Klasika s kapkou rebelie: Proč nás křiváky nikdy nepřestanou bavit?

Snad kromě trenčkotu a malých černých není větší módní klasiky než právě kvalitního křiváku. Kožená bunda stála u zrodu punkového hnutí a postupně se proměnila v nadčasový symbol rebelství i životního stylu. Kde sehnat ty nejlepší? A skutečně se vyplatí investice do pravých kožených kousků?

Odpověď na druhou otázku zní samozřejmě ano. Přestože se na první pohled může zdát, že ceny kožených bund často přesahují míru nakupovací snesitelnosti, je dobré si připomenout, že jde o módní investici na celý život. Kožený křivák vám totiž bude sloužit dlouho. Nikdy nevyjde z módy, není potřeba si každý rok či dva kupovat nový, a čím bude starší, tím bude vypadat lépe.

TIP NA VIDEO: Odhalte historii ikonického křiváku

Zrození rebela

Už v průběhu 20. století se tento kultovní kousek stal definicí člověka, který se nebojí jít proti proudu. Nosili jej Marlon Brando, Elvis Presley i James Dean, tedy skuteční rebelové své doby. První motorkářský křivák spatřil světlo světa už v roce 1928. Vyrobili jej bratři Irving and Jack Schottovi pod značkou Schott NYC a dali mu jméno Perfecto podle oblíbených doutníků jednoho z bratrů. V té době tento kousek vyšel přesně na 5 dolarů a 50 centů. A byl to právě Marlon Brando, kdo křivák této značky vynesl ve filmu Divoch. Tak započal věk mužů v kůži.

Loading

S příchodem punkové éry v 70. letech se pak křivák již navždy spojil s hudební scénou, která se vyznačovala svými protiproudními tendencemi, opovrhováním systémem a chutí provokovat. Stačí si vzpomenout na fotky amerických otců punku The Ramones a jejich ikonický look; křivák s úzkými džíny – tedy kombinaci, která se stala základem šatníku každého rockera a zůstává jím do dnešní doby.

Loading

Přestože se může zdát, že kožená bunda se stala hlavně poznávacím znamením mužů, ženy rozhodně nelze upozaďovat. Křiváky jsou totiž legendárně spojeny nejen s Vivienne Westwood a její návrhářskou tvorbou pro Sex Pistols, ale také s mnoha ikonickými ženami-rebelkami, například s rockerkou Joan Jett, modelkou Kate Moss nebo Alison Mosshart z kapely The Kills.

Loading

Není těžké se zamilovat

A co je na samotném křiváku tak okouzlujícího? Jeho největší módní hodnota se ukrývá hlavně ve schopnosti dodat sebejednoduššímu outfitu drsnější punc. Díky ostré siluetě a několika kovovým detailům v podobě pásku, cvoků na klopách a zipech na rukávech i kapsách dokáže okamžitě upoutat pozornost a už nepotřebuje žádné větší snažení či přidávání jakýchkoliv dalších výrazných doplňků. Je perfektní k jinak elegantnímu celočernému i celokrémovému looku, nikdy nezklame, když k němu přidáte tartanové kalhoty, a během podzimu pozvedne na vyšší úroveň i ty nejromantičtější šaty.

Loading
Loading
Loading

Sázkou na jistotu vždy bude kousek v černé barvě, spoustu parády ale udělá také křivák v hnědé, vínové nebo tmavě zelené barevné variantě. Více než na barvě ale záleží na provedení a materiálu. Zejména u levnějších kousků z módních řetězců se často stává, že ramena nedrží svůj tvar a svrchník pak spíše než křivák připomíná bundičku z textilu šmrncnutou mikinou. A to rozhodně není efekt, který by tento kousek měl dělat.

A kde ty nejlepší kousky sehnat? Samozřejmě největší sázkou na jistotu vždy budou ikonické křiváky z dílny Acne Studios, neméně kultovní modely ale najdete třeba i v All Saints, u Zadig & Voltaire, Ricka Owense nebo The Kooples. Stejně tak se ale rozhodně před nákupem zcela nového kousku vydejte do secondhandů ve vašem okolí. Skutečné klenoty s historickou hodnotou totiž můžete najít právě tam, a třeba i poměrně levně. Tak šťastný módní lov!

Výběr těch nejlepších kousků najdete v galerii: