Co o vás prozrazuje váš binec? Nostalgii, prokrastinaci i strach řešit problémy

Nepořádek, který zahlcuje naše skříně, půdy a garáže, nám nejen překáží, ale zatěžuje nás i na duši. Chcete se ho letos doopravdy zbavit?

Přecpaná skříň

VÁŠ PROBLÉM: NOSTALGIE

Šatník přeplněný oblečením, které už dávno nenosíte, může znamenat, že teskníte po svém „fantazijním já“, po době, kdy jste byla mladší, hubenější nebo šťastnější. Syslit si ve skříni oblečení z té doby vytváří iluzi, že se do oněch časů můžete kdykoli vrátit. Je také možné, že vaše „fantazijní já“ dělá věci, které jste ve skutečnosti nikdy nedělala, žije životním stylem, kterým jste nikdy nežila – ale stále po tom toužíte. Takže si třeba pořizujete párty šaty, přestože téměř nechodíte na večírky, anebo přechováváte ve skříni černý kožený křivák, protože se vám líbí svoboda a volnost, kterou symbolizuje. Váš přecpaný šatník tak prostě může znamenat, že si schováváte kostýmy pro „role“, které byste si přála v životě hrát, ale z nějakého důvodu nepřicházejí.

Co se s tím dá dělat? Zeptejte se sama sebe, jak můžete do svého života vrátit pocity a zážitky, které pro vás šaty symbolizují. Kerri Richardson, autorka knihy What Your Clutter Is Trying to Tell You, navrhuje, abyste si z šatníku vybrala pět kousků, které jste na sobě neměla víc než půl roku a přemýšlejte o tom, co pro vás vlastně představují. „Možná se můžete zbavit starých džín, které jsou vám už malé, ale naplánovat si výlet s kamarádkami, se kterými jste v těch džínách kdysi zažívala holčičí dobrodružství.“

Článek pokračuje na dalších kapitolách. >>>

Článek vyšel v únorovém čísle časopisu Moje psychologie. Aktuálně je na stáncích dubnové číslo s Bárou Nesvadbovou na titulce. Objednat si ho můžete i přes www.ikiosek.cz.