si, že jste spolu, a bude to dobrý. Stejně s tím nic nenaděláš. Jestli spolu máte být, pak budete, a jestli si má najít někoho jiného, tak si ho najde, i kdybys vybrečela kbelík slz. Chceš si přece vztah užívat, a ne se užírat, ne?

– Tobě se to řekne. Jsi už dlouho sama. Tys to předtím nedělala?

– Ale dělala. Taky jsem si dost nevěřila. Proto jsem delší dobu sama a pracuju na sobě, abych byla spokojená sama se sebou a pak mohla být i v páru.

– A co když se to pak stane? Budeš sebevědomá, bude vám spolu hezky, a stejně se to stane?

– Hele, tohle je těžký zobecňovat. Jak jsem řekla, nevěra bývá často důsledek něčeho, co se ve vztahu dělo. Takže bych se podívala na to, proč se to stalo. Ono je tam víc faktorů. Teď už jsem pro sebe důležitá já. Položila bych si otázku: Baví mě ten vztah? Stojí mi za záchranu? Vztah je totiž práce. A práci má mít člověk rád. Nechodit do ní jen ze zvyku, nerezignovat, že si nemůže najít jinou. A taky je dobrý připomenout si jednu věc: Často se stane, že podvedená žena začne chodit na terapie, dá se dohromady, začne se mít víc ráda a pak zjistí, že toho partnera už vlastně vůbec nechce, a rozejde se s ním. Takže pozor, milí nevěrníci a nevěrnice, často se stává, že smutný nakonec zůstane ten, kdo to vůbec nečekal. Ale nebojte se, strach není dobrej společník. Lepší je žít věrně. Minimálně věrně sám sobě.

je stand-up komička, moderátorka, překladatelka z nizozemštiny a autorka knihy Doba temna. Má svérázný pohled na život, mísí v sobě břitkost, humor a něhu a díky téhle kombinaci leckdy nahlédne běh všedních dní z jiné perspektivy. Vystupuje v pořadu Na Stojáka, v Comedy Clubu a s Ivou Pazderkovou mají improvizační talkshow Všechno nejlepší. Miluje svou práci a své dvě dcery.

Adéla Elbel

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

Moje psychologie 06/2021
Moje psychologie 06/2021 | Zdroj: Archiv Mojí psychologie