Restaurace Vegetka

Restaurace Vegetka Zdroj: Facebook / Vegetka

Jídlo z restaurace Maitrea
Jídlo z restaurace Maitrea
Jídlo z restaurace Maitrea
Restaurace Thai Box Food
Restaurace Lehká hlava
9
Fotogalerie

Kde se v Česku skvěle vegetí...

Ve většině restaurací a bister najdeme na jídelním lístku nabídku pro vegetariány, ale celoživotní vegetarián, vegan či vitarián se nespokojí se smaženým květákem na konci menu. Pro ty, kteří se chtějí kvalitně najíst, aniž by to stálo život jediné zvíře, nabízíme několik ověřených tipů. 

Pokračování 2 / 11

BistRAW

Stánek BistRAW
Stánek BistRAW | Zdroj: Faceboook / BistRAW

Procházka pražskou Stromovkou vás může zavést až k veganskému raw bistru s příznačným názvem bistRaw v sousedství Planetária. Nevelká bouda nabízí několik druhů raw zmrzliny, raw pizzu nebo dorty, vše zpracované do 42 °C. Pozor, otevírají s příchodem teplých dnů.

Areál restaurace Pražan, Praha 7, bistraw.cz

Pokračování 3 / 11

Obci prospěšná činnost

V Liberci na konci 19. století fungoval hostinec Thalisia, kterému vládla hostinská Amalie Gebhardtová, známá bojovnice za práva žen, která podobně zaměřeným dámám (a nejen jim) podávala bezmasá jídla. Už tehdy se mluvilo o zdravém životním stylu a hostinské se dostalo dokonce veřejného ocenění za „obci prospěšnou činnost“.

Před třinácti lety na tradici navázala vegetariánská restaurace Ánanda a pochutnáte si tu na výběru zeleninových, luštěninových a ovocných salátů, které si sami můžete namixovat, dále na tradičních pokrmech nebo domácích koláčích.

Frýdlantská 210/12, Liberec, anandaline.cz

Pokračování 4 / 11

Čiperná Vegetka

Už pěkných pár let nabízí restaurace Vegetka jídla ze stálého menu či formou bufetu. To druhé má výhodu, že si strávníci můžou zkombinovat oběd či cokoli jiného podle chuti a platí se 15 Kč za 100 g čehokoli. Za útratu nad 110 Kč tu navíc nabízejí čaj a polévku zdarma.

Kafkova 16, Praha 6, vegan-vegetka.com

Pokračování 5 / 11

S lehkou hlavou

V pražské restauraci Lehká hlava se snaží propojovat chutě, vůně, barvy a zvuky. Na chvíli se ocitnete pod hvězdným nebem a přitom můžete koukat do plamenů v krbu. Děti zabaví magický kufříček. Jídelní lístek se mění podle sezonní nabídky.

Restaurace Lehká hlava
Restaurace Lehká hlava | Zdroj: Lehká hlava

My jsme ocenili špenátový komínek s grilovaným kozím sýrem a gratinovanými bramborami, které doplnil polníček, bazalkové pesto a ořechy. Lze doporučit i pivo Nopalea s chutí opuncie a bylinek, nicméně i pivař ocení slušné doznívání hořkosti a sladových tónů.

Boršov 2/280, Praha 1, lehkahlava.cz

Pokračování 6 / 11

Milující laskavost

Restaurace Maitrea u Staroměstského náměstí nabízí nejen interiér ve stylu feng-šuej, ale i dvě příjemně zurčící fontánky. Ke krátkému rozjímání nám k jídlu posloužila nabídka studených předkrmů, včetně kimči, tataráku z pečené červené řepy nebo paštiky z hub šitake se švestkovým dipem. Na delší rozmýšlení se hodí výběr z předkrmů Maitrea (což prý znamená „milující laskavost“) pro dvě osoby.

Týnská ulička 6/1064, Praha 1, restaurace-maitrea.cz

Jídlo z restaurace Maitrea
Jídlo z restaurace Maitrea | Zdroj: Maitrea

Pokračování 7 / 11

Čajové pochoutky

Čajovna Bílý jeřáb nabízí vynikající uklidnění u šálku čaje poblíž rušných křižovatek, jako je smíchovský Anděl či náměstí Kinských. Většina hostů sem chodí na japonské a korejské čaje a ti stálí vědí, že je tu k dostání vegetariánské a veganské jídlo, pochopitelně nabízené s ohledem na to, že podnik je především čajovna. Nicméně knedlíčky dim sum z tapiokového těsta stojí určitě za ochutnání podobně jako matcha tiramisu. A nezapomeňte na čajovou zmrzlinu!

Štefánikova 51, Praha 5, bily-jerab.cz

Pokračování 8 / 11

Mají rádi pejsky

Jestliže váš pes nejí maso, s klidem ho přiveďte do Green Spirit, vegetariánského podniku typu bistro & cafe v Hellichově ulici. Majitelé totiž avizují, že jsou milovníci zvířat, což v tomto případě neposkytuje prostor k dvojímu výkladu. Můžeme se zde rychle posilnit čerstvě připravenými sendviči, ale lepší je využít zahradního posezení a dát si třeba výborné burrito se špenátem, pinto fazolemi, sýrem a jasmínovou rýží nebo kukuřičnou polévku s karotkou a hráškem. Pro děti je tu přichystán výběr dětských jídel.

Hellichova 14, Praha 1, greenspiritbistro.cz

Pokračování 9 / 11

Box bez pěstí

Restaurace Thai Box Food
Restaurace Thai Box Food | Zdroj: Thai Box Food

Thajská restaurace Thai Box Food nemá nic společného s pěstmi a kopy. V nabídce převažují jídla veganská, ale jsou tu i vegetariánská, která obsahují vajíčka – pochopitelně domácí ze spřátelené farmy. Všechny omáčky a dipy si tu připravují sami, takže atmosféra je provoněná vůní thajské zeleniny, koření a čerstvých surovin vůbec.

Senovážné náměstí 6, Praha 1, thai-box-food.cz

Pokračování 10 / 11

Na kávu ze žaludů

Výběr jídel pro vegetariány, vitariány i pro ty, kteří musí držet bezlepkovou dietu, nabízí brněnské V. Bistro. Otevřeno je od osmi ráno, takže si k snídani můžeme vybrat bagety, koláče, ovocné freshe i zeleninové šťávy. Od jedenácti si zákazník může složit z nabídky vlastní oběd. K pití tu určitě vyzkoušejte bezkofeinovou kávu ze žaludů nebo z bobů lupiny bílé.

Jánská 11/15 (pasáž Alfa), Brno – Centrum, www.vbistro.cz

Pokračování 11 / 11

Letem Českem

Kiwi Raw Food - Gorkého 970/45, Brno, kiwirawfood.cz Vegetariánská jídelna - Kroměříž Velké náměstí 40, Kroměříž, vegjid.kvalitne.cz Na Věčnosti - Velká Mikulášská 463/11, Znojmo, navecnosti.cz La Karotka - Velká Dominikánská 99/17, Litoměřice, lakarotka.cz Bazalka -K. H. Máchy 747, Hradec Králové 8, bazalkahk.cz Guru Village - náměstí Republiky 21, Plzeň, guruvillage.cz Zeleninový bar - náměstí Přemysla Otakara II. 26 České Budějovice, zeleninovybar.cz Laibon - Parkán 105, Český Krumlov, laibon.cz Tulasi - Dlouhá ulice 166, Příbram, tulasi.cz Góvinda - Pavelčákova 5/13, Olomouc, cakra.najde.cz Sankara - ul. Bezručova 28, Český Těšín, sankara.cz Prašád - Vavrečkova 5262, Zlín, prasad.cz

Článek připravil ZEN magazín.

Doporučujeme

Načíst další články