10 věcí, které ovlivňují naši náladu

Nálada je emocionální stav, který člověk prožívá. Nemusí se vztahovat k žádnému předmětu, prostě tu je. U druhých ji poznáte, sotva vkročí do dveří. A tu svou znáte už po probuzení. Co má vliv na to, jak budete naladěni? Vědět, co vaši náladu ovlivňuje, je cestou k její možné změně – k lepšímu!

Cítíte se mizerně, ba ještě hůř. Kdo nebo co za tím vězí, není vždy jasné. A tak si ve své náladě žijete celý den a ovlivňujete tak další. Je to jako řetězová reakce. Jedna nabručená kolegyně v práci, nedoručený balíček, zrušené plány, hlad, bolavá noha… naše nálada je závislá na množství vlivů. Avšak některé zaujímají přední příčky díky své síle a dopadu. Které to jsou? Po čem se pídit, když máte náladu pod psa anebo šílíte blahem?

1. Příjem vody

Tekutina, která je pro život zásadní, a snad i proto naši náladu ovlivňuje tak moc. Jak je vám příjemně, když lokáte doušky čerstvé vody v horku. Nebo jak vás postaví na nohy sklenice vody po probuzení! Podle Sarah Curulli, klinické farmaceutky z The Hydration Pharmaceuticals Trust, se není čemu divit. Voda je pro nás velmi důležitá, a proto doporučuje, abychom si byli vědomi toho, jaký vliv může mít dehydratace na náladu a celkové rozpoložení. „Mírná dehydratace je spojována se zhoršenou náladou, sníženou koncentrací a vnímáním obtíží při každodenních úkolech,“ zdůrazňuje odbornice, a proto by se lidé měli snažit za den vypít alespoň deset sklenic vody. Jestliže aktivně cvičí, tak ještě více. První věc, kterou udělejte, když máte špatnou náladu, je, že se napijete. Třeba vám chyběla právě závlaha.