Jak se zbavit pocitu „dneska se mi nechce nic dělat“ a nastartovat motivaci?

Snažíte se ráno cvičit, dokončit projekt, začít psát blog, ale… dneska jste unavení, nemáte na to náladu, zkrátka se vám nechce nic dělat. Jak často se setkáváte s tímto typem motivačních problémů? A co za tím vězí? Naštěstí svou motivaci zas můžete vzpružit.

Ztráta motivace odsouvá naše cíle na vedlejší kolej do daleké budoucnosti a možná na nikdy. Říkáme si zítra, až budu v lepší náladě, ale ze zítra je týden, měsíc a někdy i rok a víc. Sem tam dojde k aktivaci, ale energie nevydrží. Já jsem se přistihla, že když mám opravdu volno a prostor na svůj cíl, třeba přečíst dvě strany z anglické knihy a naučit se pět nových slovíček denně, často říkám, že dnes už se mi nechce nic dělat, jsem unavená po práci a slíbím si, že zítra bude líp. Ráno to vypadá slibně, ale večer už je odpískáno. Kdybych slib dodržela, už mám přečtenou celou knihu a je ze mě téměř rodilý mluvčí. A to si o sobě myslím, že s motivací a plněním cílů nemám problém. Zamakat na motivaci se tedy stalo mým dalším cílem. Proč je to s ní tak těžké?

TIP NA VIDEO: Jak se motivovat ke zdravému životnímu stylu?

Motivace je záludná a snadno podlehne emocím

Probudíte se s pocitem a chutí konečně žít zdravý život. Zdravá snídaně, hodně pohybu a žádný cukr. Energie z vás srší a máte pocit, že to konečně zvládnete. Jenže na konci dne to vypadá jinak. Jistí to pytlík chipsů u Netflixu. Ale proč? Motivace totiž často podléhá emocím a ty jsou vrtkavé. Na konci dne je motivací emoce a ta rozhodne, že nás motivace opouští. Je to tím, že nebyla dostatečná a často byla jen povrchní. A tak pocit „dneska se mi nic nechce dělat“ zvítězí. Ono totiž jen přečtení motivačních citátů, inspirace z Insta postu či životem kamarádky je málo. Takže to chce změnu strategie. Při svém pátrání jsem narazila na jasný a smysluplný systém, jak „vyrobit“ motivaci, když ji potřebuju. Vychází z programu Ignite Your Instinct, jehož cílem je motivovat, soustředit se a vést člověka k dokonalému životu. Jeho propagátorem je life kouč Ericson Ay Mires, který sestavil pět jednoduchých způsobů, jak se motivovat k akci a říct sbohem ničivé frázi „dnes se mi nechce“. „Pokud chcete motivaci, která funguje okamžitě a trvá dlouho, potřebujete něco, co se liší od toho, co obvykle děláte nebo vidíte. Zkoušejte jednu metodu po druhé. Někdy vám postačí i jen jedna. Uvidíte, že se vaše motivace zlepší,“ prezentuje možnosti na on-line seminářích Ericson Ay Mires.