Milovnice minimalismu, pozor! Tento klasický kousek letos řádně unosíte

Na trhu je dnes nepřeberné množství svetrů nejrůznějších barev a vzorů, jeden se ale jako trend vrací s železnou pravidelností – ten s bretaňskými pruhy. Pojďme si představit nejnovější kousky z jarních kolekcí, ale i dlouhou historii tohoto nesmrtelného vzoru, která je protkána nejvíc cool osobnostmi z módního a uměleckého světa.

Dnes ho nazýváme módní uniformou nebo základem šatníku, na počátku své módní pouti byl ovšem bretaňský proužek symbolem radikálního postoje a emancipace. Když pomineme prapůvodní účel výrazného námořnického vzoru, tedy že ve vodě identifikoval muže přes palubu, dostaneme se do poloviny 20. let na Azurové pobřeží. Jistý Gerald Murphy, americký boháč, malíř a bonviván, si tu koupil vilu, kde hostil své přátele – mezi nimi nechyběli F. Scott Fitzgerald a jeho Zelda, Hemingway, Cocteau, Picasso a další. Jednou se Murphy zastavil v obchodě pro námořníky a nakoupil několik pruhovaných triček. Ta pak rozdal mezi kamarády…

TIP NA VIDEO: Jaké džíny si letos musíte pořídit?

Neví se, jestli mezi nimi tehdy byla i Coco Chanel, nicméně brzy nato se pruhované triko stalo i její módní proklamací: tou byla nezávislost, jednoduchost a elegance. Zajímavé je, že ani muži v proužcích to neměli jednoduché. V roce 1934 otiskl britský pánský magazín Adam fotografii mladíka v bretaňském topu, s baretem na hlavě a dýmkou v puse a napsal, že na Riviéře se bohužel vyskytuje více takových groteskních individuí. Pánové jako Pablo Picasso nebo Salvador Dalí si z toho ovšem nic nedělali, a tak se pruhované tričko stalo bohémským oděvem svobodomyslných umělců.

Na straně žen mu ikonický status vtiskly třeba americká herečka Jean Seberg nebo královna nenuceného sex-appealu Brigitte Bardot. „Obléknout si bretaňské tričko místo twinsetu a perel se dnes může zdát jako osobní volba, ale v 50. letech to bylo převratné. Byla to dekáda, kdy byla ženskost v módě vyzdvihována a idealizována,“ píše v knize The Ten: The Stories Behind the Fashion Classics autorka Lauren Cochrane. Týpkům v pruhovaném tričku už se však v padesátkách nikdo neposmíval – za to mohli James Dean a Marlon Brando.

Jean Seberg ve filmu Myš, která řvala (1959)

V roce 1962 uvedl Yves Saint Laurent bretaňské triko na přehlídkovém mole. Nadále ho také nosili vlivní umělci, jako třeba Jackson Pollock nebo Andy Warhol, díky němuž se v sedmdesátkách modro-bílé proužky staly uniformou na Lower East Side. Za své je přijali i hudebníci: Patti Smith, Debbie Harry, Iggy Pop nebo Lou Reed, v osmdesátkách třeba Madonna a v devadesátkách samozřejmě Kurt Cobain. I když návrhář Jean Paul Gaultier nebyl fanouškem stylu grunge (protože byl podle něj jen tím, co člověk nosí, když nemá peníze), na bretaňském pruhu postavil image celé své tvorby.

Jean Paul Gaultier během své módní přehlídky (1993) Autor: Profimedia.cz

Ani po roce 2000 proužky neztratily svůj kultovní status. Živily ho tehdejší It girlsKate Moss a Alexa Chung, které k nim nosily skinny džíny, mini džínové šortky, křiváky a khaki parky. Když na Glastonbury, tak v holinkách Hunter a v pruhovaném tričku! V roce 2011 zařadila bývalá supermodelka Inès de la Fressange pruhované triko do několika inspirativních outfitů ve svém stylovém průvodci Se šarmem Pařížanky a na počátku instagramové éry tak zasela semínko následné mánie – jak docílit nenuceného stylu Francouzek?

Alexa Chung na Glastonbury (2008) Autor: Profimedia.cz

A jaká je situace dnes? Bretaňská trička jsou u ledu, místo nich jsou tu ale už několikátou sezónu svetry. Jejich vliv můžeme vystopovat až do Paříže (Celine), New Yorku (Khaite), ale i do Kodaně (Totême) a spíše než nonkonformní náboj navozují pocit stálosti a luxusu v době, kdy se do módy vracejí frivolní siluety z konce devadesátek a přelomu milénia. Kdyby žila Coco Chanel dnes, určitě by si je zamilovala pro jejich volné pánské střihy, nejen roláky, ale i polo véčka a kardigany. Vy je letos můžete nosit třeba k džínám se širokými nohavicemi nebo s jednoduchou saténovou sukní. Současný update celému outitu dodají aktuálně trendy barevné kalhoty.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading

Nejlepší bretaňské svetry z aktuálních kolekcí najdete ve fotogalerii: