5 tipů na work-life balance při práci z domova. Jak pracovat, ale ne pořád

Jak vypadá vaše pracovní doba, když kancelář je stůl v obýváku? Kolik hodin opravdu pracujete? A umíte zaklapnout počítač v pět odpoledne jako dříve v práci? Možná jste sice doma, ale pracujete stále. Je na čase s tím něco udělat! Vrátit si obědové pauzy a čas na osobní život. Jinak vypustíte duši.

Podle průzkumu pracuje aktuálně z domova 37 % Čechů a jejich průměrná denní pracovní doba je 8 hodin 30 minut. Přitom si 6 z 10 z nich nedá přestávku delší než jednu hodinu. Jak jste na tom vy? Zkuste si jeden týden zaznamenávat do diáře počet hodin, které jste opravdu pracovali. Rozptýlenost práce během celého dne vám večer ukáže zajímavé a překvapivé číslo. A suma na konci týdne vypoví o tom, zda máte work-life balance, nebo spíš totální disbalance.

I když má každý z nás individuální přístup k práci, jeden pracuje raději ráno, druhý pozdě večer a další, kdy to situace dovolí, pro udržení si psychických a fyzických sil je důležité hlídat si množství času stráveného prací.

TIP NA VIDEO: Během práce si dopřejte zdravé svačinky

„Rovnováha mezi pracovním a osobním životem je klíčovou složkou fungování všech společností. Je to jeden z pilířů dlouhodobě udržitelné práce, který má zásadní vliv na duševní zdraví lidí, jejich osobní vztahy a vztah k samotné práci,“ vysvětluje důležitost work-life balance Honza Klusoň, CEO platformy pro život a práci Welcome to the Jungle. Bohužel jsme kvůli restrikcím proti šíření koronaviru nuceni pracovat již rok z domova, což ovlivňuje způsob života – vytrácí se jasné oddělení práce od soukromí. Téma práva odpojit se je momentálně diskutováno i v Evropském parlamentu.

Snadná dostupnost zaměstnanců dala vzniknout kultuře neustálé pohotovosti, kterou má právě navržená unijní legislativa regulovat. Podobné zákony zatím fungují pouze ve čtyřech evropských zemích (ve Francii, Belgii, Itálii a Španělsku). Takže než se i u nás zákonodárci dohodnou na možných pravidlech práce z domu, je jen na vás se snažit udržet rovnováhu. Často postačí i malé změny či jednoduchá domácí pravidla, která vám zas vrátí prostor pracovat s mírou. Zkuste následující.

1. Vraťte si pauzy

Ukazuje se, že během práce z domova lidé nevědí, kdy přestat pracovat. Zapomínají na klasické pauzy během pracovní doby. Jednou rukou obědvají a druhou odpovídají na emaily, ani kávu nepijí bez prstů na klávesnici. Průměrná denní přestávka je jedna hodina, ale přitom 64 % Čechů si dává přestávku kratší. Pokud patříte mezi ně, změňte to. Zejména prioritu přestávky z Možná na Nutné! Nejenže vaše produktivita stoupne, ale zlepší se i váš pocit a fyzická pohoda. Když se stane, že dokončíte nějaký úkol s časovým předstihem, využijte této chvilky a dojděte si pro sklenici vody. Lehký pohyb a voda vám pomohou se rychle zregenerovat a práce vám pak půjde lehce od ruky a s čistou myslí.