Tři dny k dobití energie? Stačí, když znáte tento víkendový energy plán!

Od pondělí jste nevěděla v práci kam dřív skočit a středeční sklenka s kamarádkou se protáhla, takže v pátek jste ráda, že neusnete cestou domů v autobuse. Máte pocit, že byste potřebovala zase 14 dní v kuse někde spát na pláži. Nemusíte. Zkuste si naordinovat třídenní energy plán a budete zas v plné síle.

Za úbytkem energie stojí velmi málo spánku. Výzkumy zdraví prokázaly, že dospělý člověk by měl spát v průměru 79 hodin denně. Co si budeme povídat, většina z nás krade kvůli práci nebo zábavě hodiny právě ze spánku. Proto není divu, že ve statistických výzkumech týkajících se spánku vyšlo, že tři až čtyři noci v týdnu máme spánkový dluh. A protože právě tohoto deficitu si u lidí všiml Daniel Bubnis, naturopat a certifikovaný trenér sportovní a komplementární medicíny a člen týmu Healthline, vypracoval plán na dobití energie, a to nejen prostřednictvím spánku, ale i správného jídla a cvičení. Jak si podle něj vrátíte zpět svou energii a neohrozíte tím plány na víkend?

Den 1: sobota

Je lákavé vyrazit v pátek na party a tančit až do rána, ale v rámci vašeho energy plánu raději v pátek ulehněte v 11 večer a nastavte si budík na sobotu tak, abyste spala 1011 hodin.

Kdy se probudit: 10:00

Spala jste alespoň deset hodin a to je pro vyrovnání dluhu potřeba. Výzkumy zjistily, že jedna hodina spánkového dluhu vyžaduje téměř čtyři hodiny spánku pro zotavení. Takže dospáno a teď je čas jíst a hýbat se.

Co jíst

Přidejte k jídlu zeleninu. Začněte víkend vegetariánský jídlem. Podle Leaha Groppo, klinického dietologa společnosti Stanford Health Care, je zelenina jedním z nejlepších způsobů, jak vylepšit svůj jídelníček. Groppo také doporučuje vyhnout se přísné dietě: „Je důležité tělo rozproudit a jakákoli strava, která agresivně omezuje kalorie, je kontraproduktivní.“ Energii budete potřebovat.

Vezměte si láhev s sebou. Nebo si po celý den u sebe nechte sklenici vody. Správná hydratace pomáhá zlepšit metabolismus a získat energii. Dokonce i mírná dehydratace může mít vliv na vaši náladu a budete se cítit unavená.

Zůstaňte u jedné sklenice alkoholu. S více drinky sice rychleji usnete, ale alkohol narušuje vaše spánkové vzorce a spánek je méně kvalitní. Takže, jestliže jdete v sobotu za zábavou, zůstaňte u jedné či dvou sklenek vína.

Co dělat

Nekontrolujte e-mail. Je víkend a vy se potřebujete zotavit ze stresu a fyzického a emočního vypětí. Odpojte se a bude vám líp.

Vyrazte za sportem. Zkuste cvičení, příjemnou jízdu na kole nebo jógu, zkrátka cvičení s nízkou intenzitou. Pokud hledáte něco, čím se vaše srdeční frekvence zvýší o trochu víc, je dobré zvolit sport s kardio v konverzačním tempu (kde můžete během cvičení vést konverzaci) nebo silový trénink. Trochu cvičení vám pomůže cítit se nabitější po celý den, usnout rychleji a spát déle.

Ukliďte si ložnici. Na vašem spánkovém prostoru záleží. Špinavá místnost může způsobovat pocit stresu a úzkosti, což není ideální pro klidný spánek. Prach může snížit kvalitu spánku a způsobit bolesti hlavy, zácpu a svědění očí nebo krku po ránu. Dopřejte si tedy rychlý úklid ložnice.

Kdy jít dnes spát: 23:00

Nastavte budík, který vás probudí za 9 až 10 hodin.