Otevřenost v sexu se vyplatí. Jak na to?

Otevřenost v sexu se vyplatí. Jak na to? Zdroj: Shutterstock

.
Po milování jsou častěji smutné ženy.
Po milování jsou častěji smutné ženy.
Muži o sexu mluví rádi. Naučte se to taky!
.
15
Fotogalerie

Nejlepší dieta je sex

Hledáte dietu, kvůli které se nemusíte převlékat, nemusíte nikam jezdit, chodit a přitom hezky zhubnete? Sex je řešení, které funguje už celé věky. 

Milování nám prospívá ve všech směrech: omlazuje, dobíjí energii, zlepšuje náladu, zvyšuje fyzickou kondici, protahuje svaly, spaluje kalorie a podporuje kreativitu. A je přitom úplně jedno, o jaké pohlaví jde.

Blahodárné účinky má na muže i na ženy.

U mužů se prý spalování kalorií lehce zvyšuje svlékáním ženy a nasazováním kondomu, pro ženy zase bude zajímavá informace, že orgasmus předstíraný a nepředstíraný má úplně stejnou energetickou náročnost.

Pokračování 2 / 8

Jídlo místo sexu

Co se sexuální diety týká, názory odborníků se dost liší. Kde jedni vynášejí sex do nebes, druzí tvrdí, že nahrazovat jím posilovnu je nesmysl.

Na to údajně trvá sexuální akt příliš krátkou dobu. Co však platí zcela určitě, je, že při sexu nejen spalujeme kalorie, ale vyplavují se při něm také hormony štěstí – endorfiny. A ty se vyplavují i při jídle.

Kdo není dlouhodobě uspokojován v posteli, hledá v tomto směru náhražku, kterou se často stává právě jídlo. Kila pak letí nahoru, ani nevíme, jak k tomu došlo. Což se zase podepisuje na našem sebevědomí a atraktivitě, které ovlivňují sexuální aktivitu.

Jinými slovy: čím víc tloustneme, tím méně se nám do sexu chce, a asi nepřekvapí informace, že sex v takovém případě tolik neláká ani naše partnery.

Pokračování 3 / 8

Jde o kila

Aby se dva lidé chtěli milovat, je důležité základní fyzické zalíbení. To ovlivňuje atraktivita, která se u obou pohlaví výrazně liší. Občas slyšíme, že „krása přece není o kilech“.

Pravda, asi žádný chlap neuteče, když se před ním žena svlékne, jenže nelžeme si do kapsy, kila a centimetry roli hrají.

„Každý muž preferuje jiný typ ženy. Všichni si ale ženské postavy všímají a podvědomě ji hodnotí, protože na rozdíl od žen jsou muži vizuálně vzrušiví,“ připomíná Janáčková.

Pokračování 4 / 8

Ženský ideál

Pro muže jsou nejatraktivnější ženy mladé (tudíž plodné), od čehož se pak odvíjí další atributy atraktivity – symetrický obličej, hladká pleť bez vrásek a kazů, velké oči, vyšší lícní kosti, zdravé zuby, lesklé vlasy. Ukázalo se v řadě průzkumů, že minimálně evropští muži preferují ženy trochu silnější, než si přejí být ony samy.

„Tělo člověka, jeho vzhled i projevy jsou úzce spjaty s kulturou. Řada kultur se však shodne, že krásné ženské tělo je takové, které má tvar přesýpacích hodin – oblá ramena, úzký pas, oblé boky – a teď to nejdůležitější: s vyváženým poměrem mezi pasem a boky, což odkazuje na plodnost,“ tvrdí Laura Janáčková.

Toto kritérium přitom řadí z hlediska důležitosti hned na druhé místo za věk. Má to svůj důvod.

Zdálky totiž muži nevidí symetrickou tvář, ale postavu. A ta hodně napovídá nejen o tom, kolik vám je, ale především o zdraví a reprodukčním potenciálu.

Pokračování 5 / 8

Převedeno na centimetry

Ukazatel WHR (Whist Hip Ratio) vyjadřuje poměr pasu a boků (vydělíte obvod pasu obvodem boků), který by měl být v ideálním případě kolem 0,66–0,7.

U dívek před pubertou, které ještě nemají reprodukční schopnosti a nemají boky, se toto číslo pohybuje v rozmezí 0,85–1. Mladé ženy mají číslo zhruba 0,75, starší ženy přestávají být plodné, ztrácejí pas a jejich WHR se znovu blíží číslu 1.

„Obecně platí, že čím je WHR vyšší, tím nižší je atraktivita a současně i plodnost ženy. Ženy s úzkými boky a obézní ženy jsou méně plodné,“ konstatuje Janáčková.

Co se týká atraktivity v dlouhodobém partnerském vztahu, tady podle odbornice záleží také na jeho délce a umění ženy předstírat štíhlost.

„Jedno dvě kila navíc muži nezaznamenají. Ale deseti kilogramů už si všimnou,“ naráží sexuoložka na fakt, kdy se některé z nás mění svým partnerům před očima a neřeší to v domnění, že po svatbě už na tom přece nesejde nebo že si ten jejich ani nevšimne. Všimne.

Pokračování 6 / 8

Více peněz, více lásky

Co ženám dělá v otázce fyzična vrásky celý život, to se mužům celkem jednoduše promíjí. Tedy pokud vystupující břicho, absenci svalů nebo povislou kůži překryje dostatečné množství zdrojů a ochota se o ně podělit.

U mladších ročníků pak dokonce stačí to, čemu se říká dobré vyhlídky. Nic na tom nezměnila ani sexuální revoluce, ani feminismus, tohle je realita. Neznamená to, že by ženy kvůli penězům obětovaly všechno ostatní. Ostatně není ani důvod.

Podle velkého průzkumu, který dělala BBC v roce 2005 mezi 30 tisíci lidmi ze 170 zemí, se sexuální apetit mužů i žen zvyšuje s jejich příjmem.

Zatímco u žen to neplatí vždycky, u mužů to funguje celkem spolehlivě. Čím více peněz, tím více sexu. Vědci to vysvětlují stoupající asertivitou.

Jinými slovy: čím je muž bohatší, tím roste jeho sebevědomí a odvaha. Sebevědomí je sympatické, takže je atraktivnější a jeho prestiž stoupá.

„Je důležité si uvědomit, že peníze fungují jako doprovodný efekt vlivu a moci, přitažlivá je především síla. A je to tak správně, v zájmu přírody je, aby přežily ty nejsilnější geny,“ říká Laura Janáčková.

Pokračování 7 / 8

Sex a dieta

Ono se to řekne, když zhubnete, budete atraktivnější, partner si vás bude víc všímat a v posteli to bude větší zábava. To je pravda. V období zamilovanosti letí kila dolů v podstatě sama.

Jinak se ale dieta a sex spolu zrovna dvakrát rády nemají. Na jedné straně s klesající váhou roste sebevědomí, na druhé ale při dietěchybí energie na sexuální hrátky.

„Vlivem omezeného přísunu cukrů a tuků se ženy cítí unavenější a někdy i frustrovanější. To má za následek sklony k agresivnímu jednání, které se může projevit zvýšenou hádavostí a pocitem nespokojenosti a které často podporuje i občasná psychická labilita s prvky depresivního ladění,“ upozorňuje sexuoložka.

Problémy pak samozřejmě mají vliv i na spokojenost v sexuálním životě. Už teď se stále více partnerů vymlouvá, že na sex nemá po celodenním shonu energii.

Při dietě je to pak ještě horší: ženy omezují sex na minimum a u mužů se z něj stává technická záležitost, která pomáhá při hubnutí a snížení pocitu vnitřního napětí.

Proto pokud plánujete zhubnout a zároveň nehodláte držet sexuální půst, naplánujte si takovou změnu jídelníčku, aby co nejméně ohrozila váš apetit.

Pokračování 8 / 8

Když jste single

A pokud právě nežijete v partnerském svazku, neztrácejte naději ani vy.

Pořiďte si knihu americké psycholožky Ramani Durvasula You Are WHY You Eat. Píše v ní na základě vlastní zkušenosti, že coby skvělá náhrada párového sexu i fitness v jednom funguje masturbace.

Tato odbornice přišla s tím, že když nahradíte jednu věc, kterou milujete (jídlo), jinou věcí, kterou milujete (orgasmus), můžete za rok ztratit až pětatřicet kilo.

Je jen otázka, do jaké míry je to v tomto případě zásluha změny jídelníčku a do jaké samotného spalování kalorií při uspokojování se…

Kolik kalorií spálíte?

Pět minut líbání: 200 kJ Patnáct minut milování v posteli: 600–700 kJ Patnáct minut milování vestoje: 1000 kJ Hodinové milování: 2400 kJ Patnáct minut orálního sexu: 350 kJ

* Příliš nízká hmotnost ohrožuje libido, protože na tvorbu hormonů potřebujeme určité procento tuků v těle? * Za čtvrt hodiny orálního sexu spálíte 75 kalorií? * Během vydatného pětiminutového francouzského polibku spálíte tři lžíce neslazeného ovocného müsli nebo čtvrtku většího banánu? * Sexuální život podporují dýňová semena, česnek, chilli, chřest, med, čokoláda a víno?

Věděli jste, že ...

Článek připravil časopis Dieta.

Doporučujeme

Načíst další články