Užijte si výlety i v dešti! Jaké oblečení si pořídit, aby vám bylo pohodlně?

Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení! Výletů do přírody se tak rozhodně nemusíte vzdávat ani na podzim, když předpověď počasí často hlásí déšť. Stačí jen správná výbava a můžete vyrazit!

Základem správného oblečení do deště jsou pochopitelně nepromokavé materiály. Naprosto ideální je praktická pláštěnka, která supluje nepromokavou bundu a také kryt na batoh. Když je dostatečně dlouhá, nemusíte příliš řešit ani kalhoty, ve kterých vyrazíte. Pro jistotu si můžete pořídit nepromokavé návleky, které uchrání spodní část kalhot před promáčením a především zabrání, aby do bot pronikla svrchu voda. A pak už se stačí zaměřit jen na kvalitní nepromokavé boty.

Pokud si nedokážete představit, že celý den chodíte zabalení v šustivé pláštěnce, budete potřebovat nepromokavou bundu s kapucí, nepromokavé kalhoty a pláštěnku na batoh. Počítejte však s tím, že za kvalitní nepromokavé oblečení si připlatíte. Ovšem pokud jste vášnivý „chodec“ a na dlouhé túry a výlety do přírody chodíte často, rozhodně se investice do funkčního oblečení vyplatí.

Při výběru turistického oblečení je třeba zaměřit se na vodní sloupec. Ten určuje míru nepromokavosti oblečení, tedy kolika milimetrům na metr vody je materiál schopný odolat. Čím vyšší číslo, tím samozřejmě lepší. „Dá se říci, že pro bundu, kterou budeme využívat spíše ve městě a ne v dlouhodobě exponovaném terénu, bude stačit vodní sloupec 15000 mm. Pro pořádnou outdoorovou bundu, kterou chcete využívat i při nošení batohu ve větru a dlouhotrvajícím dešti, je vhodný vodní sloupec 20000 mm,“ uvádí Tomáš Uglaj, odborník na outdoorové oblečení ze společnosti Norská móda.

Na výlety v deštivém počasí je samozřejmě nejdůležitější svrchní voděodolná vrstva, ale neměla byste podcenit ani tu spodní. Skvělé je funkční prádlo z merino vlny. „Perfektně reguluje teplotu, v zimě hřeje a v létě chladí. A tělo zahřívá, i když je mokré, takže nehrozí prochladnutí, když zmoknete a nemáte se do čeho převléknout,“ uvádí Tomáš Uglaj. Vlna při zmoknutí dokáže zvýšit svou teplotu a zahřát se až o 8 stupňů. Zároveň však absorbuje vodu, a to až do 30 % své hmotnosti, takže pocit vlhka se dostavuje později.

Tip: Dobrým pomocníkem (nejen) na deštivých výletech jsou trekové hole. Chůze s nimi je nejen zdravější, ale hlavně jistější a stabilnější. Nemusíte se díky nim bát, že uklouznete na blátivém nebo mokrém povrchu.

Tipy na výbavu do deštivých dnů najdete v galerii: