Young woman athlete stretches her hands before sports jog in park,Image: 856400182, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia

Young woman athlete stretches her hands before sports jog in park,Image: 856400182, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia

Znáte výhody ranního cvičení? Pomůže nejen s hubnutím, projasní i mysl a zjednoduší rozhodování

Pokud zvažujete, že začnete cvičit, nebo chcete fitness změnu, zvažte ranní cvičení. Pomůže vám začít den s větší energií, soustředěním a optimismem. A to nejsou konečné benefity ranního cvičení. Je jich mnohem víc.

Správný čas na cvičení dle trenérů je takový, který si udržíte dlouhodobě. Někdo je ranní ptáče, jiný si cvičení užije spíš kvečeru. Pokud vám to ale pracovní rozvrh dovolí, udělejte si čas během dopoledne. Neznamená to, že musíte vstávat v šest ráno, sami si zvolte, která ranní hodina je pro vás optimální. A proč přesouvat cvičení na ráno? Kdo je ranním sportovcem, mi jistě dá za pravdu, že ranní výběh, jóga, posilování či strečink dodají spoustu energie, soustředění a také větší motivaci ke zdravějšímu stravování. Odborníci k těmto benefitům přidávají další. Avšak jestliže se chcete stát ranním sportovcem, je potřeba mít na mysli pár věcí.

Než začnete cvičit ráno

Jednou z prvních věcí je se dobře vyspat. Po pár hodinách nekvalitního spánku se vám bude špatně cvičit. Stejně tak je dobré si předem připravit věci na cvičení, ať se ráno nerozptylujete a můžete rovnou začít či vyrazit.

Předem si promyslete a klidně i připravte snídani. Někdo rád cvičí nalačno, ale většina sportovců si dopřeje alespoň něco malého. „Před ranním cvičením si dejte lehké jídlo bohaté na sacharidy a bílkoviny. Tyto živiny dodají energii a připraví vaše svaly na cvičení. Vhodný je řecký jogurt s jablky, banán, arašídové máslo, ovoce, ovesné vločky, kaše. Volte dle toho, za jak dlouho po jídle chcete cvičit. Jíst se doporučuje hodinu až tři před cvičením. Nezapomeňte ani na snack po tréninku, neboť budete muset doplnit zásoby sacharidů a bílkovin v těle. Do 15 minut od cvičení si pochutnejte například na celozrnném chlebu s krůtí šunkou a zeleninou, na proteinovém koktejlu nebo jogurtu,“ doporučuje fitness trenér a pedagog na Lackawanna College ve Scrantonu v Pensylvánii Daniel Bubnis. Po celou dobu myslete na správné doplňování tekutin.

Jestliže se rozhodnete pro ranní cvičení a připravíte se na něj, přinese vám to tyto benefity.

Méně rozptýlení

Ranní cvičení obvykle znamená, že jste méně náchylní k vyrušování. Po probuzení se ještě nezabýváte seznamy úkolů a máte čistější hlavu. Tudíž ráno je mnohem pravděpodobnější, že svůj trénink uskutečníte a dokončíte. S odpolednem a večerem je to nahnuté. Přichází neočekávané situace, kupící se hromada pracovních úkolů a únava.

Nebude vám horko

Zejména v létě se ráno budete cítit pohodlněji, protože nejteplejší část dne je mezi desátou a třetí odpoledne. Během této doby se doporučuje vyhnout se venkovnímu cvičení. Takže pokud dáváte přednost outdoorovým aktivitám, je nejlepší cvičit brzy ráno, zejména ve velmi horkých dnech.

Volba zdravějšího jídla

Ranní cvičení vám pomůže nastavit zdravější den z pohledu stravy, neboť před i po něm raději saháme po zdravějším jídle. Studie z roku 2018 zveřejněná v International Journal of Obesity potvrdila, že ten, kdo cvičí, se stravuje zdravěji. Kdo začne den zdravou snídaní, častěji u zdravé stravy vydrží i po zbytek dne.

Zvýšená bdělost

Dle odborníků ranní cvičení může lépe souznít s našimi hormony. Jedním z nich je kortizol, který nás udržuje vzhůru a ve střehu. Často se mu říká stresový hormon, ale problémy způsobuje pouze tehdy, když je ho příliš mnoho nebo příliš málo. Kortizol se obvykle zvyšuje ráno a večer klesá. Vrcholu dosahuje kolem osmé hodiny. Pokud máte zdravý cirkadiánní rytmus, biologický rytmus s periodou o délce přibližně 24 hodin, kdy se střídá bdělost a spánek, vaše tělo je v ranních hodinách na cvičení lépe připraveno.

Více celkové energie

Pravidelné cvičení je vynikající pro zvýšení energie a snížení únavy. „Když cvičíte, kyslík a živiny cestují do srdce a plic. To zlepšuje váš kardiovaskulární systém, vytrvalost a celkovou výdrž. Pokud budete cvičit ráno, můžete se po celý den cítit energičtější,“ říká dle svých dlouholetých zkušeností Dr. Rick Richey, trenér Everlastu a zakladatel Independent Training Spot.

Lepší soustředění

Fyzická aktivita zlepšuje soustředění bez ohledu na to, kdy ji provádíte. Pokud však máte během dne potíže se soustředěním, ranní cvičení může být vaším řešením. Studie z roku 2019 publikovaná v British Journal of Sports Medicine zjistila, že ranní cvičení zlepšuje pozornost, vizuální učení a rozhodování.

Video placeholde

Lepší nálada

Fyzická aktivita je přirozeným prostředkem v boji proti stresu. Během cvičení náš mozek produkuje více endorfinů, neurotransmitterů a zdvojnásobuje rozptýlení od úzkostných myšlenek. Ranní cvičení je skvělý způsob, jak začít den pozitivně. Hned po ránu zažijete pocit úspěchu, který vám poskytne optimistický výhled na celý den.

Podpora hubnutí

Ranní cvičení je pro hubnutí nejlepší. Dokazuje to studie z roku 2015 publikovaná v EBioMedicine. Účastnilo se jí 10 mladých mužů, kteří cvičili ráno, odpoledne a večer. Vědci zjistili, že 24hodinové spalování tuků bylo nejvyšší, když cvičili ráno před snídaní. Pokud tedy chcete zhubnout, můžete vyzkoušet cvičení při rozbřesku slunce.

Zvýšená celková aktivita

Výhody časného tréninku pokračují i po zbytek dne. Ranní cvičení totiž způsobuje, že jste aktivní i celý den. Jestliže si ráno dopřejete třičtvrtěhodinovou procházku, výběh nebo kardio či jiné aktivity, po dalších 24 hodin se vaše aktivita nebude snižovat. Pokud se snažíte žít aktivnějším životním stylem, ranní cvičení vám v něm může pomáhat.