Mickey Rourke a Kim Basinger ve filmu 9 a půl týdne.

Mickey Rourke a Kim Basinger ve filmu 9 a půl týdne. Zdroj: Profimedia

Zákon sexuální přitažlivosti. Tomuhle nikdo neodolá!

I když si namlouváme, že vzhled nerozhoduje, a navíc máme každý jiný vkus, na ty základní zákony a znaky sexuální přitažlivosti reagujeme všichni stejně. 

Pokračování 2 / 3

Co muže vzrušuje na ženách?

Obličej

Při posuzování dlouhodobého vztahu je pro muže nejdůležitější atraktivita ženské tváře. Ideální obličej je symetrický, s velkýma očima dál od sebe, malým nosem, plnými rty, širokým symetrickým úsměvem, zdravými zuby. Vlasy preferují muži delší. Obecněji jsou pak přitažlivější blondýny, jelikož světlá barva vlasů evokuje mládí a plodnost.

Vlastnosti

Pro muže jsou přitažlivé ženy přiměřeně nepřístupné, tajuplné, ale také ženy, které jsou alespoň čas od času schopné více naslouchat a méně mluvit. Jako nejpřitažlivější výraz pak muži hodnotí úsměv.

Prsa

Nikdo nemá vysvětlení, proč jsou ženská prsa tak sexy, ale všechny teorie se týkají plodnosti. Muži preferují prsa oblá a středně veliká. Extrémně velké poprsí pak podle některých studií preferují muži s negativním postojem k ženám.

Gesta a povaha

Muže přitahují ženy s gesty vyjadřujícími submisivitu, křehkost a potřebu ochrany, přitažlivý je také výraz nebo gesto studu. Zajímavá bývá z pohledu muže dokonce i mírně neurotická povaha, která podle vědců naznačuje, že žena bude dobrou matkou. Pro trvalý vztah muži preferují spíše submisivní ženy s tradičním přístupem k rodině.

Vzhled

Muže přitahuje vždy víc vzhled a postava ženy než její inteligence nebo majetkové poměry. Proto mají muži rádi ženy, které o sebe pečují, mají upravené vlasy, make-up a nalakované nehty.

Flirtování

Muži reagují na „házení očkem“, hlazení vlasů, lehce pootevřené rty nebo přehazování nohou, tedy na to, když žena posiluje svoje ženské znaky. Velice kladný vliv na muže má podle expertů i malý náznak chvály nebo ocenění.

Tělo

U mužů vítězí tvar těla přesýpacích hodin – oblá ramena, oblá prsa, štíhlý pas, kulatý zadek. Správný poměr ženského pasu a boků naznačuje nejvhodnější podmínky pro reprodukci. V západním světě se jedná o údaj 0,7, tedy že obvod pasu činí 70 % celkového obvodu boků. Dále muži upřednostňují štíhlé malé ruce a delší a štíhlé nohy, ideálně obuté do bot na vysokém podpatku.

Tetování

Tetování považuje na ženách za nepřitažlivé až 78 % mužů. Ačkoli se mužům tetování na ženách příliš nelíbí, považují tetované ženy za povolnější a mají za to, že u nich mají při první schůzce větší šanci, že dojde na sex. Za ty nejpovolnější jsou pak považovány ženy s tetováním na bedrech.

Podpatky

Chodidla v botách na podpatku vypadají menší a zajišťují lepší držení těla. Lýtka a holeně jsou napjaté a opticky prodloužené. Podle různých výzkumů muži hodnotí jako ideální a atraktivní nohy o pět až deset procent delší, než je běžné. Což zajistí podpatky vysoké přibližně 7–9 cm.

Pokračování 3 / 3

Co nás přitahuje na mužích?

Hlas Ženy přitahuje hluboký hlas s drsnějším zabarvením. Podle psychologů je dokonce tón a barva hlasu pro ženy mnohem důležitější než obsah toho, co muž říká. Ženy vnímají muže s hlubokým hlasem jako přitažlivější, dominantnější a přisuzují jim lepší zdravotní stav.

Tetování

Stálá výzdoba těla vadí na mužích jen třinácti procentům žen, přičemž až 97 % žen se domnívá, že jsou tetovaní muži zábavnější než ti bez tetování. Až 76 % žen pak považuje potetované muže za atraktivnější.

Status

Ženy přitahuje sebevědomí, společenský status. I když se ženy staly majetkově nezávislé, stále upřednostňují muže zajištěné. Psychologové se domnívají, že je tato preference dána zkrátka evolučně. Ženy mají také rády muže, kteří se vyznají v technice a jsou manuálně zruční a tvořiví.

Povaha

Ženy nejsou tolik fixované na vzhled a mužská přitažlivost je komplexem různých faktorů, jako je inteligence, úspěch, charisma, výše platu. Obecněji jsou pro ženy přitažlivější optimističtí odvážní extroverti se smyslem pro humor, kteří se nebojí experimentovat, ale mají také smysl pro zodpovědnost.

Výška

Každá žena podvědomě hledá silnějšího samce a urostlí muži mají své nepopiratelné kouzlo. Zatímco ženám centimetry navíc zužují výběr partnera, nadprůměrná výška přidává mužům na atraktivitě. Vysocí muži mají podle průzkumů dokonce více dětí.

Obličej

Ženy preferují ostře řezané rysy. Ideální je tvar obočí s nosem do písmene T, který dodá pohledu podmanivost. Dále raději velké oči, spíše velký nos, výrazné lícní kosti, výraznou čelist. Podle vědců nejvíce záleží na očích, nosu a ústech, přičemž by žádná z těchto částí neměla být oproti ostatním příliš velká nebo malá. Ačkoli si ženy stěžují, že je neoholená tvář na omak drsná, strniště přitahuje 41 % z nich.

Jizvy

Podle jednoho z výzkumů z roku 2009 mužům přidávají na přitažlivosti jizvy na těle či obličeji, které si ženy automaticky spojují se silou, schopností ochránit a se statečností.

Vůně

Velká část žen využívá jako primární smysl čich. Příjemná vůně může být pro ženy neodolatelná i v případě, že ostatní parametry pokulhávají.

Tělo

Jednou z prvních věcí, které si ženy všímají, jsou ramena. Čím širší, tím atraktivnější. Dále se líbí úzké boky, malý a dobře stavěný zadek, spíše delší nohy a svalnaté ruce. Celosvětově jsou považováni za nejatraktivnější mladí, vysocí muži s dlouhými končetinami. Celkově je ale žena vůči muži tolerantnější, co se týče tělesných proporcí a případných nedokonalostí. Ženy mužům odpustí pleš i malé bříško.

Červená

Muži oblečení do červeného trička nebo košile působí údajně na ženy sebevědomějším dojmem a ženy je vnímají jako úspěšné, bohaté a vzrušující.

Článek připravil časopis Moje psychologie.