Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Grafika: Kristýna Dobeš Moučková Zdroj: Profimedia.cz

Od mrkváčů po plísňáky: 10 bizarních typů džínů, které jsme dříve milovali

Vzpomenete si, jaké džíny jste nosili na škole? Byly to široké kapsáče, zvony, mrkváče nebo jeden z bizarních kousků ozdobených třpytivými kamínky a zipy? Přestože dnešní minimalistické trendy fandí především rovnému, ničím nápadnému střihu, před více než dvaceti lety tomu bylo přesně naopak. Přinášíme vám deset typů džínů, které dominovaly trendům v minulých dekádách. Pamatujete si na všechny?

Plísňáky

Plísňáky, plísňáče, plesnivé džíny. Hit spočívající v barevné úpravě denimu připomínající plíseň v Česku rezonoval již během socialismu. Zatímco na jedné straně stály džíny jen s lehkým zrnitým efektem, extrémem byly doslova batikované modely v kontrastních barvách. Plísňáky neměly velkou hodnotu jen pro svůj vzhled, ale také jedinečnost. Většina lidí si je totiž vyráběla doma tak, že zmačkané kalhoty máčela do sava, které posloužilo k vyblednutí látky. V menší míře se tyto džíny vrátily okolo roku 2010, kdy jsem jim nakonec podlehla i já – po vzoru tehdejšího megatrendu rock chic k nim stačilo obléct kožený křivák, volnou košili a chelsea boots.

TIP NA VIDEO: Jak nosit různé druhy džínů?

Video placeholde

Plísňáky
Plísňáky | Zdroj: iStock.com

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 10

Manšestrový patchwork

Devadesátky a první léta nového milénia byly plné absurdních džínových trendů. Jedním z nich – na který si už zas tolik lidí nejspíš nepamatuje – byly patchworkové kalhoty, které kombinovaly denim s manšestrovými vsadkami v dost nelíbivém hnědém, béžovém nebo khaki odstínu. Většinou jste je sehnali ve vietnamské tržnici a některým z vás možná ještě pořád  leží na dně skříně na chalupě.

Manšestrový patchwork.
Manšestrový patchwork. | Zdroj: iStock.com

Pokračování 3 / 10

Mrkváče

Král mezi džínovými trendy 90. let. Ryzí poklad, na který mnozí vzpomínají s odporem, jiní (zejména mladší, mileniálská generace) se k němu ale s láskou vrací. Mrkváče byly typické vysokým pasem a střihem, který byl široký přes stehna a boky, ale směrem ke kotníkům se zužoval. Zvlášť dobře si v dobových trendech rozuměly s bílými ponožkami, koženými bombery a ringertričky s potiskem. Dnes jejich zúženou verzi najdete pod označením mom jeans ­ – skvěle sedí, a navíc padnou úplně každé postavě.

Mrkváče.
Mrkváče. | Zdroj: iStock.com

Pokračování 4 / 10

Potrhané džíny

Čím roztrhanější, tím lepší. Jen málokdo dnes ví, že džíny s potrhanými koleny byly dříve nechtěným poznávacím znamením berlínských prostitutů, jimž se kalhoty ničily častým trávením času na kolenou. Módní svět tento původně nechvalně známý prvek převzal a přetvořil jej v trend, který jsme ve velkém nakupovali v tržnicích, Kenvelu i New Yorkeru. A jelikož maximalismus vládl nultým létům, rozervané nohavice někdy zdobily ještě bílé nápisy, které se měly tendenci po jednom vyprání drolit. Na pocitu drsného outfitu nám to ale nikdy neubíralo.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: iStock.com

Pokračování 5 / 10

Džíny s kamínky

Nosila je Christina Aquilera, Anastacia i Britney. A my je tím pádem museli mít také. Štrasové kamínky na džínech byly hit, který ale bohužel neměl dlouhé trvání – stačil jeden prací cyklus, a místo třpytivých diamantů nám na džínech a sukních zbyly akorát fleky od lepidla. Ani přesto nelze na lebky a květinové motivy na zadku a okolo předních kapes vzpomínat jinak než s notnou dávkou módní nostalgie.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: iStock.com

Pokračování 6 / 10

Extra nízký pas

Jaké džíny se vám vybaví, když se řekne Y2K móda z první dekády nového tisíciletí? Pokud jste odpověděli, že ty s extra nízkým pasem, tak je vaše odpověď správná. Low rise jeans se sice v posledních dvou letech vrátily mezi trendy, při pohledu na outfit Keiry Knightley z filmové premiéry Pirátů z Karibiku v roce 2003 (na fotce níže) se ale nejde zbavit vnitřního cringe pocitu. V kombinaci s crop topem a dlouhými bootcut nohavicemi, které se i po krátké přeháňce nacucaly vodou z kaluží, byly tyto džíny must have kouskem. V této podobě by se ale už do módy nemusely vracet…

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: iStock.com

Pokračování 7 / 10

Džíny s výšivkou

Ozdobné třpytivé kamínky měly v nultých letech velkou romantickou konkurenci – vyšívaný denim s kytičkami a různými vlnkami vždy nosily ty nejvíc cool kids na škole. A když jim to rodiče dovolili, tak si ke kalhotám oblékly i stejně vyšívanou džínovou bundu. Paradoxem je, že vyšívané džíny letos na jaře ohlásily velký návrat. A světe, div se, vypadají dobře – šanci jim můžete dát třeba na festivalu, na podzim je zase noste s vintage koženou bundou či bomberem.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: iStock.com

Pokračování 8 / 10

Zvonáče

Do módy je dostali hippies v druhé polovině 60. let, posléze se staly základem módních sedmdesátek a ve velkém se vrátily i okolo roku 2000. Klíčem k úspěchu tehdy bylo zvonáče párovat s extra vysokými botami, přes které jste nechali nohavice volně splývat. A zatímco v 70s éře byl nutnou výbavou vysoký pas, před 20 lety jsme milovali zvony bokovky, jejichž nízký pas jsme často zvýraznili ještě extra širokým páskem – viz níže fotka zpěvačky Anastacie z roku 2003.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: iStock.com

Pokračování 9 / 10

Efekt vyšisování

Krása starého denimu, z něhož se šily původní džíny, spočívala v tom, že ho lidé nosili tak dlouho a v tak zatěžkávacích podmínkách, že se postupně jeho barvy začala v oblasti kolenou, stehen a třísel vyšisovávat. Jenže co dříve byla pouze nevyhnutelná reakce materiálu a defekt, to jsme začali vyhledávat a uměle aplikovat na úplně nové kalhoty. Výsledkem byly různě seprané a vyšisované džíny, které z dnešního pohledu působí velmi úsměvně – před dvaceti lety jsme je ale považovali za nejvíc cool vymoženost módy.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: iStock.com

Pokračování 10 / 10

Netradiční švy a zipy

Naše mladší, na hraně puberty balancující já toužilo po všem, jen ne po obyčejných rovných modrých džínech. A tak nebylo divu, že před dvěma dekádami se skoro každý denimový kousek v nabídce pyšnil alespoň jedním kýčovitým ozvláštněním. Výjimkou nebyly ani kalhoty s různě šikmo řešenými švy a přestřihy, které byly často zvýrazněné ještě umělými zipy. V módě jednoduše platilo pravidlo čeho je víc, toho je víc. A éra minimalismu byla v nedohlednu…

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: iStock.com