Jaro, králíci a Ježíš Kristus: Nejlepší velikonoční filmy

Velikonoční svátky nabízejí mnohé. Mimo jiné i několik dní volna, během nichž si můžeme odpočinout. Pokud rádi relaxujete u filmů – anebo pokud potřebujete na chvíli zaměstnat děti, abyste si připravili těsto na mazanec – vsaďte na filmy s velikonoční a jarní tematikou z následujícího výběru.

Když se řekne Velikonoce, co se vám vybaví? Patrně pomlázka, kraslice, mazanec, beránek – ten sladký a možná i živý – zelená tráva, vejce, zajíčci. K nejdůležitějším křesťanským svátkům roku ale patří i spiritualita, usebrání se, duševní klid, prostor pro rozmlouvání s bohem (nebo s jinou vyšší silou, ve kterou věříte) a samozřejmě životní příběh jeho syna, Ježíše Krista, jehož tragický závěr mají především Velikonoce připomínat. Vybrala jsem desítku filmů, které právě s velikonočními svátky nějakým způsobem souvisejí. Některé si užijete vy, jiné vaše děti – a pár titulů si můžete pustit i společně.

Chcete-li poznat nejen příběh Ježíše Nazaretského, ale i jeho duševní rozpoložení v závěru jeho nedlouhého života, jednou volbou mezi všemi hranými filmy s touto tematikou je Poslední pokušení Krista z roku 1988. Téměř tříhodinový majstrštyk režiséra Martina Scorseseho s Willemem Dafoem v titulní roli (a Davidem Bowiem v úloze Piláta Pontského) v době uvedení šokoval a některé pobuřuje i dnes. Faktem ale je, že se jedná o vysoce kvalitní a mnohovrstevnatou podívanou.

Foto z filmu Poslední pokušení Krista.

Z docela jiného soudku je montypythonovská komedie Život Briana, která se sice častěji uvádí v seznamech vánočních filmů, podle mě ale ze své podstaty funguje lépe teď na jaře. Parodie hýřící suchým britským humorem si bere na paškál biblické líčení Kristova života a ukazuje, co se stane, když si moudří tři králové spletou chlév nebo když si před rozvášněný dav lačnící po novém prorokovi stoupne chlapík, který byl prostě jen ve špatný čas na špatném místě. Snímek z roku 1979 si můžete pustit na Netflixu.

Foto z filmu Život Briana.

Pomyslnou svatou trojici filmů o Ježíšovi uzavírá absolutní klasika – Jesus Christ Superstar z roku 1973. Do pouště přijede banda hipíků a s minimem prostředků rozehraje jednu z nejpůsobivějších verzí posledních dní Ježíše Krista. První filmové zpracování legendárního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera s vnitřně rozervaným Jidášem, groteskním Herodem a mírně přemoudřelým Ježíšem je zároveň pořád to nejlepší. Pozdější devadesátková česká verze s ním vůbec nemůže soupeřit. Pokud si chcete o Velikonocích připomenout slavný příběh v co nejpřístupnější formě, oprašte tenhle snímek. Možná budete překvapeni, že neztratil vůbec nic ze své síly.

Foto z filmového muzikálu Jesus Christ Superstar

A aby biblických snímků nebylo málo, měla bych ještě jedno vyprávění o posledních dnech Ježíše Krista – tentokrát ovšem z pohledu jeho věrné následovnice, jediné ženy po jeho boku a osobnosti opředené mnoha mýty. Máří Magdalénu ve stejnojmenném filmu z roku 2018 ztvárnila Rooney Mara, zatímto charistmatického proroka si zahrál Joaquin Phoenix. Snímek si můžete pustit 17. 4. ve 12:45 na JOJ Wau nebo 18. 4. ve 21:50 na ČT 2. Minimalistický vizuál snímku působivě dokresluje hudba, kterou složil Jóhann Jóhannsson společně s Oscarem oceněnou Hildur Guðnadóttir.

Foto z filmového muzikálu Jesus Christ Superstar

Abyste pro doslova boží příběhy nadchli i děti, zkuste jim pustit animovaného Prince egyptského. I tento film z dílny DreamWorks si v roce 1999 vysloužil Cenu Akademie, a sice za nejlepší průvodní píseň. Hudební výbava tohoto půvabného převyprávění Starého zákona je opravdu působivá a dojemná – a možná k potomkům na část domácí projekce i přisednete.

Foto z animovaného filmu Princ egyptský.

Králíčka Petra, kterého na svět přivedla spisovatelka Beatrix Potter, milují generace britských dětí a klidně se do něj mohou zamilovat i ty z vaší rodiny. Stejnojmenný animovaný film z roku 2018 jim můžete pustit na Netflixu. Zabaví je a je natolik povedený, že ani nebudete mít výčitky, že je necháváte sedět u televize. A kdyby náhodou dítka toužila po přídavku, loni vyšlo pokračování s názvem Králíček Petr bere do zaječích. To si můžete pustit pro změnu na HBO Max.

Foto z filmu Králíček Petr.

Oproti Petrovi byste následujícího zajíce doma asi úplně přivítat nechtěli a určitě ho nepouštějte dětem. Vy si ho ale užijete maximálně. Donnie Darko je dojemným i napínavým filmem o konci světa z roku 2001. Tahle teenagerská lovestory s výrazným sci-fi prvkem (a ještě výraznější epizodní rolí Patricka Swayzeho) patří dodnes k nejkultovnějším filmům 21. století, a to nejenom díky fenomenálnímu osmdesátkovému soundtracku. Režisér Richard Kelly už toho po svém debutu moc nenatočil, zato tehdy jednadvacetiletý Jake Gyllenhaal se i díky roli Donnieho zaslouženě vypracoval v jednoho z nejoceňovanějších herců současnosti.

Foto z filmu Donnie Darko.

Pokud vás na Velikonocích oslovují spíše pohanské tradice spojené především s přírodou, atmosféru lidovosti v poeticky stylizovaném hávu nabízí Kytice. Slavný povídkový film F. A. Brabce na motivy balad Karla Jaromíra Erbena z roku 2000 se dá klasifikovat jako jediný český folk horor. Pustit si ho můžete na Netflixu, kde se dá případně rovnou navázat typově podobným Hastrmanem (2018) podle úspěšné knihy Miloše Urbana.

Foto z filmu Kytice.

Valerie a týden divů (1970) je pozapomenutý klenot československé nové vlny, plný symboliky jara, života v rozpuku i ztráty nevinnosti. Vychází ostatně ze zasněné literární předlohy Vítězslava Nezvala. I díky poetické hudbě Luboše Fišera, výrazným kostýmním a scénickým prvkům Ester Krumbachové a hereckému výkonu tehdy čtrnáctileté Jaroslavy Schallerové patří dodnes k filmům, které v divákovi vyvolávají netušené emoce. A možná je to i proto, že se tolik nesoustředí na jasné vyprávění příběhu, ale spíš na pečlivé budování tajuplné atmosféry. Pustit si ho můžete na Aerovodu.

Foto z filmu Valerie a týden divů.

Velikonoce by měly být časem, kdy si dovolíme trochu filozofie, nahlédneme do vlastního nitra a máme prostor se usebrat. Témata zrození, života, víry, odpuštění a přírodního koloběhu umí podmanivě, hluboce a bez zbytečného kýče uchopit americký režisér Terrence Malick. Už nějakou dobu ostatně natáčí svůj vlastní pohled na konec Kristova života – projekt s názvem The Way of the Wind. Ať už si z jeho dosavadní filmografie vyberete oceňovaný Strom života (2011), nebo třeba jeho zatím poslední počin Na prahu války (2019), nešlápnete vedle. Malick točí filmy, které dokážou hluboce zasáhnout a ještě dlouho po závěrečných titulcích budete nejen o nich intenzivně přemýšlet.

Foto z filmu Na prahu války.