
Jak se správně (ne)opálit? Na bronzovou kůži nespěchejte a pořiďte si kšiltovku
Jakmile se položíte naznak do písku, dáváte sluníčku jasný signál, že je rajon volný a bronz může blíž. Naše rada: postavte mu do cesty pár překážek. Nebudete litovat!
Jakkoli se sluneční paprsky tváří přátelsky, nevyplácí se jim stoprocentně věřit. Vedle příjemného šimrání a půvabného zabarvení pokožky totiž mají hned několik šikovně skrytých, zákeřných vlastností. Podíváme-li se blíže na UV záření, zjistíme, že UVB je to, které způsobuje opálení a podepisuje se „pouze“ na povrchové vrstvě kůže. Jenže druhá složka UVA proniká hlouběji a narušuje kolagen zodpovědný za obnovu buněk. Z toho důvodu se milovnice častého a neopatrného opalování nemohou divit předčasnému přílivu vrásek…
TIP NA VIDEO: Lékařka o mýtech a chybách v opalování. Čeho byste se měli vyvarovat?

Snědá taktika
Slunění má několik důležitých pravidel, která není v zájmu zachování zdraví a krásy radno podceňovat. Na prvním místě je určitě odpovídající blokáda. Tedy přípravek s dostatečnou ochranou vůči slunečnímu záření – UVB i UVA (obojí musí být uvedeno na obalu). Přičemž bezpečnou hodnotou je i pro místní poměry alespoň číslo 30, nejlépe však 50+. Možná v duchu namítnete, že s takovým štítem nemáte šanci se opálit. To je ale velký omyl! Kůže zhnědne tak jako tak, jen pozvolněji a hlavně bezpečně. Abyste se neopálila vůbec, musela byste buď chodit zcela zahalená, anebo vůbec nevycházet na vzduch. Pokud navíc nebudete na opálení zbytečně spěchat, vydrží vám déle. Platí zde totiž přímá úměra – rychle nabyl, rychle pozbyl. A naopak!
Věděla jste, že také čím vyšší SPF zvolíte, tím větší máte klídek? Nátěr je totiž nutné v pravidelných intervalech opakovat a ty se prodlužují se zvyšující se hodnotou na obalu. À propos, pouze ráno, před odchodem na pláž, to opravdu nestačí – koupání, otírání o osušku apod. ochranu chtě nechtě naruší… Nejvyšší možný faktor 50+ je zkrátka nejbezpečnější a zároveň „nejpohodlnější“. Pamatujte přitom, že navrstvením SPF 30 a třeba 20 nedocílíte výsledné 50, ale stále budete jen na ochraně 30. Stejně tak není nejlepší nápad smažit se přes pravé poledne. Nejvíce to sice peče, ale UV záření je tou dobou také nejagresivnější. Ne náhodou nepotkáte mezi 11. a 15. hodinou na pláži domorodce…
Žhavá témata
Podobně pečlivý dohled se ostatně vyplácí i u vlasů. Ty možná nedávají svou nespokojenost najevo až tak razantně a hned jako pokožka, ale sečtou vám to se zhruba tříměsíčním zpožděním – odmítáním poslušnosti a v horším případě i nadměrným vypadáváním. Pokud tedy nestojíte o komplikace, ochraňujte kadeře nejlépe kloboukem a přípravkem s SPF.
U dětí platí veškeré výše zmíněné zásady dvojnásob! Nejenže je jejich pokožka křehčí, ale lidská kůže má obecně brilantní paměť. Takže jakékoli příkoří se jí přihodí i v nejútlejším věku, dá s odstupem (klidně i desítek let) pěkně sežrat. Do tří let proto děťátko zkuste UV záření ušetřit úplně, a když už to musí být, tak jej alespoň zahalte do čepice, trička, slunečních brýlí a samozřejmě krému s nejvyšším možným SPF.
Po akci
Kdo považuje péči po opalování za zbytečnou, měl by vědět, že si zadělává na problém. Takový typ přípravků totiž umí pokožku zklidnit, zchladit, dodat jí výživu a zároveň podpořit získané zabarvení. V případě vlasů jde zase hlavně o hydrataci a zregenerování přesušených délek, popřípadě zklidnění vlasové pokožky. A za to přece trocha pozornosti při a po sprchování stojí, nebo ne?
Nezapomeňte ještě, že cestou na dovolenou jsou zavazadla plná opalováků v pořádku, cestou zpátky nikoli! Ptáte se proč? Tak zaprvé: jestliže poctivě dodržujete pravidelnost v natírání, neměla by vám běžná tuba vydržet déle než týden. A za druhé: ochranný filtr se ve sluneční výhni na pláži častokrát znehodnotí, tak nač jej schovávat do příští dovolené?