Olga Havlová

Olga Havlová Zdroj: Profimedia

10 českých žen uplynulého století, o kterých budeme stále mluvit

Díky nim se o České republice ví, mnohé pro ni udělaly velké věci. Jsou pyšné, že jsou či byly Češkami, a díky nim jsme zas my pyšné na svou historii a těšíme se na budoucnost. Vybrat jen desítku žen je nesmírně těžké, proto naše díky patří všem českým ženám.

Znát je, číst o nich, odkazovat k nim by měla být naše povinnost, ale není, my si je připomínáme, mluvíme o nich s chutí, nadšením a vlastní iniciativou. Hledáme u nich inspiraci, máme v nich vzory a hledáme u nich zdroj síly. Náš seznam znáte, i vy si udělejte ten svůj.

1. Charlotta Garrigue-Masaryková (1850–1923)

Kdo je ta žena? Sice Američanka, ale první československá první dáma, která si Tomáše Garrigua Masaryka zamilovala, ale i jeho Čechy a Prahu. Stala se Češkou mravně i politicky. Milovala hudbu, učila se na klavír a díky tomu se pak v Lipsku poznala s T. G. M.

Charlotta Garrigue Masaryková
Charlotta Garrigue Masaryková | Zdroj: ČTK

Co Čechám dala? Ukázala lidem vztah muže a ženy, kteří se vzájemně respektují, a to, že být ženou není prohra a je hodna úcty. Masaryk právě z úcty k ní přijal druhé příjmení Garrigue. Charlotta působila v ženských hnutích a podporovala vzdělání žen.

Co udělala jinak? V tehdejší době neposlechla svého otce, který ji od sňatku s Tomášem zrazoval. Změnila také své náboženské vyznání.

Kde si o ní přečtete víc? V knize od Michaely Košťálové Charlotta Masaryková ve stínu…

Pokračování 2 / 10

2. Hana Podolská (1880–1972)

Kdo je ta žena? Johanna Vošahlíková, švadlena, majitelka módního salonu a česká Coco Chanel. Oblékala filmové hvězdy, první dámy a pozvedla módu u nás. Její modely nosily Lída Baarová, Olga Scheinpflugová či první dáma Hana Benešová.

Hana Podolská se vyučila dámskou krejčovou v Praze, u Anežky Fišerové v Celetné ulici.
Hana Podolská se vyučila dámskou krejčovou v Praze, u Anežky Fišerové v Celetné ulici. | Zdroj: Foto: M. Přibyl, G. Urbánek a O. Kocourek, UPM

Co Čechám dala? Přelomový přístup k módnímu byznysu, začala vydávat časopisy o nejnovějších trendech s názvy Eva a Móda a vkus. Jako reklamu měla celebrity, se kterými navazovala vztahy.

Co udělala jinak? Nevystačila si s málem a chtěla víc, díky tomu z průměrného módního salonu udělala značku se sídlem na lukrativní adrese ve Vodičkově ulici v paláci Lucerna. A po francouzském vzoru začala zaměstnávat profesionální modelky. Hana byla náročná a všechno muselo být perfektní.

Kde si o ní přečtete víc? V knize Nadi Dubcové – Hana Podolská ve víru dějin – Královna módy první poloviny minulého století.

Pokračování 3 / 10

3. Dana Zátopková (1922)

Kdo je ta žena? Česká atletka, oštěpařka, všestranně sportovně nadaná, která se narodila ve stejný den a rok jako její manžel atlet Emil Zátopek a ve stejný den zvítězili na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952. Ona hodila oštěpem za hranici 50,47 metrů, on vyhrál běh na 5000 metrů.

Dana Zátopková - vítězný hod oštěpem
Dana Zátopková - vítězný hod oštěpem | Zdroj: ČTK

Co Čechám dala? Spoustu úspěchů ve sportu, kdy svět začal vnímat Československo jako existující zemi a zemi, kde se rodí úspěšní sportovci.

Co udělala jinak? Nechala týmovou házenou a šla si cestou jednotlivce v hodu oštěpem.

Kde si o ní přečtete víc? V knize, jejíž autoři jsou Dana a Emil Zátopkovi – Náš život pod pěti kruhy.

Pokračování 4 / 10

4. Madelaine Albright (1937)

Kdo je ta žena? Diplomatka, politička a bývala ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Avšak narozená na pražském Smíchově, která po Hitlerově okupaci v roce 1939 odešla do Londýna.

Madelaine Albright
Madelaine Albright | Zdroj: Shutterstock.com

Co Čechám dala? Ukázala, že české ženy jsou chytré a je jich potřeba v politice víc. Nikdy nezapřela svůj původ a hrdě se k němu hlásila. Mluvila o Československu před celým světem.

Co udělala jinak? Pohybovala se v oblasti, kde žen bylo poskrovnu, a ukázala, že je chytrá, myslí jí to a v politice je nepostradatelná. Nebála se říci nahlas svůj názor. Významně se podílela na řešení kosovské otázky v roce 1998–2000.

Kde si o ní přečtete víc? V její knize Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937–1948; a v jejích dalších knihách.

Pokračování 5 / 10

5. Věra Čáslavská (1942–2016)

Kdo je ta žena? Sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice, mnohonásobná mistryně světa a Evropy držící rekord v absolutním počtu individuálních zlatých medailích.

Nejvíc milovala prostné, kde mohla zúročit svoje zkušenosti s akrobacií. Pohyb byl její život.
Nejvíc milovala prostné, kde mohla zúročit svoje zkušenosti s akrobacií. Pohyb byl její život. | Zdroj: Profimedia

Co Čechám dala? Tolik medailí jako dosud nikdo jiný. Místo ženám ve sportu.

Co udělala jinak? Nebála se říkat pravdu, což v komunistickém režimu nebylo žádoucí. Bojovala za pokoru a úctu, nikdy nesklonila hlavu a vždy instinktivně věděla, co je dobré a co ne. Během hraní sovětské hymny na OH v Mexiku v roce 1968 otočila provokativně hlavu od soupeřky směrem do země. S kariérou byl konec a stala se uklízečkou.

Kde si o ní přečtete víc? V aktualizovaném životopisu Věra Čáslavská: život na Olympu.

Pokračování 6 / 10

6. Marta Kubišová (1942)

Kdo je ta žena? Zpěvačka, signatářka Charty 77, která měla zakázáno zpívat. Svůj hlas mohla rozeznít až po roce 1989. Držitelka tří Zlatých slavíků, členka legendárního tria Golden Kids, autorka známých songů Loudá se půlměsíc, Modlitba pro Martu.

Marta Kubišová
Marta Kubišová | Zdroj: archiv Blesku

Co Čechám dala? Píseň, která je pro nás symbolem svobody. Naději, víru a lásku.

Co udělala jinak? Podepsala řadu petic, a i když věděla, že je s její hvězdnou kariérou konec, přesto se nebála říci svůj názor. Nikdy nezalitovala, že neemigrovala.

Kde si o ní přečtete víc? V Knize Luboše Nečase Marta Kubišová.

Pokračování 7 / 10

7. Olga Havlová (1933–1966)

Kdo je ta žena? První manželka československého a českého prezidenta Václava Havla. Zakladatelka výboru Dobré vůle věnující se charitě. Pro mnohé uznávaná, pro jiné velká neznámá. Žena s hendikepem bez čtyř prstů, milovnice umění. Věděla, co se hodí říci, kdy je lepší mlčet, a uměla odhadnout povahy lidí.

Olga Havlová
Olga Havlová | Zdroj: Profimedia

Co Čechám dala? Mrknutím oka si získala sympatie veřejnosti, založila charitativní organizaci Nadace Olgy Havlové a byla první dámou, za kterou se Češi nestyděli.

Co udělala jinak? Bojovala za pravdu po boku svého manžela, nebála se říci svůj názor. O svém vnitřním světě moc nemluvila, ani o své nemoci. Do poslední chvíle o její rakovině nikdo nevěděl. Milovala džíny a svetry a hodně kouřila, k okázalé první ženě země měla daleko, mnohem více byla skromnou ženou.

Kde si o ní přečtete víc? V knize Pavla Kosatíka – Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové.

Pokračování 8 / 10

8. Eva Herzigová (1973)

Kdo je ta žena? Česká supermodelka, Miss Wonderbra či Marilyn Monroe východu. Kariéru modelky začala v roce 1989 vítězstvím v soutěži Metropolitan models. Proslavila se jako modelka spodního prádla značky Triumph, která měla světový úspěch, a díky své tváři zvýšila prodej značky o 41%. Byla tváří v kampaních nejslavnějších módních návrhářů jako Calvin Klein, Versace, zahrála si po boku Gérarda Depardieu, ale i v českých filmech jako Pohádkář nebo Masaryk.

Eva Herzigová na přehlídce Chanel v roce 1994
Eva Herzigová na přehlídce Chanel v roce 1994 | Zdroj: Profimedia.cz

Co Čechám dala? Že Čechy mají krásné dívky, jedny z nejkrásnějších na světě. Její tvář a dekolt způsobovaly dopravní zácpy. Česko je ve světě známé díky skvělému pivu a vínu a Evě Herzigové.

Co udělala jinak? Nebála se v 16 letech jít do zahraničí, do světa, který byl v té době pro Čechy neznámý, absolutně jiný a pro mnohé snový. Nebyla vždy hodná holka, ale poučila se.

Kde si o ní přečtete víc? Supermodels of the '80s and '90s: Kate Moss, Elle MacPherson, Cindy Crawford and Other Top Models.

Pokračování 9 / 10

9. Lenka Bradáčová (1973)

Kdo je ta žena? Jedna z nejvlivnějších žen České republiky, vrchní státní zástupkyně v Praze řešící velké množství případů v nejvyšším byznyse a politice.

Co Čechám dala? Pročišťuje nejvyšší politickou, advokátní a podnikatelskou sféru. Získala přezdívku „Cattani v sukni“, neboť je neústupná, neúprosná a přitom neúplatná.

Co dělá jinak? Když v roce 1998 nastoupila do státního zastupitelství, byla situací znechucena, ale rozhodla se zůstat a „začít píchat do vosího hnízda“. Nebojí se jít pod povrch, odkrývat kauzy, kterých se všichni bojí.

Kde si o ní přečtete víc? V knize Státní zastupitelství ve světle proměn od Jana Laty.

Pokračování 10 / 10

10. Ester Ledecká (1995)

Kdo je ta žena? Jako první v olympijské historii vyhrála na jedné zimní olympiádě v roce 2018 ve dvou různých sportech, je alpská lyžařka a snowboardistka.

.
. | Zdroj: Koláž VIPsport

Co Čechám dala? Slávu, úspěch, obrovské pocity štěstí a hrdosti – a je to žena. Nemohla se rozhodnout jakou disciplínu, tak dělá obě.

Co dělá jinak? Stojí si za svým, ví, co chce, a vášnivě miluje sport.

Kde si o ní přečtete víc? Na knihu Ester Ledecká – zimní zázrak od Romana Smutného si ještě počkáme. Ale vyjde již brzy.