Perly hlásí comeback! Proč letos nebudete chtít nosit jiné šperky?

Dříve byly znakem vysokého postavení a luxusu. Dnes překračují svůj stín, stávají se poznávacím znamením současné módní avantgardy a pronikají i do streetwearu. Nosí je ženy a stále častěji také muži. Proč se význam perel mění a proč se bez nich letos nejspíš neobjedeme?

Móda posledních let je z velké části založená na atmosféře. Prvnímu pandemickému roku vládl rozverný, posekanou trávou provoněný vesnický cottagecore s naducanými rukávy a šaty s volány. Nedávno se zase vrátila geekovsky potemnělá Dark Academia plná knih a pohodlných vytahaných svetrů. A letos se na scénu dostává fenomén zvaný pearlcore. Nemusíte v něm hledat nějaký háček, jeho název je totiž všeříkající – perly se mění v klíčový doplněk určující ráz celého outfitu.

TIP NA VIDEO: Odhalte kouzlo šatníku slavné Audrey Hepburn, která na perly nedala dopustit

Perly byly vždy symbolem luxusu a také poznávacím znamením vyšších tříd. Podle módních historiků se coby doplněk poprvé objevily v Persii v pátém století před naším letopočtem. Jejich vzácnost a krása byly stejně tak uctívány v antickém Řecku, kde byly perly považovány za slzy bohů. V Římě v prvním století před naším letopočtem dokonce Julius Caesar vydal zákon, že perly mohou nosit pouze aristokraté. Jejich exkluzivita a prestiž tedy sahají daleko do historie a po mnohá staletí perly patřily výhradně nejvyšším vrstvám. Pro ostatní byly zcela nedostupné.

Ještě na počátku 20. století měly perly doslova cenu zlata. Francouzský šperkař Jacques Cartier koupil své slavné sídlo na newyorské Páté avenue výměnou za dva perlové náhrdelníky. Ale jen o pár let později se poměry začaly úplně proměňovat. A lví podíl na tom neměl nikdo jiný než Coco Chanel se svou ikonickou perlovou bižuterií. Od té chvíle mohla perly nosit téměř každá žena.

Perlové šperky dosáhly svého slavného vrcholu zejména v 50. letech. Poté ale navzdory filmům jako Snídaně u Tiffanyho, jenž dal světu legendární outfit kombinující malé černé s masivním perlovým náhrdelníkem, jejich obliba začala upadat. Perly sice nadále patří k tradiční módě, mnozí se je ale ještě před pár lety nebáli označit za staromódní. Kdy přišel ten zásadní zvrat, který perly právě teď vrací mezi žhavé trendy?

Jako u spousty dalších fashion prvků i v tomto případě můžeme přiřknout vliv mladé generaci Z. Její příslušníci v období lockdownů propadli domácí výrobě šperků, včetně náramků a náhrdelníků s perlami, které pak hojně prezentovali na sociálních sítích. Z DIY tvoření se tak rychle stala oblíbená činnost, která v mladých lidech probudila zájem o osobité doplňky. A k tomu všemu se přidala ještě touha po všudypřítomných perleťových odlescích, které jsou pozorovatelné jak třeba v líčení, tak v home decoru. Nový trend na sebe nenechal dlouho čekat.

Loading

Současné celosvětové obsesi perlami podstatně pomohli také známí pánové v čele s Harrym Stylesem, Shawnem Mendesem, A$AP Rockym a Pharrellem Williamsem, kteří z perlových náhrdelníků udělali velmi žádaný šperk i pro muže. Z perel se tak definitivně stává unisexová záležitost, která se rozhodně neomezuje jen na šperkovnice elegantních dam v letech.

Loading
Loading

Vzpomenout můžeme i na poslední Met Gala, na němž se herečka a hvězda EuforieBarbie Ferreira objevila v celoperlové róbě z dílny Jonathana Simkhaie. Módní událost roku se sice uskutečnila už v září 2021, ale díky letošní premiéře druhé řady populárního seriálu jsou hereččiny šaty, kombinující odkazy k baroku, antice i 20. létům, na sociálních sítích opět hitem a dost možná se příští rok stanou velkou inspirací pro plesovou sezónu.

Loading

Nejsou to ale jen slavné osobnosti, které jdou trendu perel naproti. Hojně je totiž do svých jarních kolekcí zařazují i slavné módní značky. Žádného fashion experta asi nepřekvapí třeba nová snová kolekce Simone Rocha, které dominují roztomilé perlové kabelky ve tvaru vejce. Éteričnost, pastelové barvy a zdobné šperky jsou pro tuto irskou designérku typické.

Perly ale letos naplno využívá třeba i legendární návrhářka Vivienne Westwood, jež je samotnou definicí módního punku. Její nekonečné náhrdelníky v kombinaci s kostkovanými saky dávají světu vědět, že perly milují i nadšenci do edgy módy a současné avantgardy. Perlové šperky se stále častěji objevují také jako doprovod streetwearových outfitů, jimž dodávají zcela nový, rebelský rozměr, který v sobě spojuje moment překvapení, jemnost i chuť nosit oblečení plné protikladů.

Loading
Loading
Loading

Co z toho všeho vyplývá? Perly přestávají být pouze šperkem. Stále častěji jsou z nich tvořeny také módní doplňky (zejména kabelky) a na sociálních sítích kraluje perlové líčení i manikúra. Nebojte se je proto ani vy zařadit do svého šatníku. Perly si budou velmi dobře rozumět třeba i s oversize mikinami či koženými křiváky. Kombinujte je s klasickými zlatými a stříbrnými šperky a nebojte se vrstvit. Šanci můžete dát také dekadentním perlovým chokerům nebo masivním náhrdelníkům. Pearlcore má letos mnoho podob, nebojte se proto vyzkoušet všechny z nich (a klidně naráz).

Loading
Loading

Tipy, kde sehnat perlové šperky a doplňky, najdete v galerii: