Jarní úklid? Zkuste to letos podle Marie Kondo. 4 tipy, které zvládne i začátečník

S fenoménem Marie Kondo se setkáváme na každém rohu. Mladá Japonka svou vášní pro uklízení nakazila půl planety a není tomu konec. Od ledna tohoto roku jí dokonce běží seriál na Netflixu. Možná si říkáte, že na tom něco bude, ale číst kvůli uklízení celou knihu? Znamená to, že budete muset uklízet od rána do večera?

Potřeba většího úklidu se u mě objevuje vždy po zimě. Doma trávím mnohem víc času než v letních měsících, a tak jsem se všemi svými věcmi v denním kontaktu. Letos můj pocit domova přeplněného věcmi a věčným uklízením vzrostl na maximum, a tak jsem jarní úklid upřednostnila před detoxem těla. S informacemi z knih Marie Kondo Žít s radostí a Zázračný úklid, jsem se do očisty domova pustila a utrpěla šok. Já jsem do teď vůbec neuklízela.

Co je to úklid?

„Slova uklízení a čištění se občas zaměňují, ale při tom jde o dvě úplně jiné činnosti. Pokud si tento rozdíl neuvědomíte, nebudete mít doma nikdy čisto. Každá z těchto činností se zaměřuje na něco jiného. Při uklízení se vypořádáváte s předměty, při čištění se špínou. Cílem obou je, aby vaše místnosti vypadaly čistě, ale uklízení znamená přesouvání a ukládání věcí, kdežto čistění znamená zametání a stírání špíny,“ vysvětlila mi Marie Kondo hned na začátku. Pochopení rozdílu je osvobozující. Čistění mi jde skvěle, je čas se pustit do opravdového úklidu.

Zapomeňte na rychlost

Knihy přečtete za víkend, ale úklid vám zabere klidně i měsíc. A po tu dobu si raději domů nikoho nevoďte. Na vaší podlaze se budou válet hromady věcí. Tohle jste asi slyšeli: Marie totiž doporučuje vzít každou věc do svých rukou a zjistit, co vám přináší. Radost? Vzpomínky? Možná vám to ze začátku nepůjde, proto začněte s kousky, které opravdu milujete. Ty vám nastaví správný "level radosti", a když ho následně nepocítíte, tak šup s věcí pryč. Jestliže si nechcete vzít na úklid dovolenou, doporučuji dvě hodiny denně, o víkendu víc.

Uklízejte ve správném pořadí, ale ne pokoje

Uklízíte po místnostech. Jasně, nejprve ložnici, obývák, kuchyň… Chyba. To nefunguje, máte pocit, že jste uklidili, ale jen jste přesunuli věci z jednoho místa na druhé a roztrousili věci jedné kategorie po celém bytě. Marie doporučuje uklízet po kategoriích a je důležité dodržet jejich pořadí: oblečení, knihy, papíry, komono (různé) a nakonec věci, které mají sentimentální význam. Při úklidu oblečení opravdu sneste dohromady všechno oblečení, i to vzadu zastrčené letní, na všechny druhy sportu, zimní kabáty, letní bundy, šaty na ples, zkrátka všechno oblečení. A stejně tak i to ostatní poté. Brzy zjistíte, že úklid po kategoriích je opravdu efektivní.

Skládejte, skládejte, ale pořádně

Víte, proč i po vytřídění vaše skříň nevypadá tak skvěle jako z katalogu či Instagramu fashion blogerek? Protože špatně skládáte, věšíte a ukládáte. Po poskládání skříně podle Marie Kondo jsem se na ni chodila každých deset minut dívat. Byla jsem okouzlena. Nečekejte však, že to bude hned. Než jsem se naučila věci pěkně poskládat, trvalo mi to několik dní. Připadala jsem si jak hlupák. Každé tričko jsem skládala podle knížky. Nejvíc budete nadšené ze spodního prádla.

Dostane nový rozměr. Takové skládání má velký bonus. Při balení věcí do kufru na dovolenou se vám tam vše krásně vejde a ještě mnohem víc. Věci ve skříni věšte podle velikostí od nejdelšího k nejkratšímu směrem doprava. Světlé barvy dopředu, tmavé dozadu. Jen ukládání do přihrádek jako do krabičky bento se u mě neosvědčilo. Rozškatulkování jednoho šuplíku na pět i více částí není dle mého gusta.

Co je podobné, dejte k sobě

Věci na šití, na sport, kancelářské potřeby, elektronika atd. Marie doporučuje ukládat věci pode podobného charakteru. Tento proces připomíná hru na slovní asociace. Tužky – blok – kalkulačka – lepidlo – sešívačka – náplně do tiskárny… Jak tak budete chodit domem, dávejte si věci stejného charakteru k sobě. Postupně se vám začne stávat, že věci podobné budete přinášet automaticky k sobě a ukládání věcí bude intuitivní.

Já jsem teď ve fázi po úklidu oblečení, bot, kabelek a textilií a čeká mě druhá výzva: knihy, papíry, diáře, bloky a časopisy – mé papírové lásky. Tak o tom zas příště.