...

... Zdroj: Shutterstock

9 věcí, které vám kazí snahu o zhubnutí

Ukažte si na ně prstem! Právě ony můžou za to, že dávno nemáte tělo podle svých představ! To je ta špatná zpráva. Ta dobrá naštěstí zní, že se všem těmto chybám dá vcelku snadno vyhnout. 

Detoxikace

Věříte, že když přestanete jíst, budete se prolévat ovocnými šťávami, bylinkami, tak zhubnete? Trvale ne, jen na danou chvíli.

Ano, může to být dobrý start pro další snažení, ale sám o sobě je detox na 3 dny až týden pro zhubnutí zbytečný.

Dejte si maximálně dva dny, nejlépe pro začátek diety, a pak už jeďte podle připraveného hubnoucího plánu. Tělo dlouhodobou očistu nepotřebuje, čistí se totiž samo, pokud vám dobře fungují játra a ledviny.

Pokračování 2 / 9

Nechuť

Video placeholde

Že vás při slovech hubnutí nebo dieta okamžitě napadne omezování, odříkání, zákaz všech dobrot, které máte ráda? Z toho vám naskočí husí kůže a rovnou se vám do toho nechce?

„Striktní omezení sice pomůže, ale nefunguje dlouhodobě,“ říká Lada Nosková z Diet Plan. „I při dietě si zkrátka musíte pochutnat! Jediné, co byste měla opravdu omezit, jsou cukr, tučné uzeniny a tvrdý alkohol,“ říká Lada Nosková.

Pokračování 3 / 9

Moc sportování

Video placeholde

Nemusíte hned lítat na atletickém stadionu, šlapat na spinningu jak zuřivá nebo zvedat činky, abyste zhubla. Ba dokonce naopak. Ze začátku diety se věnujte klidnějším formám pohybu: chůzi, józe, plavání, abyste se sníženým množstvím jídla neměla hlad. Pohyb ale nevynechávejte úplně.

„V dnešní době je bohužel normální, že lidé sedí vlastně skoro celý den. Jak v práci, tak doma. Pohybu mají velmi málo. Kvůli tomu se radikálně zmenšuje svalová hmota v těle a tuková vrstva se rychle zvětšuje,“ uvádí Martin Škába.

Čím méně svalů na těle máme, tím hůře se spaluje energie… Přitom pevné tělo je mnohem lepší varianta než povislé, ne?

Pokračování 4 / 9

Sůl

...
... | Zdroj: Shutterstock.com

Kvůli soli zvyšujete svou hmotnost. Sůl totiž zadržuje vodu v těle, a tak kvůli ní i více vážíte nebo jste "nateklá". Hodně soli mají uzeniny, tvrdé i tavené sýry, minerální vody a další…

Že té zadržené vody nemůže být zase tolik? I kdyby ne, věřte novým výzkumům, které dospěly k tomu, že kdo moc solí, moc jí, protože to zvyšuje chuť k jídlu. Zkuste trochu ubrat a víc si pomoci bylinkami, kvalitní sójovou omáčkou, čerstvou cibulí a česnekem… Hned uvidíte, jak se vaše tělo probudí k lepším proporcím.

Pokračování 5 / 9

PMS

Po vysazení antikoncepce se vám může zhoršit PMS.
Po vysazení antikoncepce se vám může zhoršit PMS. | Zdroj: Shutterstock.com

O tom, jak nám dny před menstruací narušují plány, víme. U některých jsou zkrátka chutě v tyhle dny opravdu nezvladatelné…

Máte dvě možnosti – buď je ignorovat, nebo jeden dva dny jíst, jak si tělo diktuje, ale pak si později dát dva dny hodně utažené. Nebo třeba zkusit něco na vyrovnání hladiny hormonů: pupalku dvouletou s vitaminem E nebo cvičení hormonální jógy.

Pokračování 6 / 9

Nervy

...
... | Zdroj: Shutterstock

Dát si řadu čokolády nebo jeden kousek dortíku na pocuchané nervy je celkem normální. Máte-li to občas, nic se neděje. Ale jestli nemáte dobré období a cukr je jediné, co vám pomáhá, na dietu kašlete.

Říká se, že stres a nervy umí tělo uvést do stavu obrany – tedy hlídá si všechno, co má, a nic nepustí: tedy ani ne kila navíc. Počkejte si, až se krize přežene. Pak to půjde lépe!

Pokračování 7 / 9

Alkohol

...
... | Zdroj: Shutterstock

Pít, či nepít? To je při dietě otázka. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud skutečně jím podle pravidel, nemám večer chuť to zkazit skleničkou až dvěma vínem. Jenže já ho mám ráda! Pro mě je to vášeň!

Proto si čas od času místo večeře dám dobrou rioju a pak jdu ráno na svižnou hodinovou procházku nebo půlhodinový klus. Alkohol v těle totiž opravdu hubnutí zpomaluje, takže pokud chcete zhubnout, chce to se kousnout a raději ho vynechat. Naději ještě máte, pokud jste typ, kterému to projde. Znám takové případy, které si rády víno dají a dobře vypadají...

Pokračování 8 / 9

Light výrobky

...
... | Zdroj: iStock.com

Produkty s nálepkou „nízkotučný“ nebo „bez tuku“ jsou obvykle vyráběny s pomocí přidaného cukru, potravinového škrobu či soli. To způsobuje, že si sice kupujete zázračně odtučněný výrobek, ale ve finále konzumujete minimálně stejný počet kalorií, jako se nachází v jeho běžné formě.

Pokračování 9 / 9

Vynechání snídaně

Video placeholde

Studie ukázaly, že lidé, kteří nesnídají, mají skutečně větší sklon k přibírání na váze. Nemůže to ale být tím, že tito lidé žijí obecně víc nezdravě? Na tuto otázku odpověděl jistý výzkum, který po čtyři měsíce sledoval přes tři stovky mužů a žen. Ti buď snídali, nebo snídani přeskakovali.

Žádný vliv jednoho nebo druhého chování na změnu hmotnosti se však neprokázal.

„Každý organismus je individuální. Někomu snídaně vyhovují, jinému ne. Měli bychom se vyhýbat přejídání, ke kterému nás svádí nepravidelné stravování a nedostatek času během dne,“ uvádí Monika Bartolomějová.

Jestli pak večer sníte mámu i tátu, den snídaní rozhodně začněte. Pokud vám vynechání ranního jídla nevadí, tak proč ne?