3 oblasti, kde my ženy můžeme začít s udržitelností. A zůstaneme spokojené

15. října 2020 • 06:00
Za zkoušku nic nedáme
Za zkoušku nic nedáme • Foto: iStock.com

Věcí, které jako ženy potřebujeme, nebo si je kupujeme pro radost, není rozhodně málo. Od hygienických potřeb přes kosmetiku až po oblečení. Pokud začneme uvažovat o tom, jak žít v souladu s přírodou a zbytečně neplýtvat, logicky nás napadne - nakupovat méně. Anebo si jen jinak vybrat.

K velké změně často vedou malé kroky nás všech. Začít můžeme vždy u sebe. Stačí vyměnit pár drobností ve svém šatníku, kosmetické poličce či v hygieně nebo pozměnit nákupní chování. Vystoupit ze svých stereotypních návyků a víc se zajímat. Velké i malé firmy se začínají snažit o to samé. Zachovat pro nás to, co máme rády, ale ve formě, která neničí planetu. Tyto tři oblasti se k udržitelnosti staví pozitivně a vy v nich najdete řadu možností. A spousta z nás už v těchto udržitelných návycích jede.

Nová… jako vyměněná

S hromaděním věcí už bojuje Marie Kondo, ale ta se spíše snaží napravit to, co už je. Aby k situaci, že se u vás doma kupí mnohem víc věcí, než jste schopná unosit, použít a dlouhodobě využívat, nedošlo, je potřeba změnit nákupní návyky. Dopřát si nové věci s rozumem a starým věcem, které jsou ještě použitelné, dát šanci. Kolikrát se vám stalo, že jste chtěla vyhodit nějaký kousek oblečení, ale vaše kamarádka z něj byla nadšená? Kabát, který vám je těsný, ale ona v něm dostane novou jiskru. Máte radost obě. Není to tak dávno, co jsem na Facebooku do SWAP skupiny nafotila různé dekorace, které se mi už nehodily. Starší hodiny, vázy a věšák na šperky. Tolik lidí, kterým se moje staré věci líbily, jsem nečekala. A tak jsme věci výměnili. Pro mě nepotřebné hodiny za sklenice domácích marmelád. Nic nevyhozeno, dále použito.

Sílu a ekologii výměny si uvědomily i zakladatelky organizace SWAP PRAGUE Kristýna Holubová a Lucie Poubová, které svůj první swap zorganizovaly před pěti lety na Vinohradech v coworkingovém prostoru SVĚT-HUB, který proběhl v rámci doprovodného programu při první zero waste konferenci v ČR Bez obalu o zero waste. „V tu dobu tady nikdo akce jménem swapy nedělal, Markéta Borecká ale pořádala výměnné bazárky na Smíchově a tím nás inspirovala spolu s pár články ze zahraničí. Popravdě jsme nečekaly, že se to tak rozjede a že po téměř 5 letech budeme mít za sebou na 60 akcí a přes 12000 návštěvníků. Mezi nejčastější vyměněné artikly patří určitě dámské a dětské oblečení. V závěsu pak knihy i drobné předměty do domácnosti, výjimkou nejsou ani pokojovky nebo módní doplňky,“ říká jedna ze zakladatelek Kristýna Holubová.

Musíme říct, že nevíme o zemi, kde by se swapy tolik rozjely tak jako u nás. Tento trend, který, musíme přiznat, jsme tu spustily my, inspiruje neustále další spolky a kolektivy. Pomohly jsme dokonce zajet swapy i na Slovensku. S každým uspořádaným swapem se osobně učíme a posouváme dál a zároveň v rámci doprovodného programu vzděláváme prakticky i teoreticky směrem k novým udržitelnějším návykům.“

Menstruace v krajkách

Tabu kolem ženské menstruace se pomalu, ale jistě bortí. Pořádají se workshopy, na konferencích pro ženy se o ní mluví bez začervenání a kdejaké mladé dívky ví o menstruačních pomůckách víc než jejich matky. Nebojí se zkoušet nové věci a přemýšlet, že i naše perioda má s ekologií co do činění. Nedávno mě překvapila má šestnáctiletá nevlastní sestřenice, která se mnou u vaření probírala, jaké všechny menstruační pomůcky se spolužačkami vyzkoušely. Slova vložka a tampon nepadla ani jednou. Jejich ekologický přístup byl v odvaze zkoušet alternativy. Naše společné zkušenosti vynesly na povrch dva favority, a to menstruační kalíšek a menstruační kalhotky.

Zejména v oblasti kalhotek došlo k obrovskému vývoji. Zapomenout můžeme na nevzhledné bombarďáky. Teď je zdobí krajky, průsvitné materiály a barvy. Jak jsme se shodly, nejsou pro každou z nás a je důležité si najít ty správné dle typu menstruace a aktivit, které děláme. Mít dvoje nebo čtvery místo stovek tamponů a vložek. Ilona Bittnerová, jež stojí za e-shopem Maluna.cz, kde se menstruačním pomůckám věnuje, nabízí hned několik variant a dle reakcí zákaznic ví, že nabídkou menstruačních kalhotek nabízí ženám pohodlí, dobrý pocit a udržitelnost. Což ze své zkušenosti potvrzuji i já. Nejprve jsem se na ně dívala skrz prsty, ale po vyzkoušení značek jako SaYu a Snuggs už mé kroky nemíří každý měsíc do drogerie. Komu nevyhovují, má i jiné ekologické možnosti. Stačí omrknout nabídku a zkusit.

Krásná já i planeta

Některých kosmetických produktů se nevzdáme. Jsou našimi stálicemi a dávají nám to, co očekáváme. Své růžové rtěnce Rose Fulminante nebo řasence Hypnose Drama od Lancôme a rudému laku OPI zůstávám věrná a zůstanu. Ale v oblasti odličování a výživy pleti jsem možnostmi redakčního testování, workshopů s bio blogerkou Lucií van Koten a kamarádkou, která trpí atopickým ekzémem, na svou kosmetickou poličku dostala mnohem více bio produktů. Ne každý mi vyhovoval, na některé z nich se má pleť netvářila dobře, mé vlasy byly jako neumyté a kůže stejně suchá jako předtím.

V procesu hledání, jak svou aknózní pleť zkrotit, jsem objevila spoustu českých značek, které strčily do kapsy ty zahraniční. Oleje z Havlíkovy apotéky, omlazující růžové sérum z Bouquet Mcely, sprchové gely Nobilis Tilia, niche parfémy nebo biodynamickou kosmetiku. Ceny bývají srovnatelné, někdy i nižší než klasická kosmetika. Chvályhodné je, že většina kosmetických firem se k ekologii, udržitelnosti a bio složení staví čelem. A na nás je si tyto možnosti prostudovat. „Jestli jde o čistě přírodní nebo dokonce BIO kosmetiku, se dozvíme jen a pouze z INCI, tedy z přesného složení, které je uvedené na obalu. Jenže přiznejme si – v INCI dokáže číst snad jen chemik, pro laickou veřejnost je velice náročné se v jednotlivých složkách orientovat. Pokud tedy nevíte, napovědět mohou certifikáty, u nás se nejvíce setkáme s certifikací např. Demeter, NaTrue, EcoCert, USDA, CPK BIO, Organic Soil Association... Těmto certifikátům můžeme důvěřovat,“ radí bio blogerka Lucie van Koten. Výběr je na vás.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy