Kouzelný svět Bio kosmetiky

Kouzelný svět Bio kosmetiky Zdroj: iStock.com

Co byste měla vědět o BIO kosmetice, když ji chcete používat?

Není vám lhostejná příroda, a proto jste začala koketovat s myšlenkou, že při svém výběru kosmetiky zabrousíte do BIO produktů? Jenže jako laik si nejste jistá, zda si vyberete správně. Co má obsahovat? Je opravdu tak zdravá? Stojí hodně peněz? Bude fungovat?

Když jíte BIO produkty, poznáte, že jste vybrala správně hlavně podle chuti a vůně. Jenže u BIO kosmetiky, která je bez vůně či voní jinak, než jste zvyklá, nepění, nemá super designové nádoby, váháte. Když si pročítáte složení, ve zkratkách a latinských názvech se ztrácíte. Nejlepší je doporučení od někoho znalého přes osvědčené značky. Jenže, co když ve svém okolí budete tou průkopnicí vy? V rozhodování vám, stejně jako nám, pomůže BIO blogerka Lucie van Koten, která přírodní kosmetiku používá už řadu let, objevuje další produkty a značky, testuje je a ukazuje svět BIO kosmetiky. A tak jsme se jí zeptaly.

Jak rychle poznat opravdovou BIO kosmetiku. Co má/nemá být ve složení?

Jestli jde o čistě přírodní nebo dokonce BIO kosmetiku, se dozvíme jen a pouze z INCI, tedy z přesného složení, které je uvedené na obalu. Jenže přiznejme si – v INCI dokáže číst snad jen chemik, pro laickou veřejnost je velice náročné se v jednotlivých složkách orientovat. Pokud tedy nevíte, napovědět mohou certifikáty, u nás se nejvíce setkáme s certifikací např. Demeter, NaTrue, EcoCert, USDA, CPK BIO, Organic Soil Association... Těmto certifikátům můžeme důvěřovat. Další možností, jak si zjistit složení ještě v obchodě, jsou například mnohé aplikace jako je Healthy Living či Clean Beauty.

Je i v BIO kosmetice něco, na co si dát pozor?

I v přírodní certifikované kosmetice můžeme najít např. mastek a v opalovacích krémech ještě nano-částice. Obojí je dost kontroverzní a ne úplně probádané téma, tudíž většina značek od jejich používání naštěstí upouští. Přesto je můžeme najít hlavně v levnějších značkách, kde se kvůli ceně snižuje i kvalita použitých ingrediencí. Jak mastek (talc), tak nano-částice však musejí být na obalu uvedeny, a tak se netřeba bát. Navíc si troufám tvrdit, že u většiny certifikovaných značek to už opravdu nenajdete.

Na trhu se setkáváme s levnou i drahou BIO kosmetikou? Platí, co je dražší, je lepší?

Spíše ano. U BIO kosmetiky, kde si značky neplatí hollywoodské hvězdy jako tváře a kde se platí většinou jen za drahý marketing a věhlasné jméno, nám cena často zobrazuje kvalitu surovin. Vždy ale záleží na konkrétní cenotvorbě a výrobek prodraží samozřejmě i certifikace.

Má český trh kvalitní BIO kosmetiku, nebo musíme sahat po zahraniční?

U nás se vyrábí úžasné věci, většinou však hlavně z olejové kosmetiky. Emulzní věci příliš neumíme. Dekorativní BIO kosmetika, tedy make-up, u nás prakticky nevzniká. Bohužel. Ze skvělých tuzemských značek, které rozhodně stojí za objevení, je konopná kosmetika Cannor, která obsahuje i účinnou látku CBD, nebo úžasné olejové směsi PraváJá.

Jak v sobě překonat různé předsudky, že BIO kosmetika není tak účinná, nemá tak rychlý efekt, šampony nepění, vůně jsou nezvyklé… Jak si zkrátka k BIO kosmetice najít cestu? S čím začít?

Bio kosmetika je docela jiná, než ta konvenční, ale efekt je často rychlejší, než čekáme. Když si vyberete správně, hned to první ráno vám pleť ukáže, že může být hebká, vyživená a bez otoků. Ale doporučuji začít pomalu, zamilovat se, přesvědčit se o účinnosti, najít si své oblíbené věci a postupně přidávat.

Na Bio kosmetice je kouzelné, že dokáže změnit život, respektive naše hodnoty a to, jak přistupujeme k sobě, k okolí, k přírodě, k penězům a k životnímu prostředí. Jakmile se o celou problematiku začneme zajímat, změní nám vnímání, preference i lidé, co nás obklopují. Já věřím, že mě to udělalo laskavější, zodpovědnější a méně lhostejnou. A ještě mi to zlepšilo pleť!