Od mrkváčů po plísňáky: 10 bizarních typů džínů, které jsme dříve milovali
Vzpomenete si, jaké džíny jste nosili na škole? Byly to široké kapsáče, zvony, mrkváče nebo jeden z bizarních kousků ozdobených třpytivými kamínky a zipy? Přestože dnešní minimalistické trendy fandí především rovnému, ničím nápadnému střihu, před více než dvaceti lety tomu bylo přesně naopak. Přinášíme vám deset typů džínů, které dominovaly trendům v minulých dekádách. Pamatujete si na všechny?
Plísňáky
Plísňáky, plísňáče, plesnivé džíny. Hit spočívající v barevné úpravě denimu připomínající plíseň v Česku rezonoval již během socialismu. Zatímco na jedné straně stály džíny jen s lehkým zrnitým efektem, extrémem byly doslova batikované modely v kontrastních barvách. Plísňáky neměly velkou hodnotu jen pro svůj vzhled, ale také jedinečnost. Většina lidí si je totiž vyráběla doma tak, že zmačkané kalhoty máčela do sava, které posloužilo k vyblednutí látky. V menší míře se tyto džíny vrátily okolo roku 2010, kdy jsem jim nakonec podlehla i já – po vzoru tehdejšího megatrendu rock chic k nim stačilo obléct kožený křivák, volnou košili a chelsea boots.
TIP NA VIDEO: Jak nosit různé druhy džínů?
Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>
Pokračování 2 / 10
Manšestrový patchwork
Devadesátky a první léta nového milénia byly plné absurdních džínových trendů. Jedním z nich – na který si už zas tolik lidí nejspíš nepamatuje – byly patchworkové kalhoty, které kombinovaly denim s manšestrovými vsadkami v dost nelíbivém hnědém, béžovém nebo khaki odstínu. Většinou jste je sehnali ve vietnamské tržnici a některým z vás možná ještě pořád leží na dně skříně na chalupě.
Pokračování 3 / 10
Mrkváče
Král mezi džínovými trendy 90. let. Ryzí poklad, na který mnozí vzpomínají s odporem, jiní (zejména mladší, mileniálská generace) se k němu ale s láskou vrací. Mrkváče byly typické vysokým pasem a střihem, který byl široký přes stehna a boky, ale směrem ke kotníkům se zužoval. Zvlášť dobře si v dobových trendech rozuměly s bílými ponožkami, koženými bombery a ringertričky s potiskem. Dnes jejich zúženou verzi najdete pod označením mom jeans – skvěle sedí, a navíc padnou úplně každé postavě.
Pokračování 4 / 10
Potrhané džíny
Čím roztrhanější, tím lepší. Jen málokdo dnes ví, že džíny s potrhanými koleny byly dříve nechtěným poznávacím znamením berlínských prostitutů, jimž se kalhoty ničily častým trávením času na kolenou. Módní svět tento původně nechvalně známý prvek převzal a přetvořil jej v trend, který jsme ve velkém nakupovali v tržnicích, Kenvelu i New Yorkeru. A jelikož maximalismus vládl nultým létům, rozervané nohavice někdy zdobily ještě bílé nápisy, které se měly tendenci po jednom vyprání drolit. Na pocitu drsného outfitu nám to ale nikdy neubíralo.
Pokračování 5 / 10
Džíny s kamínky
Nosila je Christina Aquilera, Anastacia i Britney. A my je tím pádem museli mít také. Štrasové kamínky na džínech byly hit, který ale bohužel neměl dlouhé trvání – stačil jeden prací cyklus, a místo třpytivých diamantů nám na džínech a sukních zbyly akorát fleky od lepidla. Ani přesto nelze na lebky a květinové motivy na zadku a okolo předních kapes vzpomínat jinak než s notnou dávkou módní nostalgie.
Pokračování 6 / 10
Extra nízký pas
Jaké džíny se vám vybaví, když se řekne Y2K móda z první dekády nového tisíciletí? Pokud jste odpověděli, že ty s extra nízkým pasem, tak je vaše odpověď správná. Low rise jeans se sice v posledních dvou letech vrátily mezi trendy, při pohledu na outfit Keiry Knightley z filmové premiéry Pirátů z Karibiku v roce 2003 (na fotce níže) se ale nejde zbavit vnitřního cringe pocitu. V kombinaci s crop topem a dlouhými bootcut nohavicemi, které se i po krátké přeháňce nacucaly vodou z kaluží, byly tyto džíny must have kouskem. V této podobě by se ale už do módy nemusely vracet…
Pokračování 7 / 10
Džíny s výšivkou
Ozdobné třpytivé kamínky měly v nultých letech velkou romantickou konkurenci – vyšívaný denim s kytičkami a různými vlnkami vždy nosily ty nejvíc cool kids na škole. A když jim to rodiče dovolili, tak si ke kalhotám oblékly i stejně vyšívanou džínovou bundu. Paradoxem je, že vyšívané džíny letos na jaře ohlásily velký návrat. A světe, div se, vypadají dobře – šanci jim můžete dát třeba na festivalu, na podzim je zase noste s vintage koženou bundou či bomberem.
Pokračování 8 / 10
Zvonáče
Do módy je dostali hippies v druhé polovině 60. let, posléze se staly základem módních sedmdesátek a ve velkém se vrátily i okolo roku 2000. Klíčem k úspěchu tehdy bylo zvonáče párovat s extra vysokými botami, přes které jste nechali nohavice volně splývat. A zatímco v 70s éře byl nutnou výbavou vysoký pas, před 20 lety jsme milovali zvony bokovky, jejichž nízký pas jsme často zvýraznili ještě extra širokým páskem – viz níže fotka zpěvačky Anastacie z roku 2003.
Pokračování 9 / 10
Efekt vyšisování
Krása starého denimu, z něhož se šily původní džíny, spočívala v tom, že ho lidé nosili tak dlouho a v tak zatěžkávacích podmínkách, že se postupně jeho barvy začala v oblasti kolenou, stehen a třísel vyšisovávat. Jenže co dříve byla pouze nevyhnutelná reakce materiálu a defekt, to jsme začali vyhledávat a uměle aplikovat na úplně nové kalhoty. Výsledkem byly různě seprané a vyšisované džíny, které z dnešního pohledu působí velmi úsměvně – před dvaceti lety jsme je ale považovali za nejvíc cool vymoženost módy.
Pokračování 10 / 10
Netradiční švy a zipy
Naše mladší, na hraně puberty balancující já toužilo po všem, jen ne po obyčejných rovných modrých džínech. A tak nebylo divu, že před dvěma dekádami se skoro každý denimový kousek v nabídce pyšnil alespoň jedním kýčovitým ozvláštněním. Výjimkou nebyly ani kalhoty s různě šikmo řešenými švy a přestřihy, které byly často zvýrazněné ještě umělými zipy. V módě jednoduše platilo pravidlo čeho je víc, toho je víc. A éra minimalismu byla v nedohlednu…