Kyseliny, které pomáhají naší kráse! Jak je využít?

Séra, krémy i čisticí mléka s nejrůznějšími kyselinami patří mezi největší současné trendy v kosmetice. Přinášíme proto velký přehled, který vám pomůže zorientovat se v jejich účincích, a také poradíme, jak je používat, aby zkrášlovaly, ale neškodily. 

Přestože se o nich teď tolik mluví a na trhu se objevuje čím dál více přípravků, které je obsahují, nejsou kyseliny v kosmetice žádnou novinkou. Na jejich účinky sázela dokonce i Kleopatra. Nevěříte? Ale jistě jste slyšeli o tom, že se tahle egyptská panovnice ráda koupala v oslím mléce a to, jak překvapivé, obsahuje právě kyselinu mléčnou. Důvodem, proč jsou teď takovým hitem, je kromě velmi rychlého a viditelného efektu také to, že mohou být přírodního původu, a tak je může využívat i čistě přírodní kosmetika.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet je doslova na vlastní kůži, budou pro vás zásadní dvě věci: důkladná následná péče a jejich koncentrace. O tom, že by mělo být používání krému s ochranným faktorem samozřejmostí, už jste určitě četli a mnoho slyšeli. Ale v případě aplikace kyselin ze skupiny AHA a BHA to platí dvojnásob. Odstraňují totiž odumřelé buňky na povrchu pokožky a vrstva, která byla do té doby ukryta pod nimi, je velmi citlivá nejen na sluneční záření. V první řadě vám tak hrozí nepříjemné spálení od sluníčka a jako dlouhodobý důsledek předčasné stárnutí pleti a vznik pigmentových skvrn. Po použití produktů s těmito kyselinami rozhodně nechoďte na přímé slunce a zapomeňte i na solárium. Dobré je doplnit jejich používání přípravky s obsahem vitaminu E, který podpoří jejich účinek i regeneraci pleti. Ta by před aplikací AHA kyselin měla být rozhodně zdravá a nepodrážděná (problém by mohla způsobit například i výraznější depilace v obličeji).

Druhou důležitou věcí, na kterou je třeba se v případě kyselin zaměřit (a opět se to týká hlavně AHA a BHA kyselin), je jejich koncentrace. Podle ní se také rozlišují přípravky určené pro domácí použití a ty, které patří do rukou odborníků (například chemické peelingy). Obecně platí, že v běžně dostupných přípravcích by se optimální koncentrace měla pohybovat kolem osmi procent. Čím méně, tím nižší je i účinek, ale rozhodně to neznamená, že by neúčinkovaly vůbec. Kolem dvaceti procent se používá v kosmetických salonech a koncentraci nad sedmdesát procent by už měl aplikovat pouze dermatolog.

Článek pokračuje na další stránce >>