O čem si tak máme povídat?

O čem si tak máme povídat? Zdroj: Shutterstock

Jak zvládnout nezávaznou konverzaci? Small talk láme ledy

Magdaléna Kadlecová

Začít hovor s cizím člověkem není snadné. Přitom se tohle umění hodí ve spoustě situací. Konference, večírek, výlet s neznámými lidmi, které neznáte… Býváte z nezávazné konverzace nervózní? Bojíte se, že nastane trapné ticho nebo že řeknete něco nepatřičného? Naučte se pár pravidel, díky nimž pro vás small talk bude hračka.

Někteří lidé to mají v krvi, dokážou se bavit s kýmkoliv o čemkoliv. S úsměvem na tváři prohodí pár vět o počasí, projeví zájem o pejska nebo pochválí šaty. Za chvíli máte dojem, že jsou s dotyčnou osobou letitými přáteli, zatímco vy dosud zarytě mlčíte.

Žádný strach, můžete to změnit. Nemusíte být extrovert ani hvězda firemních večírků, abyste si dokázali nezávazně popovídat. Začněte od bezpečných témat v situacích, na kterých tolik nezáleží. Trénujte v obchodě, ve výtahu nebo při čekání na vlak. Uvidíte, že obavy brzy zmizí. Jak na odlehčené rozhovory?

1. Projevte zájem o druhé

Každého potěší, když o něj projevíte zájem. Zdvořile pochvalte šaty nebo módní doplněk, projevte uznání nebo empatii. Pozorně naslouchejte, co druhý vypráví. Možná budete moct přidat vlastní zkušenost. Například pokud váš komunikační partner říká, že strávil nějaký čas v zemi, kterou znáte i vy, můžete sdílet svůj zážitek nebo postřeh. „Itálie je nádherná! My jsme byli loni v Toskánsku a úplně jsme si zamilovali jejich kuchyni. Vy jste byli kde?“

2. Používejte otevřené otázky

Když položíte otázku, na kterou lze odpovědět jen ano nebo ne, můžete být brzo v koncích. Lepší je používat otevřené otázky a dát druhému prostor. Například na dovolené v cizině se jiného hotelového hosta při snídani nezeptáte: „Jste tady poprvé?“, ale „Jak se vám tu líbí?“

Osvědčeným tipem je projevit neznalost. Zeptejte se na cestu, nechte si doporučit restauraci, zeptejte se, jak něco zařídit. Devět z deseti lidí vám ochotně poradí. Přimějete je tím, aby se rozpovídali. Budou se cítit užiteční a ocenění.

Většina lidí vám ráda poradí, když se jich zdvořile zeptáte
Většina lidí vám ráda poradí, když se jich zdvořile zeptáte | Zdroj: Shutterstock

3. Sáhněte po osvědčených tématech

Počasí je tutovka, která nezklame. „To je dnes vedro, snad se už ochladí.“ „Dneska je tam pořádný vítr, že?“ Na takové věty se většina lidí chytne jako na udičku. Ale pozor, možná budou mít opačný názor, s tím musíte počítat. Když budete omdlévat vedrem a někdo vám sdělí, že má horké dny rád, klidně projevte souhlas a dodejte, že vy vlastně také, pokud byste mohli být u vody, ale že ve městě rozpálené ulice moc nemusíte.

Bezpečné téma je i vaše bezprostřední okolí. „Je to tady krásně zařízené, že?“ „Nějak ta fronta nepostupuje, to už jsme tu aspoň půl hodiny, viďte?“ „Ty jednohubky jsou skvělé, už jste je zkusil/a?“

Když se vám podaří prolomit ledy, můžete zkusit i další osvědčená témata skrytá pod zkratkou FORM. Ta je složená z počátečních písmen anglických výrazů Family (rodiny), Occupation (povolání), Recreation (odpočinek, rekreace) a Motivation (motivace). Nebuďte však příliš osobní, ať někoho neuvedete do rozpaků. „Máte moc šikovné děti. Do které třídy chodí?“ „Obdivuju vás, že chodíte každé ráno běhat. Jak se k tomu donutíte?“

4. Připravte se předem

Pokud vás čeká konference, firemní večírek nebo jiné společenské setkání, můžete si dopředu připravit několik nezávazných konverzačních témat. Projděte si aktuální zprávy, zjistěte, co se děje ve světě kultury, sportu, technologií nebo cestování. Nemusí to být nic hlubokého, stačí zajímavost, která se dá lehce prohodit. „Představte si, co jsem se včera dočetla… Víte o tom něco?“ nebo „Slyšeli jste už o té neexistující hudební skupině? Prý je kompletně vytvořená umělou inteligencí, včetně všech písní…“

5. Skončete zdvořile a včas

Small talk je krátký hovor vhodný k letmému seznámení. Žádná hluboká témata ani nekonečné diskuze. Pokud cítíte, že konverzace ztrácí dynamiku, jeden z vás spěchá nebo jste si řekli vše podstatné, je čas ji zakončit. „Ráda jsem sis vámi popovídala, teď už ale musím běžet.“ „Děkuji za příjemný rozhovor! Přeju příjemnou zábavu!“ „Za chvíli začne další přednáška, tak se rozloučím. Díky za milé setkání.“

Buďte zdvořilí a vřelí, dívejte se druhému do očí a usmívejte se. Váš komunikační partner by neměl mít pocit, že vás komunikace s ním nudí. Small talk je prospěšná dovednost. A rozjasní vám den. Výzkumy totiž potvrzují, že krátké hovory s lidmi, které už nikdy neuvidíte, v nás probouzejí pocit štěstí. Tak ať jste brzy mistry small talku!

Doporučujeme