Oblasti štěstí se věnuje pozitivní psychologie. Jedním z odborníků, kteří svůj život zasvětili výzkumu tohoto fenoménu, je Sonja Lyubomirsky, profesorka psychologie na Kalifornské univerzitě v Riverside. Na základě svých studií stanovila tři velké oblasti, které mají na naše štěstí zásadní vliv. Kdo nebo co stojí za štěstím?
Genetika aneb co nám dali do vínku
Z velké části – někdy se udává až 50 procent – ovlivňují naše štěstí genetické predispozice. Někteří lidé se narodí s něčím, čemu se říká „gen štěstí“ a ovlivňuje například to, že zesiluje některé smyslové prožitky a zároveň tiší bolest. Některé geny zase ovlivňují tvorbu hormonu štěstí serotoninu.
Genetiku nezměníme, ale můžeme s ní pracovat v náš prospěch, jak říká ve své knize Pozitivní leader Jan Mühlfeit: „Co dostal člověk geneticky, to opravdu neovlivníme, ale můžeme se svou genetickou výbavou následně pracovat a sami se rozhodnout, které z genů vyžijeme naplno a které potlačíme. Nikdo z nás se nenarodil zcela šťastný ani úplně nešťastný, hodně záleží na nás, jak se ke svému štěstí sami postavíme. Každý z nás se narodil s nějakými talenty a slabinami, ovšem úspěchů dosahujeme vždycky díky tomu, co nám jde, ne kvůli tomu, co neumíme.“
Naše vědomá rozhodnutí
Naše rozhodnutí ovlivňují štěstí zhruba ze 40 %. Z toho plyne, že svým chováním toho zmůžeme poměrně dost. Patří sem například postoj k určité situaci nebo k naší minulosti. V životě se nám stanou dobré i špatné věci a záleží jen na nás, jak je využijeme. Můžeme se buď poučit z chyb a jít dál, nebo se zhroutit a přestat se snažit. Člověka v životě nedefinují podmínky, ale jeho rozhodnutí.
Svět kolem nás
„Štěstí je potěšení, které pociťujeme při naplňování našeho potenciálu. Ovšem protože nežijeme ve vzduchoprázdnu, ale s dalšími lidmi, závisí naše štěstí i na tom, jestli děláme šťastnými lidi i kolem nás,“ poukazuje na třetí oblast, která má vliv na naše štěstí, Jan Mühlfeit. Kromě lidí je to i místo, kde bydlíme, naše zdraví, práce a další.
Některé okolnosti se nedají do jisté míry ovlivnit, neboť nemáme všichni stejnou startovní čáru. Ale na vnějších okolnostech závisí naše štěstí jen z 10 %. Lidé si však mylně myslí, že právě tahle oblast je ve vlivu na štěstí dominantní.
Odtud pramení všechna ta přesvědčení, že když budeme mít hodně peněz nebo o pět kilo méně, budeme šťastní. Kolikrát už jste si koupila ty krásné šaty a upřímně – jak dlouho vám pocit štěstí vydržel?
Když se budeme pouze řítit za úspěchem nebo penězi či výsledky a nebudeme následovat hlas svého srdce, budeme spíše uhoněným křečkem v kleci než štěstím zářícím člověkem, říká terapeutka. „Štěstí je původcem úspěchu, nikoliv naopak. I úspěšní lidé jsou nešťastní. Protože pokud se soustředíme jen na kumulování peněz činností, která nás nebaví, netěší nás, nevěříme v ni anebo není smyslem našeho života, pak nám to pravděpodobně štěstí nepřinese. Štěstí totiž přináší činnost samotná, a pokud v ní máme ještě talent, peníze snadno přicházejí,“ připomíná Kateřina Novotná ve své knize Odemykání dětského potenciálu.
Jak je na tom vaše štěstí? Kde ho vidíte? Využíváte opravdu svých talentů a jdete mu naproti?