Zhoršila se vám pleť? Ukliďte si v koupelně a inspirujte se péčí ve stylu Skandinávek

Zapomeňte na korejský rituál krásy, který nás všechny před časem pobláznil. Pleť i planeta ocení úsporné a efektní přístupy.

Být šetrným ještě nikdy nebylo tak trendy a tak důležité zároveň. Zaplavovat své koupelny a toaletní stolky přípravky, které ani nevypotřebujete, je dnes přečin nejen proti rozpočtu, ale i proti životnímu prostředí. Podle většiny dermatologů je také používání mnoha kosmetických produktů zároveň pro pleť zatěžující. Nemusíte se ale hned pouštět do radikální metody, kterou zavedla japonská kosmetická značka Mirai Clinical.

Ta tvrdí, že pokožce prospěje, když ji nějaký čas neošetřujete vůbec ničím a ona se sama očistí. Takový detox, kdy minimálně týden nemůžete používat ŽÁDNÝ kosmetický přípravek, by pro většinu z nás mohl být ale příliš drastickou metodou. Podle těch, kteří kosmetický půst vydrželi, vám pleť první čtyři dny připadá mastná i suchá zároveň, někomu bolestivě praskaly rty. Po týdnu si ale řada odvážných kosmetický půst pochvalovala, hlavně díky tomu, co jim pomohl odhalit. Nejen závislost na kosmetice, bez jejíhož používání se cítili nesví, ale také vytřídili produkty, bez kterých se opravdu nechtějí obejít.

Krása podle Skandinávek

Chcete minimalizovat počet svých zkrášlujících přípravků ve stylu Marie Kondo, aniž byste se museli obětovat a podstupovat několikadenní beauty abstinenci? Pak vám padne do noty přístup Skandinávek. Jejich kosmetická rutina, tedy denní a večerní postupy, jak o sebe pečují, vznikly jako protipól korejského pleťového rituálu, který může obsahovat i více než 12 kroků.

Jedná se v zásadě o to, že pleť potřebuje očistit, hydratovat a chránit před škodlivým slunečním zářením. Od určitého věku se vyplatí používat sérum s retinolem, ale jinak toho podle Seveřanek moc nepotřebujete. Tento severský kosmetický minimalismus prosazují i módní influencerky, jako je Elin Kling nebo Pernille Teisbaek, které mají na sociálních sítích miliony fanynek, takže se dá očekávat, že poroste zájem o méně produktů, zato takových, které nám budou přesně vyhovovat.

Jediné, co byste měla při asketičtějším přístupu k péči o pleť vzít v potaz, je, jaké má potřeby. Podle toho vybrat tonikum, hydratační krém i sérum. Než se pustíte do čištění svých koupelnových přihrádek, pamatujte, že nevypotřebované přípravky nepatří do koše, ale udělají radost třeba někomu dalšímu.

Produkty, které jsme si v redakci oblíbily, najdete v naší galerii:

Další skvělé články najdete v říjnovém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

Moje psychologie 10/2019