Z čeho jsem tak na nervy?

Z čeho jsem tak na nervy? Zdroj: iStock.com

15 každodenních věcí, které vyvolávají úzkost

Máte obavy před schůzkou s novým šéfem nebo když nestíháte odevzdat projekt? Určitě nejste sami. Ale, co když vše plyne relativně normálně, a i přesto cítíte úzkost a nervozitu? Možná jsou na vině tyto každodenní návyky. Naštěstí jdou upravit.

Možná to zažíváte každý den: i když odpočíváte, stále máte pocit napětí. Bojíte se, ale nevíte čeho. V práci vše vyřešeno, s partnerem i mámou je vše v pořádku, a tak proč se necítíte uvolněně? Možná už googlujete příznaky úzkostných poruch. Ale než si uděláte psychologické samovyšetření, podívejte se na své každodenní aktivity, které mohou být příčinou vašeho vnitřního diskomfortu. I když jsou úzkostné poruchy velmi častým duševním onemocněním napříč světem a jejich počet stoupá, nemusí to být hned tak vážné. Pokud zažíváte pocity nervozity nebo neklidu bez zjevného důvodu, může být za vyvoláním úzkosti jeden z těchto drobných každodenních spouštěčů.

Jste obklopeni nepořádkem

Neuklizený a špinavý dům se může stát záludným zdrojem naší úzkosti. Výzkum z roku 2019 publikovaný v časopise Building and Environment ukazuje, že fyzické prostředí ovlivňuje naše emoce a chování. Analýza z roku 2009 zase zjistila, že matky žijící ve věcmi přeplněném domě měly vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu. Nepořádek způsobuje stres, protože nás vyčerpává, nejsme schopní soustředit se a relaxovat, což může přispívat k úzkosti. Prostředí, ve kterém žijeme, je důležité pro náš duševní stav, proto je dobré udržovat místo, kde bydlíme, uspořádané a uklizené, abychom předešli zbytečnému napětí. Studie v časopise Journal of Neuroscience zjistily, že v prostředí bez nepořádku byli účastníci soustředěnější, produktivnější a méně podráždění. Jak je na tom váš byt?

Vypili jste příliš mnoho kávy

„Kofein způsobuje nervozitu těla a spouští agresivnější a zrychlené reakce,“ vysvětluje Nikki Martinez, psycholožka praktikující v Chicagu v Illinois. Podle studie British Journal of Psychiatry bylo prokázáno, že přílišná konzumace latté a espressa způsobuje příznaky, které jsou k nerozeznání od úzkostné poruchy. Pokud je úzkost způsobena látkou (tj. kofeinem), nepovažuje se to za generalizovanou úzkostnou poruchu. Příznaky úzkosti jsou jen jedním z několika příznaků, které mohou odhalit, zda pijete příliš mnoho kávy. Kolikátou kávu už dnes pijete?

Jste neustále on-line

„Zprávy 24/7 přináší vysokou úroveň stresu,“ říká Beth Salcedo, MD, psychiatrička a ředitelka The Ross Center. Většina zpráv je zaměřena na násilí, války, hněv a nemoci, což často zanechává v publiku pocit úzkosti. To ale neznamená, že se musíte zcela naladit na to, co se ve světě děje. Místo toho Dr. Salcedo doporučuje sledovat zprávy jen jednou denně. Stejně tak i sociální sítě. Facebook a Instagram mohou být zábavné, ale příliš mnoho času stráveného on-line se může stát zdrojem vaší úzkosti. Studie publikovaná v Canadian Journal of Psychiatry o dospívajících a mladých dospělých zkoumala čas strávený na sociálních médiích, televizích a počítačích. Zjistilo se, že čím více času strávily děti sledováním obrazovek, tím závažnější byly jejich příznaky úzkosti a deprese. Nastavení limitu času stráveného na sítích není od věci.

Máte žízeň

Pokud nepijete dostatek vody, budete mít víc než jen vyprahlá ústa. Dokonce i mírná dehydratace může vyvolat poruchy nálady, uvádí studie v časopise Journal of Nutrition. Další výzkum se zabývá tím, co se stane, když změníte typické množství vody, kterou lidé pijí. Studie publikovaná v PLoS One zjistila, že zvýšení příjmu vody pro lidi, kteří normálně moc nepijí, prospělo jejich náladě. A pokles vody u lidí, kteří jsou zvyklí pít více, snížil pocit klidu a pozitivní emoce. Proto je důležité zůstat správně hydratovaní po celý den, abyste zabránili pocitu nevyváženosti.

Vaše hladina cukru v krvi je nízká

Všichni víme, že když jsme hladoví, býváme nepříjemní, ale také můžeme pociťovat úzkost. „Lidé, kteří jsou ve stresu a prožívají úzkost, mají často pocit, že se jejich chuť k jídlu zastavila,“ říká Dr. Hafeez. „Avšak vynechání jídla vede k poklesu hladiny cukru v krvi, což pomáhá udržovat úzkostné pocity. Vytváří se začarovaný kruh.“

Vaše strava je nevyvážená

Jestliže vaše strava neobsahuje správné živiny, zejména vitamín B, může způsobit změny nálady a být zdrojem úzkosti zdánlivě bez důvodu. „Studie ukázaly, že strava bez hovězího, vepřového, kuřecího masa, listové zeleniny, ovoce, ořechů a vajec může vést k depresi,“ říká Dr. Hafeez. „Lidé, kteří tyto potraviny náhle vynechají ze své stravy, se mohou cítit úzkostlivě a podrážděně.“ Najeli jste právě na vegetariánskou stravu? Možná s jídelníčkem přišla i změna nálad. Raději se proto poohlédněte po potravinových doplňcích, které vám pomohou chybějící vitamíny doplnit.

Je neděle večer

Že by den v týdnu ovlivňoval vaši náladu? Jen si vzpomeňte na nenáviděné pondělí. Stejně tak může být příčinou úzkosti ten obávaný konec víkendu. „Je běžné, že lidé pociťují úzkost nebo propadnou „Sunday Blues“. V neděli večer víkend končí a my očekáváme pracovní týden,“ říká Dr. Hafeez. „Když se vaše mysl začne soustředit na povinnosti, aktivity dětí a dlouhý seznam úkolů, je snadné vklouznout do úzkostného stavu mysli.“

Jste přehřátí

Intenzivní teplo může každého podráždit. Dehydratuje vás, odvádí energii a ničí vaši schopnost soustředit se. „Vysoké teploty mohou zrychlit dýchání a srdeční frekvenci, což jsou příznaky, které připomínají záchvaty paniky,“ říká psychiatrička Beth Salcedo. A jakmile si vaše tělo všimne těchto fyziologických příznaků, můžete začít pociťovat úzkost a zažít skutečnou paniku. Pokud k tomu dojde, uklidněte se a vydejte se někam, kde se můžete ochladit.

Nedodržujete tréninkový plán

Chybějící příležitostné cvičení není důvodem k panice, ale pokud se snažíte dodržovat plán pravidelného cvičení, mohlo by to mít vliv na vaši náladu. Přílišné lpění na tréninkovém plánu a jeho následné nedodržení může vyvolávat úzkost. Sport má pomáhat a odvracet díky produkci endorfinů úzkostné poruchy, ne je vyvolávat. Znovu si projděte svůj tréninkový plán a zamyslete se, zda je splnitelný. Počítejte s nenadálými změnami.

Chcete udělat víc, než zvládnete

Dnes večer se musíte připravit na velký projekt v práci, vyzvednout děti z fotbalu, uklidit dům od shora dolů a připravit občerstvení pro hosty. Zní vám to povědomě? „Overscheduling neboli přeplněný rozvrh aktivitami obvykle vede k nadměrnému stresu, což je přímá cesta k úzkosti,“ říká Dr. Salcedo. Snažte se být upřímní sami k sobě (i k ostatním) ohledně toho, co realisticky zvládnete a kolik času budete potřebovat, abyste to zvládli.

Trávíte příliš mnoho času sami

Chvilkový „čas pro sebe“ je dobrá věc, ale ujistěte se, že se také dostáváte do kontaktu s dalšími lidmi, zejména blízkými. „Vždycky říkám, že úzkost miluje, když může zaplnit prázdnotu,“ říká doktorka Salcedo. „Pokud jste neustále sami, vaše úzkost má prostor k růstu.“ Je-li vám samota nepříjemná, zkontaktujte své známé, rodinu nebo si najděte nový koníček mezi lidmi. Nebudete mít pak čas přemýšlet nad věcmi, které ve vás úzkost vyvolávají.

Byli jste příliš dlouho uvnitř

I když nejste venku, je dobré se občas trochu nadechnout čerstvého vzduchu. Experiment z roku 2019 zveřejněný v časopise Scientific Reports zjistil, že trávení času v přírodě může zvýšit fyzickou a duševní energii až o 40 procent, zatímco trávení času uvnitř má opačný účinek. Sluneční světlo nám navíc poskytuje vitamin D, který podle některých výzkumů chrání před depresí. Zasekli jste se kvůli práci na dlouhé hodiny uvnitř? Obklopte se alespoň několika rostlinami nebo dokonce fotografiemi přírody a bude vám líp.

Jste vždy poslední, kdo dorazí

Jste ten člověk, který vždy píše, že bude mít 15 minut zpoždění? Pokud si neplánujete dostatek času, abyste dorazili včas, může to vážně ovlivnit vaše duševní zdraví. „Lidé, kteří se chronicky opožďují, jsou často úzkostní a nervózní z toho, jak vše dopadne,“ říká Dr. Salcedo. Vyzkoušejte toto: Naplánujte si, že budete všude o 15 minut dříve, ať už jedete vlakem nebo na návštěvu.

Nemáte dost spánku

Je to nekonečný cyklus: Stres a úzkost mohou způsobit problémy se spánkem, ale nedostatek spánku může také způsobit úzkost. Navíc, pokud se nespavost stane chronickou, ADAA říká, že může u člověka zvýšit riziko vzniku deprese nebo úzkostných poruch. Mezi možnosti, které vám pomohou uklidnit mozek před spaním, patří čtení knihy, několik minut meditace nebo psaní seznamu úkolů na další den. Pokud vše ostatní selže a vy stále bojujete se spánkem nebo s příznaky úzkostné poruchy, možná budete muset navštívit odborníka.

Žijete ve městě

Jistě, hlasité zvuky, davy a kolony vás mohou ponechávat ve stresu. Ale i když vás chaos městského života neobtěžuje, může to být právě vzduch, který dýcháte, který způsobuje zvýšený stres nebo nepohodlí. Ve studii publikované v British Medical Journal vědci zkoumali více než 71 000 žen a zjistili, že u těch, které žily 50 až 200 metrů od hlavní silnice, byla větší pravděpodobnost pocitu úzkosti než u těch, které od ní žily více než 200 metrů. Spekulují o tom, že za to mohlo znečištění ovzduší. Jak se vám dýchá ve vašem městě? A co vám každé ráno cinká pod okny?