Během léta má naše pleť sklon se více mastit. Co s tím?

Během léta má naše pleť sklon se více mastit. Co s tím? Zdroj: iStock

Zase jsem celá lesklá a ulepená! Jak v létě zatočit s mastnou pletí?

Nedýchatelné vedro v MHD, pobíhání po městě a teploty atakující třicítku. Odvrácená strana léta o sobě dává vědět už teď a unavení jsme z toho nejen my, ale i naše pleť. Ofina se kvůli lesklému čelu stává nesnesitelnou a mastná T-zóna se objeví už po ranním příchodu do práce. Dá se této pleťové katastrofě předejít?

Na úvod je potřeba uvést, že svůj typ pleti nezměníte. Zaručený lék na to, jak z mastné pokožky vytvořit tu „normální“, či dokonce suchou, jednoduše neexistuje. Mnohem reálnější už ale je k péči, líčení i celkovému životnímu stylu přistupovat tak, aby pleť produkovala alespoň o něco méně mazu.

TIP NA VIDEO: Pět kroků k dokonale odlíčené pleti

Video placeholde

Na mastné pleti není nic špatného a není dobré brát ji jako něco, čeho je potřeba se za každou cenu zbavit. Typ naší pleti ovlivňuje genetika, věk, hormony i roční období. Navíc maz naši pleť chrání před vnějšími vlivy a brání jejímu vysoušení. Pokud je ovšem jeho produkce zvýšená, může vést k ucpávání pórů, tvorbě pupínků, černých teček a k celkovému pocitu ulepenosti a lesklosti, který může být hlavně během léta jednoduše nepříjemný.

Jak z toho ven?

Určitě vás napadne, že si přece během dne stačí častěji přepudrovat nos a dát vlasy z čela pryč. Jistě, takové řešení je možné, ale berte jej spíše jako poslední záchranu než coby vyřešení příčiny. Způsobů, jak zredukovat tvorbu mazu, se nabízí podstatně více a jejich efekt vydrží rozhodně déle než jednu cestu přeplněnou tramvají či autobusem.

Jak dlouhodobě zatočit s mastnou pletí, se dozvíte v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 7

V jednoduchosti je krása aneb Jak na správnou péči?

Lidé mají často tendenci si pořídit co nejvíce kosmetických produktů, které je zaručeně zbaví přebytečné mastnoty. Mnohdy pak končí u složité, několikakrokové péče, která pokožku ještě více zatíží. Platí tedy, že čím méně produktů použijete, tím lépe.

Dbejte především na kvalitní odlíčení, čisticí gel, hydratační krém a SPF. To je základ, se kterým byste si měli pro začátek vystačit. Úplně nejlepší je ale poradit se přímo se specializovaným dermatologem, který vám přesně poví, co vaše pleť potřebuje.

Pokračování 3 / 7

Buďte na sebe jemní

Při nadprodukci mazu můžeme mít pocit, že potřebujeme produkty, které nás mastnoty zbaví jednou provždy. Bereme si tak na pomoc drsnější peelingy a jiné agresivní pomocníky s cílem pokožku doslova vydrhnout. Výsledek je ale nakonec kontraproduktivní, neboť si pleť ještě více podráždíme a často také dost vysušíme. Jak na to pokožka zareaguje? Začne se bránit a bude produkovat více mazu. Až si tedy příště budete vybírat produkty, první slovo, které by vám u toho mělo naskočit, je ŠETRNOST.

Pokračování 4 / 7

Hydratujte a hydratujte

Další mylné přesvědčení je, že mastná pleť nepotřebuje hydrataci. To je naprostý nesmysl. Proč? Protože právě dehydratovaná pleť má často sklony k většímu maštění – snaží se vytvořit si to, co jí chybí. Hydratační krém proto bez obav používejte ráno i večer. Během léta můžete klidně sáhnout po lehčích, gelových texturách. Naopak není na škodu vyhnout se těm založeným na olejové bázi; to samé platí i o opalovacích krémech, kde se často objevuje například kokosový olej. Od takových raději ruce pryč.

Pokračování 5 / 7

Osvědčená skin care nadstavba

Používat v péči jen cleanser a hydratační krém vám přijde málo? Co dalšího lze na mastnou pleť aplikovat? Vhodným upgradem se může stát sérum s kyselinou hyaluronovou, které ještě více podpoří hydrataci pleti, zároveň ale zabrání nechtěnému lesku. Stejně tak není od věci čas od času použít masku s aktivním uhlím, kyselinu glykolovou nebo salicylovou, které pomocí šetrné exfoliace zbaví pleť odumřelých buněk, a v neposlední řadě retinol, jenž se postará o redukci mazu, podpoří tvorbu kolagenu a poradí si i s hyperpigmentací po akné.

Pokračování 6 / 7

Jak zvolit správný make-up?

Stejně jako v případě krémů i při výběru make-upu platí, že správnou volbou jsou oil-free produkty. Skvěle poslouží také matující primery, které zajistí, že se během dne vaše líčení vlivem mastnoty nezačne rozpouštět. SOS záchranou ve vaší kabelce by pak vždy měly být staré dobré matující papírky, které se budou hodit právě třeba při výstupu z vydýchané soupravy MHD.

Pokračování 7 / 7

Životní styl jako základ úspěchu

Určitě to znáte – alkohol, smažená a tučná jídla, nevyvážená a nepravidelná strava nebo kouření. To všechno má samozřejmě vliv i na stav naší pleti, včetně produkce mazu. Rozhodně to neznamená, že když teď zcela vynecháte svou oblíbenou víkendovou skleničku (nebo lahvinku), budete mít pleť jako miminko. Je ale dobré přemýšlet o tom, že vše, co do sebe dostáváme, se v pozitivním i negativním smyslu brzy projeví i navenek. Sebedokonalejší péče o pleť nás nespasí, když náš organismus bude pravidelně dostávat tento zápřah.