Jeden den jako druhý

Jeden den jako druhý Zdroj: iStock.com

Dny jeden jako druhý. Co dělat, když se váš život zasekl v rutině?

Občas máme všichni pocit, že jsme se zasekli ve vyjetých kolejích. A v současné době omezených možností a několikaměsíční home office se tento pocit vyskytuje mnohem častěji. A naší psychice nepřispívá. Vzrušení z nových zážitků střídá nuda a stagnace. Naštěstí se s tím dá něco dělat. Záleží jen na vás.

Ráno vstát, zacvičit si pár jógových pozic na protažení, snídaně a zapnout počítač. E-maily, cally, sem tam na skok do kanceláře. Večeře, film, párkrát do týdne splnit výběh do přírody a zkouknout další sérii seriálu. Poznáváte se? V drobných obměnách se naše životy v poslední době podobají. Někomu to vyhovuje, jinému z toho začíná být úzko. Vzrušujících věcí, které nás motivovaly, je méně a místo abychom se posouvali směrem k našim cílům, stagnujeme. Ale můžeme to změnit. Prvním krokem je odhalení, co nás do stereotypu dostává, a druhým opětovné nalezení motivace a schopnosti vnést do života vzrušení. Plán máme, tak se do něj pusťme.

Zaseknutí v rutině

Jak poznáte, že jste uvízli v klidných vodách? Prvním příznakem dle odborníků je, že jsou vaše dny tak stejné, že už ani nevíte, který den je. Čtvrtek, nebo úterý? Na tom nezáleží. Vnímáte jen den a noc a necítíte nadšení ani inspiraci. Neschopnost najít sílu i na drobnou změnu je podle Amy Morin, psychoterapeutky z Northeastern University v Bostonu, jeden z výrazných znaků, že vás rutina pohltila. „Cítíte se nenaplnění. Chcete vyzkoušet nové věci, ale nevíte, kde začít. Víte, že změna věci vás z dlouhodobého hlediska udělá šťastnějšími, ale stále se držíte současného stavu, protože to znamená, že nebudete muset riskovat žádnou bolest nebo selhání,“ vysvětluje odbornice a poukazuje na to, že někteří lidé mohou takové pocity zažívat roky, aniž by si to uvědomili. Avšak tento stav se nezrodil jen tak. Musí mít nějakou příčinu. A tu je důležité odhalit.

Máš se přeci dobře, tak si nestěžuj!

Vždy je dobré najít příčinu, proč jste se ve svém životě zastavili. Zdrojem vašich nelibých pocitů může být práce, ve které se neposouváte nebo vás odvádí od možností pěstovat přátelství a koníčky. Nebo je to partner, který dává tón vašemu životnímu rytmu. On se plně soustředí na svou kariéru a vy žijete v jeho stínu, kdy jen na vás padá starost o domácnost a život mezi čtyřmi stěnami. Může to být i starost o druhé, které nechcete opustit a jste s nimi silně svázaní. Jakmile pochopíte hlavní příčinu svých pocitů, je důležité nekritizovat se a ani svůj problém neminimalizovat. Věty typu „Vždyť mám přece krásný život, zdravé děti a hodného manžela, a tak nemám právo se cítit špatně...“ jsou spíše kontraproduktivní a udržují vás v pasti. „I když věci mohou být „v pohodě“, ale vy nejste spokojeni, je čas provést změny a znovu získat jiskru,“ důrazně připomíná Amy Morin.

I malý zážitek dokáže divy

Jakmile poznáte, co cítíte, začněte hledat způsoby, jak se uvolnit. Existuje řada způsobů, jak přerušit negativní cyklus a posunout se vpřed. Těch základních a jednoduchých je hned několik. Zprvu sledujte své dny a rutinu a možná se vám ukáže, že váš život je ovlivněn nudou. V takovém případě je dobré hledat způsoby, jak do svého dne přidat různé zážitky. Jíte každý den doma? Pokud to půjde, jeden den vyrazte do restaurace. A navažte konverzaci. „Mluvit s novými lidmi je skvělý způsob, jak rozšířit sociální kontakty. Navíc se dozvíte zajímavé věci o lidech kolem vás,“ doporučuje Amy Morin. Nebojte se započít drobné small talks. I krátký rozhovor ve frontě před pokladnou vás přivede na jiné myšlenky, dá podnět k něčemu novému a vnese do života vítr. Jste-li pejskařem, k takovým malým konverzacím máte spoustu příležitostí.

Příjemný zážitek vám poskytne i aktivita, kterou děláte rádi. Ať už milujete setkávání s přáteli nebo se věnujete nějakému koníčku, během týdne si vyhraďte čas a svou energii zaměřte na tento příjemný čas. Zkusit můžete také něco nového. Ať už jde o novou cestu do práce, sledování nového seriálu nebo přihlášení se k nějaké skupině lidí, poznávání světa kolem svého domu, to vše vám může přidat chuť do života. A nebojte se být i spontánní. Dělejte věci, které nejsou předem naplánovány. Řekněte ano novým zkušenostem a dělejte neočekávané.

Jen tak vyrazit ven

A poslední dobou jsme si to uvědomili téměř všichni a vědci to jen potvrzují, že pobyt v přírodě má pozitivní vliv na mozek. Jedna studie například zjistila, že procházky v přírodě byly spojeny se sníženou depresí, sníženým stresem a zvýšenou duševní pohodou. Studie prokázaly, že pobyt venku může nejen zvýšit duševní pohodu, ale také zvyšuje kreativitu. Takže až se příště budete cítit skleslí, zkuste se projít, nechte myšlenky ve své hlavě plynout a jen věnujte pozornost světu kolem sebe. Navíc je to skvělý způsob, jak si trochu zacvičit a zvýšit počet kroků na chytrých hodinkách.

Těšení vyvolá vzrušení

Je snadné zabřednout do rutiny, když máte pocit, že ve skutečnosti na ničem nepracujete. Klíčem k motivaci jsou věci, na které se můžete těšit a je v nich nějaký účel. Například životní cíle související s vaší kariérou nebo vašimi vztahy mohou poskytovat smysl. Ale i malé věci, jako třeba plány na páteční večer, zvednou náladu. Vědci navíc zjistili, že mít se na co těšit pomáhá lidem vyrovnat se s problémy tady a teď. A sami psychologové již dlouho uznávají důležitost opožděného uspokojení. Tím, že se lidé na něco v budoucnosti těší a snaží se získat pozitivní odměnu, si budují lepší sebeovládání a silnější vůli.

V jedné psychologické studii byli chroničtí hráči požádáni, aby přemýšleli o nadcházejících událostech, jako je například budoucí dovolená. Tímto způsobem dokázali potlačit svůj impuls k hazardu. Přemýšlení o budoucnosti jim umožnilo soustředit se spíše na své dlouhodobé cíle, než aby se poddali touze po okamžitém uspokojení. Co si z toho odnést? Naplánujte si dovolenou, i když je to jen jednodenní výlet na nedaleké místo. Zavolejte nebo pošlete SMS přátelům a domluvte si setkání. Zkrátka plánujte věci, na které se můžete těšit a nadchnout se pro ně.

Každý si zaslouží odměnu

S drobnými změnami v životě, které vám budou navracet energii a vzrušení, můžete začít hned. Začněte drobnými kroky. Vyberte si něco, o čem si myslíte, že by vás mohlo zajímat. Tvůrčí psaní? Pěstování bylinek? Hubnutí se švihadlem? Grafika? Amy Morin doporučuje začít v malém s něčím, o čem víte, že toho můžete dosáhnout, ale zároveň je to mimo vaši aktuální úroveň dovedností. Jakmile se do aktivity pustíte, nečekejte, až udeří motivace nebo inspirace, jen si činnost užívejte.

Jakmile zvládnete první krok, vyberte si další drobný. Například namalování prvního obrazu. A nebojte se odměňovat. Pozitivní posílení je užitečné, když se snažíte získat motivaci. Slibte si odměnu za zahájení úkolu. Po dokončení každého kroku se poté dále odměňujte. Kupte si krásně malovaný šátek. V případě sportu stylové oblečení. Odměny vám pomohou začít a pomohou vyvolat větší zájem o to, na čem pracujete. Jaká bude vaše nová aktivita, která vás rozhýbá? A rovnou si naplánujte i odměnu. Co vám udělá radost?