.

. Zdroj: Jana Němcová

.
.
.
.
.
8
Fotogalerie

I naštvané a unavené jsme v pořádku, vzkazuje svým projektem vzdušná akrobatka Ivana Kolcunová

Ivana Kolcunová jako vystudovaná psycholožka vidí do ženské duše a jako vzdušná akrobatka dokáže skrze tělo ukázat, co se v nás ženách děje. Své umy propojila a vzniklo ojedinělé představení, jenž je dialogem mezi vzdušnou akrobatkou a zpěvačkou. Je zároveň o ženě a její proměnlivosti nálad a energie v průběhu menstruačního cyklu.

Na podzim mělo v Praze v Holešovicích premiéru zajímavé představení o ženské emocionalitě. Je dílem Ivany Kolcunové, která si skrze něj splnila svůj sen. Zkombinovala vzdušnou akrobacii na šálách, zpěv, tanec a mluvené slovo, aby skrze to vše promluvila k lidem, zejména k ženám, aby se měly rády ve všech svých podobách a náladách. Nejen když hýří energií, ale i když jsou naštvané a unavené. Jaká cesta vedla k tomuto zajímavému projektu? Jaká je vzdušná akrobacie? A co my, ženy, máme se rády? Na to vše jsme se Ivany Kolcunové zeptaly.

Když se podíváte kolem sebe, jaké ženy vidíte? Jak je vnímáte?

Jeden spojovací prvek bych asi našla – bez ohledu na to, jak jsme v čem dobré, tak o sobě často a zbytečně pochybujeme. Mám pocit, že pořád máme zvláštní zakořeněnou představu, že si něco nezasloužíme, že nejsme dost hezké, schopné, dobré,... A proto i v představení The Same Self vyzýváme ženy k uvědomění, že jsou v pořádku právě takové, jaké jsou. Unavené, vzteklé, zrychlené i zpomalené...

.
. | Zdroj: Petra Jansová

Proč se na to ptám, protože vy se o svět žen zajímáte, zejména o to, jak jsou díky svému cyklu jiné, proměnlivé… Co vás přivedlo k tomuto tématu?

Byla to dost náhoda. V roce 2014 jsem jela na „Jógové zimní prázdniny v jižní Indii“ s Jaynandou, mým skvělým učitelem jógy. A podobný nápad dostaly i Helena a Vlaďka, které mi tam otevřely oči v pohledu na ženství. Vůbec jsem nechápala, když začaly mluvit o nějaké cykličnosti i o tom, že mají rády svou menstruaci. A že podle toho, v které fázi jsou nejefektivnější, si plánují práci, a já si říkala „O čem to ty ženy mluví?“ Jejich přístup se teda hodně lišil od postoje mého bývalého gynekologa, který menstruaci prohlásil za „civilizační nemoc“. A když s někým strávíte intenzivní 3 týdny a denně slyšíte něco jako čarodějka, fáze panny, stařena, archetyp milenky atd., tak vás to úplně chladnou nenechá. A navíc Vlaďka s Helenou jsou neuvěřitelně inspirativní a energické ženy. Tak jsem si říkala, že na tom asi něco bude. Zimní prázdniny skončily a za pár měsíců jsem seděla v ženském kruhu Návrat Bohyně u Báry Zemanové. Pak jsem ještě přečetla knihu Mirandy Gray Cyklická žena a tím moje „oficiální vzdělání v ženství“ skončilo.

Takže už vás díky znalosti toho, jak se během měsíce proměňujete, nic nepřekvapí? Plánujete jinak?

Dlouho jsem se snažila vůbec nevnímat, že cykličnost u mě opravdu existuje a funguje. Že i já mám nějaké čtyři fáze, ve kterých se cítím a přemýšlím různě. Trvalo mi vlastně roky získat důvěru v to, že proměny energie a nálad skutečně přichází i odchází. Ale i přes toto vědomí a mé psychologické vzdělání dokážu samu sebe i své okolí pořád překvapovat širokou škálou emocí, které se objevují bez ohledu na fázi.

.
. | Zdroj: Jana Němcová

Vy jste právě emocionální proměnu ženy během cyklu představila ve svém zajímavém představení The Same Self? Řekněte mi o něm něco víc. Proč jste zvolila zrovna ke ztvárnění vzdušnou akrobacii? Což mimochodem bylo úžasné.

Prostě to nějak uzrálo. Pořád živě vidím moment, kdy kolem jedné ráno odpočívám v šatně mezi dvěma show v jednom klubu a přemýšlím, že by bylo skvělé jezdit na různé seberozvojové, ženské a mindfullness konference a v doprovodném programu hrát představení o ženských náladách. Od toho momentu už mě ta myšlenka nepustila a do dvou let byla premiéra The Same Self na světě.

.
. | Zdroj: Jana Němcová

Měl to být dialog muže a ženy. Začali jsme na tom pracovat s bývalým přítelem, multižánrovým hudebníkem a skladatelem. Zároveň jsem začala spolupracovat s taneční choreografkou Sárou Puchowskou. S přítelem jsme se ale bohužel rozešli a Sára měla vážnou autonehodu. I přes tyto nečekané a smutné okolnosti ve mně ale myšlenka ženského cyklu v pohybu zůstávala a v choreografické spolupráci jsem pokračovala s Fanny Barrouquére, která tančí v projektech 420PEOPLE nebo Lenka Vágnerová & Company a byla několikrát nominovaná na Cenu Thálie. A mám velkou radost, že tančí i v The Same Self. Když se k nám připojila zpěvačka Michaela Jonczy, celý projekt dostal nový rozměr. Míša je popová a gospelová zpěvačka a skladatelka, která složila řadu písniček s nádhernými ženskými texty. Je autorkou všech písní, které v The Same Self zazní – ze své tvorby vybrala ty, které významem i náladou zapadají do jednotlivých fází cyklu a tvoří dokonalou spojovací linku mezi pohybovými choreografiemi. Díky Míše se tvůrčí tým rozrostl o další nepostradatelné lidi.

.
. | Zdroj: Jana Němcová

To už je vás celkem dost, ale přesto na pódiu vše působí jednoduše a lehce. Žádná „tlačenice“ lidí ani vjemů. Vše do sebe zapadá a navazuje.

A to nejsou všichni, kteří za The Same Self stojí. Pro hudební spolupráci jsem si vybrala zkušeného muzikanta a skladatele Viktora Kracika-Barthu, který má bohaté zkušenosti s divadelní a filmovou hudbou, a proto dokázal velmi dobře uchopit celý koncept představení. Spojením těchto dvou talentů se z The Same Self stal emočně nabitý koncert. Míšina sestra Veronika Bijok je módní návrhářka. Takže otázka kostýmů se tímto hodně rychle vyřešila. A jako poslední se k nám připojila Katarína Zatovičová, herečka a zakladatelka A centra, která, jak sama říká, mohla po 20 letech intenzivní práce na projektu vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství, jehož součástí byla i potřeba informovat, oživit a zvědomit ženskou podstatu a přirozenost a může díky The Same Self pokračovat a rozvíjet toto téma i v umělecké rovině.

.
. | Zdroj: Jana Němcová

Dominantním prvkem je vzdušná akrobacie, kterou sama na pódiu předvádíte, ale v divadle moc častým prvkem není. Řekla bych, že je to hodně náročné a taky dost o překonání strachu a o víře v sebe?

Je to pro mě svým způsobem meditace. Je náročná a tím mě nutí k maximálnímu soustředění. A nezbývá než opravdu věřit sama sobě, že se udržím. Šály dělám asi osm let a měla jsem tu výhodu, že jsem nezačínala úplně „od nuly“. Od dětství jsem se dlouho věnovala voltiži (akrobacie na koni), díky které jsem si vybudovala slušnou fyzičku a sílu, hlavně v rukou. A z toho těžím dodnes. Teď trénuju tak 2–6x týdně, podle toho, jak moc se blíží termín představení. A na určitou míru adrenalinu jsem byla taky zvyklá z koní, ale samozřejmě, že momenty strachu jsou pořád. Třeba když se učím nějaký nový pád nebo když visím v neobvyklé výšce – jako například vloni na podzim v O2 aréně v 15 metrech. Mě ale tohle pohybování se na hraně baví. Je to často doslova úlet od všednosti.

Co bylo na celém procesu přípravy a realizace představení nejtěžší?

Jednoznačně najít vhodný prostor. Většina míst ztroskotala na technických parametrech – potřebujeme alespoň 7 metrů vysoký strop a závěsný bod s nosností půl tuny. V Praze samozřejmě jsou super místa pro nás jako dělaná, ale moje výchozí pozice pro vyjednávání pronájmu nebyla moc příznivá – v divadelním světě mě nikdo nezná a představení o menstruačním cyklu je stále pro spoustu lidí těžko uchopitelné i kontroverzní a moje finanční možnosti byly omezené vzhledem k tomu, že jsem to celé financovala ze svých úspor. Tak jsem byla šťastná, že jsme se nakonec domluvili v KZ Domovina v Holešovicích.

.
. | Zdroj: Jana Němcová

Všechny tyhle útrapy ale vyvážilo to, že se všichni z našeho tvůrčího týmu pro The Same Self prostě nadchli a začali tím žít spolu se mnou. A svým nadšením jsme „nakazili“ i další. Jana Němcová nám udělala parádní fotky pro web a promo, Karolína Urbánková logo a plakáty pro Hithit. A Jana Hojdová natočila z mého pohledu mistrovské dílo – videoklip k titulní písničce Zima.

Samozřejmě jsem měla strach, že se představení nebude líbit, ale už nás vidělo přes 300 lidí a na Hithit se nám podařilo vybrat přes 60 000,- na další reprízy. Tak si říkám, že to nakonec zas tak asi strašné nebude.

Co je cílem vašeho představení, co chcete ženám předat. Nebo i mužům?

Hezky to vystihla zpěvačka Míša a my ostatní se pod to jednoznačně podepisujeme: „Přála bych si, abychom skrze naše představení inspirovali nejen ženy, ale také muže. Abychom lidem, kteří se s daným tématem doposud nesetkali nebo na něj z různých důvodů pohlížejí skrz prsty, otevřeli nový pohled na lidské tělo, na jeho dokonalost a zároveň na nezbytnost být s ním v souladu, naslouchat a přijímat vše, co je jeho součástí.“

Takže to vypadá, že představení má budoucnost? Co plánujete?

Hrát a rozvíjet samotné představení. Odehráli jsme ho zatím dvakrát a vždycky nás napadlo, co bychom příště ještě mohli změnit a vylepšit. Chtěla bych, abychom mohli hrát i pro školy a firmy a na konferencích. Tohle přání už se vlastně začalo naplňovat. Na podzim jsme v rámci LMC Nekonference zahráli krátkou ukázku – „dynamickou fázi“ a bylo skvělé, že i z necelých deseti minut lidi pochopili, o čem to je! Přemýšlíme taky o přeložení do angličtiny, abychom mohli rozbíjet to společenské tabu, které je zároveň tím nejpřirozenějším v životě ženy, i za hranicemi Česka. V nejbližší době ale budeme hrát zatím v Praze 25. 3. a 18. 5. a vstupenky se už mohou rezervovat na webu www.sameself.art . Těším se na vás!

.
. | Zdroj: Jana Němcová