Jak si dobít baterky? Je čas se zas věnovat sobě a kašlat na dokonalost

Sice fungujete, ale čím dál tím víc máte pocit, že to nejste vy. Kvůli pandemii vám chybí aktivity, které vás naplňovaly, a život je spíš přeplněn povinnostmi. Udělej, odevzdej, připrav, zvládni, ušetři a dodávej energii. Ale co když už není kde brát? Co když už tělo i mysl hlásí „nízká úroveň baterie“? Jak se zas vrátit k sobě?

Fyzické zdraví je pojem, který asi pro nikoho z nás není cizí. Bývá totiž snadněji viditelné než zdraví duševní, které většinou zůstává očím skryto. Přitom za poslední rok, kdy celý svět bojuje se společným nepřítelem v podobě onemocnění COVID-19, je důležité nezapomínat právě na psychickou stránku každého z nás a neopomíjet její důležitost. Někdo možná zpomalil, ale většina lidí má pocit, že je na ně kladeno čím dál více nároků. Vše je doprovázeno strachem o práci, zdraví blízkých a čas na sebe se vytrácí. Je obtížnější odreagovat se v divadle na komedii, zalítnout si na prodloužený víkend nebo si dopřát wellness s kamarádkami – zkrátka značně ubylo aktivit, kterými jsme si dobíjeli baterky. Příroda je sice mocná, ale někdy je těch lesních vycházek už příliš.

TIP NA VIDEO: Když už je toho na vás moc a hlava bolí

Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí depresí na celém světě přes 264 milionů lidí. V České republice se před pandemií potýkalo s touto nemocí zhruba 6 až 7 % populace, během pandemie ale smutná nálada stoupala a nyní se s depresí, úzkostí či jinou poruchou nálady léčí kolem milionu Čechů, přičemž ženy mírně „vedou“. Co s tím? Duševní pohoda je zcela klíčová i pro fyzické zdraví, a tak bychom měli dostatečně pečovat o obě tyto složky. Aktivně se hýbat a zdravě jíst, ale také myslet na svou psychiku. Vrátit se k sobě, umět říkat ne, kašlat na dokonalost, srovnat si myšlenky, to všechno jsou úkony, které nás vrátí do psychické pohody. Když je nejhůř, zaměřte se na tyto oblasti.

Nežeňte se za dokonalostí

Mnohokrát opakované pravidlo Vilfreda Pareta, že 20 procent aktivit vám přinese 80 procent výsledků, je při převedení do praxe velmi mocné. „Pokud se vám nedostává energie, nebo už dokonce melete z posledního, zaměřte se výhradně na tu pětinu. Kterých 20 procent klíčových aktivit je třeba udělat, aby to nejdůležitější fungovalo? Doba na nás klade vysoké nároky, nedělejme si to ještě těžší,“ říká Gabriela Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Například investice do drahých kovů poskytuje dlouhodobou ochranu majetku a finanční rezervu.