Chybí vám hormon lásky? Oxytocin vám zajistí mazlení i pohled do očí psa

Představte si, že existuje elixír, který hory přenáší, po němž je svět krásnější a láska všude vůkol. A navíc je snadno dostupný a zcela zdarma. Stačí jen někoho obejmout nebo se podívat svému psovi do očí. 

Oxytocin bývá nazýván jako hormon důvěry, hormon lásky nebo dokonce hormon morálky. O oxytocinu bylo dlouho známé pouze to, že se ve velkém množství vyplavuje při porodu, který urychluje, a jeho původně řecký název lze také přeložit jako rychlý porod.

Kromě toho má vliv na to, že matka vnímá vůni svého dítěte a rozezná ji od vůně jiných děťátek. Snižuje hladiny stresu, upevňuje takzvanou připoutávací vazbu, tedy unikátní blízkost a těsnost mezi matkou a jejím dítětem. Podílí se ale také například na seznamování a ovlivňování počátku lidského vztahu, ale také na jeho udržení po delší dobu a na lidské reprodukci.

Pomáhá navodit hlubší pocit intimity a blízkého vztahu a je společně s dopaminem a noradrenalinem považován za nejpodstatnější při vytváření lidských vztahů. Hladina oxytocinu se výrazně zvyšuje při sexuálním vzrušení a je základním faktorem pro dosažení orgasmu.

Vědci se domnívají, že právě proto je pouto mezi páry, které mají častější sex, pevnější. Oxytocin podporuje důvěru a empatii a může se vytvářet i při vztahu mezi těmi, kteří si nejsou příbuzní.

Bez oxytocinu bychom nedokázali být laskaví, pečující a sociální, neuměli bychom se vciťovat, věřit, milovat. Vědci tvrdí, že se tento zázračný hormon vytvořil z původní lidské potřeby žít v tlupě.

Lovci a sběrači cestovali a žili ve skupinách, a než se člověk naučil žít pouze v páru, uplynulo nějakých 35 milionů let, což je poměrně slušná doba, aby na to lidský organismus, respektive mozek, nějak zareagoval. Role oxytocinu při vytváření párového vztahu se tedy s největší pravděpodobností vyvinula z předchozího života lidí ve skupině.