Beautiful fit young woman having a stretch in her home gym on the terrace (Horizontal, copy space)

Beautiful fit young woman having a stretch in her home gym on the terrace (Horizontal, copy space) Zdroj: E+

Jak se znovu dostat do lepší kondice? Bez těchto 5 kroků to nepůjde!

Podle údajů Zdravotní pojišťovny MZČR nadváhou ve světě trpí přes dvě miliardy dospělých a vyšší tělesná hmotnost je příčinou mnoha chronických nemocí i následných zbytečných úmrtí. Právě pravidelný pohyb je přitom – na rozdíl od nesmyslných diet – jedním z nejlepších způsobů, jak s nadváhou bojovat. Jak se tedy dostat do lepší kondice?

Cvičení

K tomu, abyste zvýšila fyzickou kondici, vám nebude stačit trénink zaměřený na jeden pohyb. Je dobré, abyste svoji kondičku budovala komplexně, proto vsaďte třeba na běh v kombinaci s jógou. Nebo jízdu na kole s pilates. Určitě je skvělé milovat jeden sport, ale abyste tělo nepřetížila jednostrannou zátěží, je třeba ho doplňovat. Příklad? Ráda běháte nebo chodíte? Skvěle, abyste ale posílila nejen plíce a nohy, občas si zacvičte třeba 20 minut jógy, protáhne vás, narovná, zpevní svaly, které při běhu či chození nezapojujete. Rozumíme si?

TIP NA VIDEO: Jak se motivovat ke cvičení?

Video placeholde

Méně alkoholu

Pro milovnice piva, vína nebo bublinek tohle nebude dobrá zpráva. Ale věřím, že ji neslyšíte poprvé. Co kdybyste sundala nohu z plynu a dávala si do nosu jen o víkendu? On ten alkohol není zrovna spojencem pro kvalitní spánek i regeneraci po sportu. A i když při prvních sklenkách uvolňuje, zbavuje napětí a je vám po něm skvěle, stejně tak rychle vám pomůže k propadu nálady. Zabrzděte to včas, pijte na chuť, ne do mrtva, občas, ne často a uvidíte, že vám pak nebude tolik brát energii… 

Lepší strava

Jídlo jde ruku v ruce s pohybem a naopak. Když si dáte svíčkovou s pěti, určitě nebudete mít chuť si jít zaběhat. Zkuste třeba špagety s tuňákem nebo mletým hovězím, nebude vám těžko, budete dobře a kvalitně najedená a na kole vám to pofrčí jedna báseň. A to samé i naopak, přece si po 5 km běhu nedáte smažák? Nejenže vám bude šoufl , ale hlavně zabijete úplně svoje snažení. Navíc správné jídlo umí divy nejen se zdravím, ale i s psychikou. Budete na sebe pyšná, že nejíte jako půl našeho národa. Buďte výjimečná!

Více spánku

Není potřeba sledovat hodiny, prostě nechte svůj organismus večer ulehnout tak, jak chce. Dobrý spánek vám dává spoustu sil. Nemusíte pak sahat po žádných energetických drincích, hodně kofeinu i jiných pilulkách, ale vsaďte na takovouhle obyčejnou věc. Ta umí větší zázraky.

Pochvala

Tenhle bod vypadá, že se k vaší kondici nehodí. Omyl. Jako pohyb souvisí se spánkem i kvalitním jídlem, souvisí i fyzický stav s psychikou. Slova „mějte se ráda“ sice z duše nenávidím a nejradši bych křičela „ale jak“, jsou ovšem pravdivá. Přečetla jsem spoustu knížek na tohle téma a jediná rada zní: Na to musíte přijít sama. Jestli vám pomohou motivační hesla na ledničce, koupě květiny, nových šatů či různé druhy terapií, zjistěte vy. Ale všechno začíná a končí u toho nečekat lásku či chválu od někoho, dopřát si ji sama. Zkuste to! 

Náš tip: Mějte přehled

Nejlepší přehled o tom, co za den sníte, jak se hýbete a jak jde samotné shazování kil, budete mít, když si budete vést poznámky. Ať už to bude do chytrého telefonu, skrz nějakou fitness aplikaci nebo klasicky na papír. Jde o dobrého pomocníka. Můžete si zpětně porovnat, jak jste na tom byla na začátku svého snažení a třeba po pár týdnech. Vaše zlepšení může být skvělou motivací.

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 21/2021.

Doporučujeme

Načíst další články