...

... Zdroj: iStock.com

Nový hit mezi wellness pobyty? Týden v hotelu, kde se pořádně vyspíte!

Pamatujete si, kdy jste se naposledy probudili tak odpočatí, že jste nechtěli zůstat v posteli déle? Právě pro tenhle jedinečný pocit lidé vyrážejí na dovolenou, na kterou míří s jediným cílem – pořádně se vyspat. 

„Kam jedete na dovolenou?“ „Jedu sama a jedu se vyspat.“ I takhle může vypadat rozhovor, jemuž se brzy nikdo ani nepodiví. Dovolená za spánkem se stává čím dál tím populárnější a míst, na kterých si můžete dopřát chybějící odpočinek, přibývá. Co od takové dovolené očekávat?

Platím, abych spal

Dovolená se nejčastěji týkala celé rodiny. Přinášela dohady o tom, zda je lepší si připlatit za hotel, nebo zůstat v kempu, dlouhé balení a pár hádek po cestě v autě nebo na letiště. Není divu, že doba před dovolenou dospělé spíš vystresuje a kýžený odpočinek nastává až ve chvíli, kdy usednete v restauraci kousek od pláže, nasloucháte vlnobití, děti už usnuly a vy si objednáte dvojku bílého. Na duši vás hřeje nejen víno, ale i pocit, že zimní dovolená je daleko a nemusíte přemýšlet, kam jste schovali lyžáky a teplé oblečení.

Spánková dovolená na rozdíl od té rodinné slibuje, že si skutečně odpočinete a budete se věnovat plně sami sobě. Vyhledávají ji především lidé, kteří trpí nedostatkem spánku. Cílem této cesty je totiž obnovení přirozeného spánkového rytmu.

Wellness vstupenka do nirvány

Spánkový wellness probíhá obvykle v luxusních resortech v teplém podnebí, uprostřed rozkvetlých zahrad. Po ruce jsou vám maséři a terapeuti, se kterými odbouráváte stres nahromaděný ve vašem těle. Právě starosti a napětí jsou, spolu se špatnými návyky před spaním, jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé nemohou v noci usnout.

Přestože se jedná o spánkovou dovolenou, nepočítejte, že budete vstávat po poledni. Naopak, program je postavený na přirozeném spánkovém rytmu.

U většiny resortů si vybíráte, jak dlouho bude pobyt trvat. Nejkratší doba bývá tři dny, ve kterých vás čeká intenzivní program plný cvičení, dýchacích technik a masáží. V pětidenním programu naleznete delší pauzy. Mezi předem naplánovanými aktivitami se tak můžete věnovat odpočinku – třeba procházce v zahradě. Nejdelší bývá týdenní pobyt, který kombinuje relaxaci a cvičení tak, abyste se příliš nevyčerpali, ale přitom si osvojili zdravější návyky, které vám zůstanou i po návratu domů. Ve všech programech se budete společně s odborníky soustředit na techniky, které vycházejí z čínské medicíny nebo z indické ájurvédy.

Přestože se jedná o spánkovou dovolenou, nepočítejte, že budete vstávat po poledni. Naopak, program je postavený na přirozeném spánkovém rytmu. Tedy takovém, kdy usínáme jakmile se setmí a do těla se může začít vyplavovat tolik potřebný melatonin – hormon spánku. Zjednodušeně, budete po celou dobu chodit spát večer a vstávat brzy ráno. A to s prvním kohoutím kokrháním.

Trénink těla, odpočinek mysli

Díky pravidelnému cvičení, meditacím a masážím dokonale unavíte své fyzické tělo, zatímco řada z nás ho ve všedních dnech unaví především psychicky. Na spánkové dovolené může vaše mysl odpočívat. Pohybem si naopak zlepšíte držení těla… a když nic jiného, určitě trochu zhubnete a budete se cítit víc fit.

Že byste jednu cestu za zdravým spánkem také potřebovali? Za dovolenou, na které se pořádně vyspíte, zaplatíte nemalou částku. Není divu, obvykle ji vyhledávají lidé, kteří si to mohou dovolit. Po vás na masérském křesle bude dost pravděpodobně ležet nejeden manažer, jehož zběsilé pracovní tempo dohnalo k holistickému dýchání. Vystřídá ho několik lidí, kteří mají dlouhodobý problém se spánkem a vedle návštěv spánkového centra nebo psychologa je dovolená o něco příjemnějším řešením. A v neposlední řadě se pod rukama masérů objevují i ti, kteří dlouho rozmýšleli, jestli dovolenou stráví radši u moře se sklenkou bílého, nebo v rozkvetlé zahradě, ve které se budou moci na chvíli natáhnout a prospat.

Článek vyšel v březnovém vydání časopisu Moje psychologie. Aktuálně je na stáncích dubnové číslo s Bárou Nesvadbovou na titulce. Objednat si ho můžete i přes www.ikiosek.cz.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie